„Rozehřejte se, vzplaňte, milujte (mne)… Líbám vás a vaše ruce.“ Komu adresoval nešťastný Karel Čapek tyto intimní řádky, když studoval v Berlíně? Která žena neopětovala jeho city? A psal je vůbec on?
Se ženami to Karel Čapek (1890–1938) neuměl. Na vině nejspíš bylo i jeho silné pouto k přecitlivělé matce. Poprvé se zamiluje při studiích na gymnáziu v Hradci Králové.
Podlehne půvabu Anny Nepeřené, po které touží všichni jeho spolužáci. „Ve Vás já si jaksi zosobňuji ty ideály, jež jsem si o ženě utvořil. Nevím, jste-li taková, ale věřím tomu,“ napíše jí v jednom dopise, ovšem dívčino srdce nezíská.
Vzneste se nad ty důvody!
Další milostné trápení nejspíše prožívá v roce 1911, když studuje v Berlíně. „Drahá Ando.
Vy ovšem máte své důvody, patrně rozumové, snad i rozumné, snad i správné, k té Vaší nehostinnosti, která mne takto zarmucuje, ale vzneste se nad ty důvody!“ žádá jistou Andu Blažkovou.
O koho šlo a zda to vůbec byla další Karlova nešťastná láska, není jisté.
„Čapkův rukopis to podle mého názoru je, ale ještě jsem se nedopátral dalších podrobností,“ vysvětluje Martin Pros z Klubu sběratelů autogramů, který má příslušný dopis ve své sbírce.
Obě se chtějí vdávat
Jednoduché to spisovatel nemá ani v dospělosti. Čapek řadu let dělí svou lásku mezi Věru Hrůzovou (1901–1979) a Olgu Scheinpflugovou (1902–1968).
„Mám moc práce v redakci, nemůžu do Prahy přijet,“ omlouvá se v dopise Olze a ve stejný napíše Věře: „Tak zítra, těším se v Pisárkách (část Brna – pozn. red.).“ Obě ženy si ho chtějí vzít, což Karla vyděsí natolik, že před nimi uteče do Itálie. Nakonec si ale vybere a v srpnu 1935 se ožení s Olgou.