Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Proč nehubnete, i když se zdravě stravujete a dostatečně sportujete?

Každý den se věnujete pohybu a na zákusky se ani nepodíváte. Přesto se ručička váhy nejen že nezastavila, ale povážlivě se posouvá doprava? Víme, co za tím vězí…

Je frustrující, když snaha není korunována úspěchem. Co může stát za tím, že nehubnete, i když pravidelně sportujete a stravujete se zdravě? Možná vás to překvapí, ale příčin neúspěchu může být hned několik.

V první řadě byste se ale měli znovu zamyslet nad svým jídelníčkem, protože při tvarování postavy závisí 80 % úspěchu právě na něm, a jen 20 % na pohybové aktivitě. Ideální je váš jídelníček zkonzultovat s odborníkem.

Při jeho sestavování je totiž třeba vzít v úvahu řadu faktorů včetně vaší fyzické aktivity a tělesné konstituce.

Když si tělo syslí do zásoby

Pokud si člověk sestavuje jídelníček sám, má tendenci dělat několik zásadních chyb.

Hlavně ženy většinou sníží kalorický příjem natolik, že pak jejich tělo raději přepne do „šetřicího módu“ a nehubne, případně se po návratu od diety ke klasickému stravování dostaví jojo efekt, tedy přiberete vše zpět a ještě něco navíc, protože tělo si spoří na horší časy.

Problém může být také v nedostatku základních živin, především bílkovin, ale i sacharidů u diet založených na jejich radikálním omezení, případně jejich nevhodně rozvržený příjem během dne.

Při hubnutí je důležité mít dostatečný příjem bílkovin, ale i sacharidů.
Při hubnutí je důležité mít dostatečný příjem bílkovin, ale i sacharidů.

Zvládnete při cvičení mluvit?

Špatně nastavený můžete mít překvapivě i trénink. Ač ke spalování tukových zásob dochází při takzvaném kardiu, tedy cvičení se střední intenzitou prováděném delší dobu při zvýšené tepové frekvenci, vynechávat byste neměli ani posilování.

Ideální je 3x týdně prováděný kardio trénink (běhání, procházky, aerobic) doplnit 2x za týden také cvičením se zátěží. Abyste při kardio tréninku hubli, měli byste být při něm schopni mluvit a dýchat nosem.

Po tréninku je dobré hodinu nejíst.
Po tréninku je dobré hodinu nejíst.

Sportujte pravidelně, nejlépe ráno

Hlídejte si při tréninku rovněž tepovou frekvenci, měli byste se pohybovat na 60 až 80 % maxima. To si orientačně vypočítáte tak, že od čísla 220 (u málo trénovaných 200) odečtete svůj věk.

Nejefektivnější je prý cvičení po ránu, mnohem důležitější je však jeho pravidelnost. Pozor si také dejte na to, co před a po cvičení jíte. Není dobré si před sportováním dopřávat rychlé cukry, jinak nedojde ke spalování tuků.

Pokud vám to nečiní potíže, cvičte nejlépe nalačno. Po tréninku vydržte hodinu nejíst, tím posílíte spalovací efekt. Poté doplňte sacharidy a bílkoviny.

Ideální délka jednoho tréninku je 45 až 60 minut, protože teprve po 30 minutách se začínají spalovat tuky.
Ideální délka jednoho tréninku je 45 až 60 minut, protože teprve po 30 minutách se začínají spalovat tuky.

Dlouhodobý stres postavě nesvědčí

Další faktory, které vám mohou stát v cestě za vysněnou postavou, už tak zřejmé být nemusejí. Významným blokátorem shazování přebytečných kil může být stres.

V zátěžových situacích je vylučován hormon kortizol, který dostává naše tělo do pohotovostního režimu tím, že zvyšuje hladinu krevního cukru a krevní tlak.

Při vystavení dlouhodobému stresu se však vysoký krevní tlak a zvýšená hladinu cukru v krvi stávají problémem.

Stres hraje při hubnutí výraznou roli.
Stres hraje při hubnutí výraznou roli.

Zpropadený kortizol

Buňky začnou ztrácet svoji citlivost na inzulin, dojde ke snížení produkce testosteronu a růstového hormonu a sníží se imunita. Navíc začne docházet k překyselení žaludku a s tím souvisejícím trávicím obtížím, řídnou také kosti.

Tělo nejenže v této situaci přestane spalovat tuky, ale naopak si je začne více ukládat. Stresu se lze vyhnout jen těžko, přesto by se člověk, který chce zhubnout, měl naučit ho zvládat. Například pomocí meditace, masáží, poslechu hudby a podobně.

Málo spánku, hodně přijatých kalorií

Blokovat shazování přebytečných kilogramů může překvapivě také nedostatek spánku. Každý člověk má sice jinou potřebu spánku, nicméně odborníci doporučují spát minimálně 7 hodin denně.

Nedostatek spánku zvětšuje pravděpodobnost obezity u dětí o 89 %, u dospělých o 55 %. Také zvyšuje chuť k jídlu, což je dáno vlivem spánku na produkci dvou důležitých hormonů, ghrelinu a leptinu.

Zatímco ghrelin předává mozku informaci o tom, že máme hlad, leptin naopak signalizuje, že jsme sytí. Když málo spíme, tělo produkuje více ghrelinu a méně leptinu.

Za přibíráním může stát i nedostatek spánku.
Za přibíráním může stát i nedostatek spánku.

Vychýlená rovnováha

Snahu o hubnutí může narušit také hormonální nerovnováha, která postihuje muže i ženy.

Vliv na hubnutí má hned několik hormonů, vedle již zmiňovaných, jako je inzulin, leptin, kortizol nebo růstový hormon, mohou sehrát roli třeba hormony štítné žlázy, testosteron či estrogen. Jak hormonální nerovnováhu poznáte?

Projevit se může právě neschopností zhubnout, hromaděním tuku v oblasti břicha, zadržováním vody, špatným soustředěním i kvalitou pleti a vlasů či kruhy pod očima. Zjistit se dá vyšetřením slin či krve. Na jejím odstranění je třeba spolupracovat s lékařem.

Za vším hledej střevní bakterie

Pokud máte jídelníček vychytaný, sportujete i spíte ukázkově a stres je vám také cizí, možná za vaším neúspěšným hubnutím stojí bakterie ve vašich střevech.

Existuje na 160 druhů střevních bakterií, přičemž v sedmi metrech délky vašich střev jich žije asi 100 bilionů. K nejznámějším patří Lactobacillus, Bifidobacterium, Eubacterium a Bacteroides.

Ovšem to, kolik bakterií kterého druhu se ve střevech vyskytuje, se u každého člověka liší. Takže zatímco u jednoho může jediný druh představovat 90 % všech střevních bakterií, u druhého jen 5 %.

Za tloustnutí mohou Bacteroides

Přítomnost bakterií ovlivňuje nejen naši imunitu, ale také sklony k tloustnutí. Menší náchylnost k němu mají lidé, jejichž střevní mikroflóra je rozmanitější. Nejde však jen o pestrost, záleží i na druhu, neboť každá bakterie je jiná.

Například Bacteroides pomáhají rozkládat i špatně stravitelné potraviny a umějí využít maximum energie z potravin. To pro hubnutí není příznivé.

V dobách hladomorů byl vysoký výskyt této bakterie ve střevě žádoucí, v době hojnosti je nevýhodou, zvláště v kombinaci s přejídáním.

Jak ovlivnit střevní mikroflóru?

Střeva novorozence jsou sterilní. O tom, jak bude jeho střevní bakteriom bohatý, rozhodnou první tři roky jeho života. Pozitivně se na tom podílí už klasický porod, během kterého dochází k přenosu bakterií od matky, dále kojení a následná výživa.

Negativně naopak působí příliš sterilní domácí prostředí a časté užívání léků včetně antibiotik. U dospělých je situace složitější, ve vyšším věku už není tak snadné zpestřit si střevní bakteriom.

Více probiotik, vlákniny a transplantace stolice

MUDr. Pavel Kohout z Centra výživy Thomayerovy nemocnice říká:

„I přes výrazné zásahy, kterými je například léčba antibiotiky či střevní infekce, dochází po určité době rekonvalescence k návratu střevní mikroflóry do zhruba původního složení.“ Přesto však lze pro správné fungování střev něco udělat.

Pomoci mohou probiotika, konzumace potravin bohatých na vlákninu a v poslední době se hovoří také o poněkud kontroverzní transplantaci stolice.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Pyrenejský Titanic: Proudilo přes nádraží Canfranc nacistické zlato?
V panenské přírodě mezi horskými štíty Pyrenejí působí nepatřičně. Řeč je o nádraží Canfranc. Jde totiž o jednu z největších a nejluxusnějších železničních stanic světa.   Početným davem se rozléhá jásot. 18. července 1928 je v provincii Huesca otevřeno největší španělské nádraží. „Pyreneje již neexistují,“ prohlašuje král Alfonso XIII. (1886–1941) během slavnostního aktu. Toho se účastní také francouzský […]
Unikátní vodní hrad: Chlubí se opevněným přístavem
Itálie je ve středověku rozdrobena na kupu městských států a státečků, které mezi sebou soupeří o moc jako na běžícím páse. V mimořádně neklidných dobách je dobré vlastnit nedobytnou pevnost. Vědí to i příslušníci rodu Scaligerů, mocných vládců z Verony.   Z Verony je to jen co by kamenem dohodil k velkému severoitalskému jezeru Garda. […]
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
Své dětství strávil Jan Lucemburský zřejmě u francouzského královského dvora, snad tu byl vychováván, možná tu jen často pobýval. Informace o této etapě králova života jsou velmi skromné.   Dosud vřelé vztahy mezi francouzskou korunou a lucemburskými hrabaty však načas ochladnou po usednutí Jindřicha VII. na říšský trůn. Ani Jan jako český král nemá zpočátku […]
Valdštejnův důstojník Piccolomini byl zručný udavač
Na masivním dubovém stole se povaluje jeden z dalších horoskopů. Valdštejn ho už od úsvitu důkladně pročítá. „Zajímavé,“ mumlá si přitom pod nos. Více než kdo jiný totiž věří hvězdám.   Horoskop nechává několikrát vypracovat nejen sobě, ale údajně i těm, které hodlá naverbovat do svých služeb…Vysokého postu v armádě se tak dočká třeba Ottavio Piccolomini […]
Zajímavosti
Těší mě, ruměnice! Proč na ni nešlapat?
Dětský prstík šťouchne do dvou červených ploštic. „Mamí, koukej, jak běhají, chudáčci, oni se k sobě přilepili zadečkem a nemůžou od sebe! “ Maminka se nervózně pousměje a táhne holčičku pryč: „No vidíš to. Tak už pojď.“   Slunéčko, chroust, roháč, mandelinka. To je jen krátký seznam nejslavnějších brouků, jaké u nás potkáte. Mnohý by mezi […]
K noze! Co umí ti nejlepší robotičtí psi?
Nevrčí, nekouše a nedělá loužičky. Zato ale poslechne na slovo a roztomile vrtí ocáskem. Když firma Sony představí v roce 1999 první generaci svých chytrých pejsků Aibo, roboti definitivně získávají svou novou oblíbenou tvář! Dnes jsou robopsi skoro všude. A zdaleka nejsou jen domácími mazlíčky…   Co má pes umět nejlépe? Přeci hlídat dům! Ani […]
Odkud se vzaly dopravní kužely?
Někdy se nám zdá, že dopravní kužely jsou snad všudypřítomné. Narazíme na ně prakticky každý den a obvykle z nich vůbec nemáme radost. Musíme si však přiznat, že jejich úkolem není znepříjemnit cestování, ale udržet bezpečnost na silnicích.   Než spatří světlo světa dopravní kužely, používají se k označení nebezpečných míst na vozovkách dřevěné zábrany […]
Avokádo: Symbol zdravé stravy s temným zákulisím
Na jedné straně zásobárna tělu prospěšných látek a superpotravina pro všechny vegetariány. Jenže zároveň také obrovská zátěž pro životní prostředí – to jsou dvě tváře plodu hruškovce lahodného, který celý svět zná jako avokádo!   Ovoce si na své libě znějící jméno musí počkat až do roku 1696, kdy na něj narazí irský biolog Hans […]
Záhady a napětí
Smrt a olověné masky: Co se odehrálo na brazilském kopci?
Píše se 20. srpen 1966 a brazilský chlapec si na úbočí kopce Vintém Hill poblíž Rio de Janeira pouští draka. Poklidná atmosféra se však mění ve chvíli, kdy hoch náhodně objevuje dvě mrtvá mužská těla. Proč se z případu stane jedna z největších záhad Brazílie?   Případ nabírá na obrátkách poté, co jsou policisty obě těla důkladně […]
Vodní démoni dávných Germánů: Čím se lišili od vodníků?
Každý ví, kdo je to vodník. Pohádková bytost, která je buď legrační, nebo strašidelná. Za dávných dob byl ovšem považován za děsivého démona. V existenci antropomorfní vodní bytosti však nevěřili pouze slovanské, ale také germánské národy! Byla jejich víra oprávněná?   Zatímco my máme vodníka, germánské národy mají Nixe. Tato tajemná bytost má s vodníkem […]
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
Pojmem halucinace označujeme poruchu vnímání, při které lidé vidí něco, co ve skutečnosti neexistuje. Je ale možné, aby mělo několik lidí stejnou halucinaci? Podle odborníků ne, jenže přesně to se před několika lety stalo a dodnes se tuto záhadu nepodařilo objasnit.   V roce 2016 zasáhla nemocnici ve městě Coos Bay v americkém Oregonu záhadná epidemie halucinací, […]
Mýtické bytosti Aqrabuamelu: Žili v Mezopotámii kříženci lidí a štírů?
Mytické bytosti nazývané Aqrabuamelu s tělem člověka a ocasem štíra měly kdysi obývat starověkou Mezopotámii. Jak se dočteme třeba ve slavném Eposu o Gilgamešovi, mělo jít o potomky bohů sloužící jako strážci podsvětí. Podle některých badatelů mohli být tito tvorové reálnější, než si dnes myslíme. Naznačuje to mimo jiné i jejich jednotné zobrazování?   Aqrabuamelu, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hebké potěšení z doteků luxusu
rezidenceonline.cz
Hebké potěšení z doteků luxusu
Kvalitní osušky, ručníky či froté pantofle díky své savosti a nadýchané struktuře potěší při každém koupelnovém rituálu, na pláži, v relaxačním centru nebo při sportu. Navíc mohou nejen hygienické oáze dodat nádherné barevné akcenty. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
Oproti ostatním krajům je vnímán jako nejmenší. I přesto se krásy tohoto malého kousku ráje vyplatí prozkoumat do posledního detailu. Nabízí totiž nejen prosluněné louky a šumění řek, ale také elegantní zámky, vůni perníku nebo vojenský adrenalin. Pro chuťové pohárky Je to právě lahodný perník, který zdejší kraj proslavil, a propůjčil mu neodolatelnou „vůni“. První
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Podzim je v plném proudu, tak proč si ho nezpříjemnit nějakým výletem do přírody. Skalních měst je u nás mnoho, hezky rozesetých po celé zemi. Pravčická brána Už dlouho je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska, a je tak pomyslným symbolem celé oblasti nedaleko Děčína. Můžete obdivovat její krásu z okolních vyhlídek, ale i
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
historyplus.cz
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
Břehy Nilu pokrývají stovky obrovských kamenných bloků. Už od dob Staré říše tu Egypťané budují chrámy, pohřebiště, města i vesnice. Právě Nil a jeho každoroční záplavy jsou totiž klíčem k jejich obživě. Pak ale přijde dramatický zvrat… Kolem roku 2200 př. n. l. se v Egyptě prudce ochladí, což má za následek více než 20letý výpadek pravidelných
Jak a kdy myši dobyly Evropu
21stoleti.cz
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem s
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
iluxus.cz
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
Značka SIN, známá svou inovativní sklářskou technologií Vitrum Vivum, s potěšením představuje exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire, která potrvá od 21. listopadu do 20. prosince 2024
Čočkové ragú se špagetami
tisicereceptu.cz
Čočkové ragú se špagetami
Připravili jsme pro vás ragú s mletým masem, červeným vínem a parmazánem. Suroviny 100 g červené čočky 150 g mletého hovězího masa 4 velká rajčata 2 mrkve 1 velká cibule 3 stroužky česneku
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
nasehvezdy.cz
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
Předávaly se divadelní Ceny Thálie a na slavnostním večeru nechyběla ani Daniela Brzobohatá (45), které předvedla krásnou róbu. K překvapení všech ale dorazila bez manžela Ondřeje Brzobohatého (41
Uvažujete o sušičce?
panidomu.cz
Uvažujete o sušičce?
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle… Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát
Život jí vzalo její „mládí“
skutecnepribehy.cz
Život jí vzalo její „mládí“
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
epochaplus.cz
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
enigmaplus.cz
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
Kolem oper se točí celá řada záhad. V některých sálech údajně řádí duchové, jistá operní díla prý svým tvůrcům přinášejí nevysvětlitelnou smůlu a návštěva konkrétních představení vás může stát život!
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz