Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Proč nehubnete, i když se zdravě stravujete a dostatečně sportujete?

Každý den se věnujete pohybu a na zákusky se ani nepodíváte. Přesto se ručička váhy nejen že nezastavila, ale povážlivě se posouvá doprava? Víme, co za tím vězí…

Je frustrující, když snaha není korunována úspěchem. Co může stát za tím, že nehubnete, i když pravidelně sportujete a stravujete se zdravě? Možná vás to překvapí, ale příčin neúspěchu může být hned několik.

V první řadě byste se ale měli znovu zamyslet nad svým jídelníčkem, protože při tvarování postavy závisí 80 % úspěchu právě na něm, a jen 20 % na pohybové aktivitě. Ideální je váš jídelníček zkonzultovat s odborníkem.

Při jeho sestavování je totiž třeba vzít v úvahu řadu faktorů včetně vaší fyzické aktivity a tělesné konstituce.

Když si tělo syslí do zásoby

Pokud si člověk sestavuje jídelníček sám, má tendenci dělat několik zásadních chyb.

Hlavně ženy většinou sníží kalorický příjem natolik, že pak jejich tělo raději přepne do „šetřicího módu“ a nehubne, případně se po návratu od diety ke klasickému stravování dostaví jojo efekt, tedy přiberete vše zpět a ještě něco navíc, protože tělo si spoří na horší časy.

Problém může být také v nedostatku základních živin, především bílkovin, ale i sacharidů u diet založených na jejich radikálním omezení, případně jejich nevhodně rozvržený příjem během dne.

Při hubnutí je důležité mít dostatečný příjem bílkovin, ale i sacharidů.
Při hubnutí je důležité mít dostatečný příjem bílkovin, ale i sacharidů.

Zvládnete při cvičení mluvit?

Špatně nastavený můžete mít překvapivě i trénink. Ač ke spalování tukových zásob dochází při takzvaném kardiu, tedy cvičení se střední intenzitou prováděném delší dobu při zvýšené tepové frekvenci, vynechávat byste neměli ani posilování.

Ideální je 3x týdně prováděný kardio trénink (běhání, procházky, aerobic) doplnit 2x za týden také cvičením se zátěží. Abyste při kardio tréninku hubli, měli byste být při něm schopni mluvit a dýchat nosem.

Po tréninku je dobré hodinu nejíst.
Po tréninku je dobré hodinu nejíst.

Sportujte pravidelně, nejlépe ráno

Hlídejte si při tréninku rovněž tepovou frekvenci, měli byste se pohybovat na 60 až 80 % maxima. To si orientačně vypočítáte tak, že od čísla 220 (u málo trénovaných 200) odečtete svůj věk.

Nejefektivnější je prý cvičení po ránu, mnohem důležitější je však jeho pravidelnost. Pozor si také dejte na to, co před a po cvičení jíte. Není dobré si před sportováním dopřávat rychlé cukry, jinak nedojde ke spalování tuků.

Pokud vám to nečiní potíže, cvičte nejlépe nalačno. Po tréninku vydržte hodinu nejíst, tím posílíte spalovací efekt. Poté doplňte sacharidy a bílkoviny.

Ideální délka jednoho tréninku je 45 až 60 minut, protože teprve po 30 minutách se začínají spalovat tuky.
Ideální délka jednoho tréninku je 45 až 60 minut, protože teprve po 30 minutách se začínají spalovat tuky.

Dlouhodobý stres postavě nesvědčí

Další faktory, které vám mohou stát v cestě za vysněnou postavou, už tak zřejmé být nemusejí. Významným blokátorem shazování přebytečných kil může být stres.

V zátěžových situacích je vylučován hormon kortizol, který dostává naše tělo do pohotovostního režimu tím, že zvyšuje hladinu krevního cukru a krevní tlak.

Při vystavení dlouhodobému stresu se však vysoký krevní tlak a zvýšená hladinu cukru v krvi stávají problémem.

Stres hraje při hubnutí výraznou roli.
Stres hraje při hubnutí výraznou roli.

Zpropadený kortizol

Buňky začnou ztrácet svoji citlivost na inzulin, dojde ke snížení produkce testosteronu a růstového hormonu a sníží se imunita. Navíc začne docházet k překyselení žaludku a s tím souvisejícím trávicím obtížím, řídnou také kosti.

Tělo nejenže v této situaci přestane spalovat tuky, ale naopak si je začne více ukládat. Stresu se lze vyhnout jen těžko, přesto by se člověk, který chce zhubnout, měl naučit ho zvládat. Například pomocí meditace, masáží, poslechu hudby a podobně.

Málo spánku, hodně přijatých kalorií

Blokovat shazování přebytečných kilogramů může překvapivě také nedostatek spánku. Každý člověk má sice jinou potřebu spánku, nicméně odborníci doporučují spát minimálně 7 hodin denně.

Nedostatek spánku zvětšuje pravděpodobnost obezity u dětí o 89 %, u dospělých o 55 %. Také zvyšuje chuť k jídlu, což je dáno vlivem spánku na produkci dvou důležitých hormonů, ghrelinu a leptinu.

Zatímco ghrelin předává mozku informaci o tom, že máme hlad, leptin naopak signalizuje, že jsme sytí. Když málo spíme, tělo produkuje více ghrelinu a méně leptinu.

Za přibíráním může stát i nedostatek spánku.
Za přibíráním může stát i nedostatek spánku.

Vychýlená rovnováha

Snahu o hubnutí může narušit také hormonální nerovnováha, která postihuje muže i ženy.

Vliv na hubnutí má hned několik hormonů, vedle již zmiňovaných, jako je inzulin, leptin, kortizol nebo růstový hormon, mohou sehrát roli třeba hormony štítné žlázy, testosteron či estrogen. Jak hormonální nerovnováhu poznáte?

Projevit se může právě neschopností zhubnout, hromaděním tuku v oblasti břicha, zadržováním vody, špatným soustředěním i kvalitou pleti a vlasů či kruhy pod očima. Zjistit se dá vyšetřením slin či krve. Na jejím odstranění je třeba spolupracovat s lékařem.

Za vším hledej střevní bakterie

Pokud máte jídelníček vychytaný, sportujete i spíte ukázkově a stres je vám také cizí, možná za vaším neúspěšným hubnutím stojí bakterie ve vašich střevech.

Existuje na 160 druhů střevních bakterií, přičemž v sedmi metrech délky vašich střev jich žije asi 100 bilionů. K nejznámějším patří Lactobacillus, Bifidobacterium, Eubacterium a Bacteroides.

Ovšem to, kolik bakterií kterého druhu se ve střevech vyskytuje, se u každého člověka liší. Takže zatímco u jednoho může jediný druh představovat 90 % všech střevních bakterií, u druhého jen 5 %.

Za tloustnutí mohou Bacteroides

Přítomnost bakterií ovlivňuje nejen naši imunitu, ale také sklony k tloustnutí. Menší náchylnost k němu mají lidé, jejichž střevní mikroflóra je rozmanitější. Nejde však jen o pestrost, záleží i na druhu, neboť každá bakterie je jiná.

Například Bacteroides pomáhají rozkládat i špatně stravitelné potraviny a umějí využít maximum energie z potravin. To pro hubnutí není příznivé.

V dobách hladomorů byl vysoký výskyt této bakterie ve střevě žádoucí, v době hojnosti je nevýhodou, zvláště v kombinaci s přejídáním.

Jak ovlivnit střevní mikroflóru?

Střeva novorozence jsou sterilní. O tom, jak bude jeho střevní bakteriom bohatý, rozhodnou první tři roky jeho života. Pozitivně se na tom podílí už klasický porod, během kterého dochází k přenosu bakterií od matky, dále kojení a následná výživa.

Negativně naopak působí příliš sterilní domácí prostředí a časté užívání léků včetně antibiotik. U dospělých je situace složitější, ve vyšším věku už není tak snadné zpestřit si střevní bakteriom.

Více probiotik, vlákniny a transplantace stolice

MUDr. Pavel Kohout z Centra výživy Thomayerovy nemocnice říká:

„I přes výrazné zásahy, kterými je například léčba antibiotiky či střevní infekce, dochází po určité době rekonvalescence k návratu střevní mikroflóry do zhruba původního složení.“ Přesto však lze pro správné fungování střev něco udělat.

Pomoci mohou probiotika, konzumace potravin bohatých na vlákninu a v poslední době se hovoří také o poněkud kontroverzní transplantaci stolice.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
epochaplus.cz
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek,
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a