Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Proč Rusové prohráli boj o Měsíc?

Druhá polovina minulého století se nesla v duchu soupeřících stran. USA a Sovětský svaz se poměřovaly na všech možných kolbištích. Politikou počínaje, přes sport až po vědu. Výrazným duelem bylo zvláště dobývání vesmíru.

Na oběžné dráze Země byli první Rusové, souboj o Měsíc však prohráli na celé čáře…

Když americký prezident John Fitzgerald Kennedy 12. září 1962 veřejně prohlásil, že cílem USA je do deseti let dostat člověka bezpečně na povrch Měsíce a zpět domů, zbystřili i v Sovětském svazu, který v té době v nevyhlášeném vesmírném závodě vedl, neboť se mu v dubnu 1961 podařilo dostat poprvé v historii člověka na oběžnou dráhu Země.

A navíc se Jurij Gagarin z této cesty vrátil živý. Veřejně však sovětská vláda účast v soutěži s USA popřela.

Díky Gagarinovi se Sověti podívali do vesmíru jako první.
Díky Gagarinovi se Sověti podívali do vesmíru jako první.

Potichu a pomalu

Veřejné projevy byly jedna věc, skutečné úsilí pak ta druhá.

A tak Sověti, kteří se báli každého neúspěchu, protože trpěli představou, že by tím oslabili svoji pozici světové velmoci, tajně začali připravovat dva vesmírné programy s cílem konkurovat Američanům.

Jeden (Program L-1) měl za cíl let k Měsíci a jeho oblet, druhý (Program L-3) pak i přistání s lidskou posádkou na našem nejbližším souputníkovi.

Oba programy byly však po amerických úspěších v obou směrech pomalu utlumovány, až byly nakonec v letech 1970 a 1974 zcela zastaveny.

K oficiálnímu konci pak došlo v roce 1976. Utajené však oba programy zůstaly až do roku 1990, kdy došlo konečně k jejich zveřejnění.

Směr Měsíc

Loď L-1 byl upravený model již vyzkoušené a fungující lodě Sojuz. Ovšem pro tak dálkový let, jakým byla cesta k Měsíci, musel být Sojuz 7K-OK výrazně odlehčen. Byl proto odmontován orbitální modul a také záložní padák.

Do lodi se vešli dva kosmonauti, kteří se od ledna 1967 v tzv. Hvězdném městečku aktivně připravovali. Dvojice účastníků měsíční mise měla vzejít z kvarteta Vitalij Sevasťjanov, Nikolaj Rukavišnikov, Oleg Makarov a Georgij Grečko.

Podobnost jen vizuální

Program však vyžadoval mnohem silnější nosnou raketu, než jakou měl Sovětský svaz v té době k dispozici. A tak bylo rozhodnuto o vývoji rakety N-1, na jejíž tvorbě se podílel osvědčený kosmický konstruktér a šéf sovětského kosmického výzkumu Sergej Koroljov.

Jeho týmu se podařilo sestrojit raketu vizuálně srovnatelnou s americkým Saturnem V., který úspěšně a vcelku bezchybně sloužil v programu Apollo.

Jenže N-1, jak ji sovětští konstruktéři nazvali, byla se Saturnem srovnatelná jen rozměrově, výkon zaostával přibližně o 25 %.

Co chtěli politici?

N-1 se dočkala celkem čtyř testovacích startů. Ani jeden z nich se nepodařil a všechny skončily katastrofou, většinou kvůli nejrůznějším potížím s prvním stupněm, který byl složen ze tři desítek raketových motorů na kapalné palivo.

Na tomto sovětském programu se zřejmě negativně odrazilo to, že v lednu 1966 zemřel Sergej Koroljov, a tak v konstrukci pokračovali jeho spolupracovníci, kteří neměli jeho erudici rozhled a v neposlední řadě také správné konexe.

Politické špičky si však nadále vysnily, že první oblet Měsíce v sovětské režii se odehraje již v polovině roku 1967 a noha sovětského kosmonauta rozvíří měsíční prach ke konci roku 1967 či počátkem roku 1968. Politici myslí, ale schopnosti techniky mění…

Neletí to…

Prvně se N-1 měla do vesmíru podívat 21. února 1969. Ovšem již 55 sekund po startu vypukl v motorovém prostoru požár, který poničil elektrickou kabeláž, a proto 69 sekund po startu, když byla raketa ve výšce 12 200 metrů, došlo k výpadku všech motorů a raketa setrvačností pokračovala  v letu po balistické křivce, dopadla asi 50 kilometrů od startovacího zařízení a roztříštila se.

Technicky nebyly rakety dobré.
Technicky nebyly rakety dobré.

…ani po opravě

Opakovaný start byl nachystán již 3. července téhož roku, tedy krátce předtím, než Američané na Měsíci úspěšně přistáli. Při startu se však odlomil kousek kovu a vnikl přímo do palivového čerpadla, které poškodil.

Automatický systém tak postupně vypnul všechny motory až na jeden, takže raketa se při startu doslova zastavila asi 200 metrů nad zemským povrchem a dopadla zpět na startovací rampu, kde explodovala. Raketa i startovací zařízení byly zcela zničeny.

Dva roky nestačily

Sověti již věděli, že v souboji o Měsíc tahají za kratší konec, ale přesto se program stále ještě nezastavil.

Vybudování nové rampy i další úpravy nosné rakety N-1 si vyžádaly delší čas, a tak ke třetímu pokusu o start došlo až 26. června 1971, tedy v době, kdy už se po povrchu Měsíce prošlo více Američanů. Jenže ani tento start se nepodařil.

Ihned po startu se celá raketa dostala do náklonu, který automatický systém nedokázal vyrovnat.

Náklon byl takový, že vzniklé aerodynamické síly působící na startující raketu byla tak velké, že se ve výšce přibližně 1 kilometru vrchní část rakety 51 sekund po startu odlomila a motory se automaticky zastavily. Raketa pak „doplachtila“ asi 20 kilometrů od rampy a roztříštila se o zem.

Poslední pokus

Poslední pokus o protlačení N-1 do vesmíru se odehrál 23. listopadu 1972. Až do 107 sekundy šlo vše vcelku hladce, jenž pak se raketa zřejmě podélně rozkmitala a několik motorů ve výšce 40 kilometrů nad zemským povrchem vypovědělo službu.

Řídicí program zastavil chod dalších motorů, aby nedošlo k přetížení konstrukce, jenže praskla palivová trubka a motor č. 4 explodoval. Tím se raketa rozpadla.

Smutným konstatováním je, že k explozi došlo pouhých 7 sekund před tím, než měly být funkce prvního stupně rakety ukončeny.

Poslední pokus nastal v roce 1972.
Poslední pokus nastal v roce 1972.

Končíme!

Protože již bylo jasné, že Američany v tomto závodě porazit nemohou, neboť program Apollo si připisoval jeden úspěch za druhým, navrhli sovětští konstruktéři aspoň projekt bezpilotní mise.

N-1 měla vynést a vypustit bezpilotní kosmickou loď 7K-L1S, která měla okolo Měsíce obkroužit jakousi smyčku, během níž by pořizovala multispektrální fotografie měsíčního povrchu, a to včetně odvrácené strany.

Z lodě se měl ještě oddělit další bezpilotní prostředek Je-8, jenž by dosedl na povrch Měsíce a pomocí jádrového vrtáku by získal vzorek měsíčního regolitu. V malé sférické kapsli se pak toto zařízení mělo vrátit na Zemi.

Z plánu však nakonec sešlo a připravené části rakety N-1 posloužila jako střechy garáží či skladů v okolí kosmodromu.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Založení španělské inkvizice: Ferdinand II. našel metlu na poddané
Sixtus IV. mu dělá problémy. Odmítá posvětit vznik španělské inkvizice, nad kterou nebude mít přímou kontrolu. Ferdinand II. Aragonský je ale tvrdý protivník. Má na papeže páky a nakonec ho přesvědčí, aby mu vyšel vstříc!   Vzali se v roce 1469. Ferdinand II. Aragonský (1452–1516) a Isabela Kastilská (1451–1504) mají společný cíl – sjednotit pod […]
Šílená císařovna pila vodu z kašen!
„Tentokrát skutečně odplouváme,“ pošeptá Šarlota manželovi. „Budeme vládnout a já chci, aby nám Evropa záviděla.“ Maxmilián Habsbursko-Lotrinský (1832–1867) se na svou půvabnou ženu usměje, rozjařený žhavými slunečními paprsky, pocitem neskonalého štěstí i ovacemi, jimiž je všude vítají. „Proč by tomu mělo být jinak? Plujeme do nové země, proslulé svým bohatstvím, z níž vytvoříme mocný a moderní […]
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
Učenec s knihou a psacím brkem, ale také s hořícím srdcem, obklopený anděly. Tak bývá nejčastěji zobrazován svatý Augustin, který si právem vysloužil přízvisko Učitel církve.   S církví to Augustin, jenž přichází na svět 13. listopadu 354 ve městě Thagaste (v dnešním Alžírsku), v dětství nemá jednoduché…Matka je sice zbožná křesťanka, která je dnes známá jako svatá […]
Pyrenejský Titanic: Proudilo přes nádraží Canfranc nacistické zlato?
V panenské přírodě mezi horskými štíty Pyrenejí působí nepatřičně. Řeč je o nádraží Canfranc. Jde totiž o jednu z největších a nejluxusnějších železničních stanic světa.   Početným davem se rozléhá jásot. 18. července 1928 je v provincii Huesca otevřeno největší španělské nádraží. „Pyreneje již neexistují,“ prohlašuje král Alfonso XIII. (1886–1941) během slavnostního aktu. Toho se účastní také francouzský […]
Zajímavosti
Tajemství Times Square: Co se skrývá za záplavou neonů?
Tepající srdce newyorského Manhattanu. To je Times Square, monstrózní křižovatka mezi Broadwayí a Sedmou avenue. Jeden průzkum dokonce tvrdí, že 22 centů z každého dolaru utraceného turisty v nejlidnatějším městě USA začíná svůj koloběh právě zde. Times Square má ale i svá tajemství…   Pokud byste tudy projížděli na konci 19. století, narazíte na fádní […]
SOS: Tečky a čárky, které zachraňují životy!
Stačí napsat ta tři písmena kdekoliv na světě a většina lidí se okamžitě dovtípí. Pokud ne, přichází na řadu trojice teček, čárek a znovu teček. V Morseově abecedě by měl poznat volání o pomoc skutečně každý.   Jako místo narození světoznámého signálu můžeme s klidem označit Berlín, s rokem zavedení je to ale trochu složitější. V […]
Podivný případ sondy Phobos 2: UFO, nebo šlendrián?
Sotva začne kosmická sonda na orbitě Marsu plnit úkoly, odmlčí a nikdy už se neozve. Na poslední fotografii je však něco velmi znepokojivého. Obří diskovitý stín připomínající létající talíř.   V červenci 1988 vysílá Sovětský svaz v rozestupu 14 dnů k Marsu dvě sondy. Phobos 1 a Phobos 2 jsou tříose stabilizované planetární sondy o […]
Těší mě, ruměnice! Proč na ni nešlapat?
Dětský prstík šťouchne do dvou červených ploštic. „Mamí, koukej, jak běhají, chudáčci, oni se k sobě přilepili zadečkem a nemůžou od sebe! “ Maminka se nervózně pousměje a táhne holčičku pryč: „No vidíš to. Tak už pojď.“   Slunéčko, chroust, roháč, mandelinka. To je jen krátký seznam nejslavnějších brouků, jaké u nás potkáte. Mnohý by mezi […]
Záhady a napětí
Na bolest i proti depresím: Mohou magnety léčit?
Mnozí ji považují za přeceňovaný experiment, který má daleko menší výsledky, než jak je prezentováno. Jiní však vidí v takzvané magnetoterapii pozoruhodnou alternativní léčbu, která může pomoci s řadou tělesných i psychických neduhů. Jak to tedy je? Má smysl léčbu s pomocí magnetů absolvovat?   Léčitel v orientálně vypadajícím rouchu si zamyšleně prohlíží zranění, které malé děvčátko […]
Polský Roswell: Havarovalo u našich sousedů UFO?
Je brzké lednové ráno roku 1959, když v tom zachytí radarové stanice v polském Gdaňsku-Rębiechowie formaci několika záhadných objektů. Svědky tohoto incidentu mají být také vojáci z místní vojenské jednotky, kteří na obloze spatří jasný, zářící objekt. Tento objekt se má pohybovat neobvyklým způsobem – mění směry a jeho rychlost je mnohem vyšší než u letadel. […]
Průkopník NASA John Parsons: Zahrával si s okultními silami?
Přistání na Měsíci, k němuž došlo v roce 1969, bývá právem označováno za jeden z největších triumfů v dějinách lidstva. Nemalou měrou však k němu přispěl také člověk, jehož osud se mohl ubírat úplně jinou cestou, kdyby se nenadchl pro komunistickou ideologii a následně také pro okultismus…Jeho předčasná smrt je navíc dodnes doprovázena řadou nezodpovězených […]
Šokující Tabulka prokletí: Dokáže zabíjet i po 3400 letech?
V rozevřené dlani amerického archeologa Scotta Striplinga je možné spatřit drobný předmět. Jde o olověnou destičku, která je jen o něco málo větší než poštovní známka. Americký badatel si je přesto jistý, že v ruce třímá jedinečný nález. V jeho tváři je ovšem možné zahlédnout i obavy. Má totiž neblahé tušení, že nově nalezená tabulka měla sloužit k temným […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mt. Rushmoor: Svatyně demokracie v černých horách
epochaplus.cz
Mt. Rushmoor: Svatyně demokracie v černých horách
Hlavy čtyř amerických prezidentů, vytesané do skály, se staly jedním ze symbolů Spojených států. Známé skalisko Mt. Rushmore se nachází v Černých horách, 244 jižně od Keystonu v Jižní Dakotě. Hlavy v žulových skalách jsou vysoké 18 metrů. Sochy dokončené v roce 1941 každý rok navštíví na 2 000 000 návštěvníků. Black Hills si bez nich nyní dokáže
Zachránili mi snad život mimozemšťané?
skutecnepribehy.cz
Zachránili mi snad život mimozemšťané?
Trápila jsem se nešťastnou láskou. Rozhodla jsem se, že nemá už smysl žít. Moje rozhodnutí zastavil zářící objekt na obloze. Nebyla to hvězda. To, co se mi stalo v mém mládí, se naprosto vymyká rozumu. Nikdy jsem si to nedokázala vysvětlit, a tehdy jsem to ani nemohla s nikým prokonzultovat, protože by mě nejspíš zavřeli do blázince, nebo
Rezidence vznášející se nad vodní hladinou
rezidenceonline.cz
Rezidence vznášející se nad vodní hladinou
Bílá vila, svítící do dáli v pahorkaté krajině, upoutá extravagantní formou, ale i citlivým přístupem k životnímu prostředí. Rezidence o zastavěné ploše 1 000 m2 byla navržena se smyslem pro rovnováhu stavební části a vodních prvků. Projekt je inspirován velkou vášní majitele k jachtám. To vysvětluje i tvar samotné vily, který je částečně odvozený od trupu luxusní jachty.
Záhadná Mappa Mundi: Středověká mapa světa ukazuje bájná místa, nestvůrné lidi a podivná monstra!
enigmaplus.cz
Záhadná Mappa Mundi: Středověká mapa světa ukazuje bájná místa, nestvůrné lidi a podivná monstra!
Hnědá pergamenová telecí kůže o rozměrech 1,59 x 1,34 metru odborníky nepřestává fascinovat. Při pohledu na ni se před člověkem rozkládá největší dochovaná středověká mapa světa. Zachycuje 420 měst, 3
Stonehenge: Záhadné kameny lákají už tisíce let
epochanacestach.cz
Stonehenge: Záhadné kameny lákají už tisíce let
Jakmile se v kalendáři objeví datum 21. červen, ze Salisburské pláně v jižní Anglii se stane velkoměsto. Právě zde, 130 kilometrů jihovýchodně od Londýna, stojí kamenný monument Stonehenge, který každoročně láká tisíců stoupenců alternativního myšlení, samozvaných kouzelníků a čarodějnic i obyčejných zvědavců. Proč právě o slunovratu? Právě v ten okamžik probíhá osa podkovy uvnitř stonehengeského kruhu
Pikantní sýrové koule s ořechy
tisicereceptu.cz
Pikantní sýrové koule s ořechy
Rádi byste ochutnali něco, co jste ještě nikdy předtím neokusili? Masovosýrové koule jsou delikatesou. Ingredience 4 trojúhelníčky taveného sýra 3 lžíce strouhaného sýru grana
Dancingerová vylepšuje partnera,  aby se nemusela stydět?
nasehvezdy.cz
Dancingerová vylepšuje partnera, aby se nemusela stydět?
Společnost mladých a elegantních tanečníků v soutěži StarDance zřejmě přiměla herečku Martu Dancingerovou (33) udělat pořádného štramáka i z jejího partnera Marka Pospíchala (47). A tak musel nedávn
Syntetická lidská embrya: Přelom ve vědě přináší nové otázky
21stoleti.cz
Syntetická lidská embrya: Přelom ve vědě přináší nové otázky
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie
Seminář Marketing a umělá inteligence: Inspirace bez hranic
iluxus.cz
Seminář Marketing a umělá inteligence: Inspirace bez hranic
Umělá inteligence rychle mění svět podnikání a stává se klíčovým nástrojem pro firmy všech velikostí. Ale jak efektivně zvládnout její zavádění do firemních procesů? Česká marketingová společnost p
Vydal nepříteli Gibraltar severu uplacený viceadmirál?
historyplus.cz
Vydal nepříteli Gibraltar severu uplacený viceadmirál?
Kozácké hlídky se po zamrzlém moři dostanou z Helsinek až k pevnosti strážící přístup do města po vodě. Švédští obránci po nich hned začnou pálit. Chystají na ně i pasti prokopané v ledu. Jinak se však drží za hradbami pevnosti. K útoku na početně slabšího nepřítele jim velitel rozkaz nevydal.   „Jde to jako po másle,“ pochvalují si Rusové.
Pokladnice historie plynárenství v srdci Prahy
panidomu.cz
Pokladnice historie plynárenství v srdci Prahy
Plynárenské muzeum, jediné svého druhu v České republice, bylo otevřeno v areálu Pražské plynárenské v Praze 4 – Michli. Nachází se v historické budově bývalé plynoměrny a nabízí unikátní pohled na historii a vývoj plynárenství nejen v Česku, ale i ve světě. Muzeum, rozdělené do několika sekcí, představuje návštěvníkům od těžby a výroby plynu až
Za naším domem se skrývala kouzelná léčivá studánka
nejsemsama.cz
Za naším domem se skrývala kouzelná léčivá studánka
Kdo byla ta žena, která se u naší studánky zjevovala? Podala mi zázračnou vodu a beze slova zmizela. Ráda jsem jezdila k prarodičům na vesnici a trávila u nich prázdniny. Babička byla už hodně nemocná a já ji ošetřovala. Vařila jsem jí čaje, pomáhala jí vstát a šla s ní na zahradu pod lípu, kde měla lavičku. Ráda na ní seděla a dívala se,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz