Věda

Proč se lidé nemohou probudit?

Proč se lidé nemohou probudit?

Únava, ospalost, malátnost. Tyto projevy zná dobře každý člověk, protože únava je přirozený stav, který je vlastně „odměnou“ po fyzické či psychické námaze. Proč se však někteří lidé nemohou probudit, i když je jasný den?

V nově publikovaném výzkumu vědci z Kalifornské university v Los Angeles nyní přišli na to, proč někoho slunce vzbudí a jiného ne. Vědci totiž identifikovali skupinu neuronů, která umožňuje, aby nás světlo probudilo.
Na tento závěr nečekají jen notoričtí spáči, takzvané „sovy“, jejichž aktivita je soustředěna zejména na večer a které jsou v populaci nejčastěji zastoupené. Tento závěr může být podkladem pro léčbu poruch spánku a také deprese.

Slunce naše jasné
Jasné světlo probouzí život na Zemi. Většinu lidí sluneční paprsky skutečně vytáhnou z postele, sluneční svit nám také usnadňuje být aktivní a zářivé světlo je dobře známo i pro svoje antidepresivní účinky. Naopak temné místnosti nás uspávají.
Podle vědců je nejzdravější, když lidé dodržují fáze noci a dne, a to i když musí jít spát později. Jasné světlo totiž člověka probudí a jeho vědomí aktivuje. Jenže u všech to tak nefunguje.

Světlo nakopává buňky
Vedoucí výzkumu Jerome Siegel, profesor psychiatrie na Semelově institutu neurovědy a lidského chování Kalifornské university, zjistil, že se v hypotalamu (část mezimozku) nacházejí buňky, u kterých světlo spouští budící odezvu. Hypotalamus je mimo jiné zodpovědný za pocity hladu, žízně, únavy, reguluje tělesnou teplotu či kontroluje emoce a sexuální aktivitu.
Tyto buňky produkují takzvaný neurotransmiter, tedy nízkomolekulární chemickou látku, jež přenáší vzruchy. Říká se jí hypokretin,“ vysvětluje Siegel. Vědci právě hladinu hypokretinu a následné chování sledovali u laboratorních myší.

Chybí-li médiátor, chce se spát
Závěr vědce překvapil. Zjistili totiž, že ti hlodavci, kterým hypokretin chyběl, nebyli schopni na denním světle bdít. Naopak myši s jeho normální hladinou prokazovaly na světle velkou aktivaci buněk v hypotalamu, která ustávala, když byly nucené zůstat vzhůru ve tmě.
Toto zjištění naznačuje, že správa hypokretinu a posílení funkce hypokretinových buněk by zvýšila budící reakce na světelné podněty,“ konstatuje Siegel. „Naopak blokováním receptorů hypokretinu bychom mohli snížit jejich světelnou odpověď a navodit spánek,“ naznačuje Siegel další medicínský vývoj.

Proč myši usínaly?
Pro sérii pokusů měli neurovědci dva druhy myší. Jedny geneticky hypokretin neměly a druhé jej měly v přirozené hladině. U geneticky indisponovaných myší vědci pozorovali jejich dovednosti a chování pak porovnávali s aktivitou myší normálních. Tyto dvě skupiny byly podrobené množství úkolů, a to v denní i noční fázi.
Myši zbavené hypokretinu měly jediný deficit – nedostatečně reagovaly na pozitivní odměny během denní fáze. V průběhu temných fází se tyto myši učily úplně stejně dobře, jako jejich kolegyně, které neurotransmiter stále měly.
Když myši pracovali za pozitivní odměnu v průběhu světelné fáze, aktivita hypokretinových neuronů byla na maximu. Buňky ale nebyly aktivovány, když tyto stejné úkoly myši prováděly za tmy.
Tyto nové závěry vysvětlují naši předchozí práci, která u lidí prokázala, že narkoleptici nemají dostatek odezvy na světlo, a světlo je tedy neprobudí. Takoví pacienti pak mají zvyšující se tendenci dostat depresi a další chronické nemoci,“ říká Siegel s tím, že jeho vědecká skupina již dříve předpokládala, že za narkolepsií a ospalostí při Parkinsonově chorobě stojí úbytek hypokretinu. Role neurotransmiterů při normálním chování byla však až dosud vědě nejasná.

Více z Věda

Spojené arabské emiráty míří k Marsu

Věda25.9.2020

Brněnští archeologové si připsali další úspěch

Věda22.9.2020

Vítězové Prémie Otta Wichterleho

Věda18.9.2020

Obezita komplikuje početí

Věda15.9.2020

Pýcha našich rašelinišť

Věda11.9.2020

Tajemství velkých „lidožroutů“

Věda8.9.2020

Dárců krve je stále nedostatek

Věda4.9.2020

Očkujte své děti proti HPV

Věda28.8.2020

V České republice se šíří nové druhy klíšťat

Věda25.8.2020
Věda
Časopis, který by vás mohl zajímat