Elektrické osvětlení je nedílnou součástí našich životů. Když se zešeří, jednoduše rozsvítíme vypínačem světlo a pokračujeme dál v práci. Vědci se však snaží vynalézt elektrickou žárovku prakticky znovu.
Nejnovější žárovka má mozek a je připojená k bezdrátové síti Wi-Fi. Proč?
Vypadá sice jako obyčejná žárovka, ale na druhý pohled člověka zaujmou jakési kovové pásky kolem objímky. Mohlo by se zdát, že jde jen o nový design ovšem opak je pravdou. Modernizovaný vzhled totiž nabízí nečekané možnosti.
Vědci své nové žárovce dali název LIFX. A k užití všech jejích vymožeností budete potřebovat jen chytrý mobilní telefon. Žárovku normálně našroubujete do lampy či lustru jako obvykle a show může začít.
Žárovka má totiž svůj mozek, díky němuž dokáže mnohem více věcí, než jen svítit. Napojí se prostřednictvím bezdrátové sítě Wi-Fi k vašemu chytrému mobilnímu telefonu, dokáže komunikovat s operačním systémem Android i iPhone.
Díky bezplatné aplikaci, kterou lze stáhnout z internetu, pak žárovku pomocí mobilu ovládáte.
Revoluce s mobilem v ruce!
Prstem na obrazovce mobilu si doma rozsvítíte. Podle potřeby nastavíte intenzitu záření žárovky nebo barvu, jakou bude svítit. Každá jednotlivá žárovka nabízí barevné spektrum od bílé, žluté přes modrou, zelenou, modrou až po červenou.
Stejně jednoduše ze svého gauče uvedete do provozu jen jednu žárovku, nebo celou sérii. V mobilní aplikaci můžete nastavit časový spínač, jenž žárovku na dálku rozsvítí.
Vynálezce myslel i na večírky, kdy lze stejným způsobem upravit blikání a střídání barev, a rytmus světla může žárovka synchronizovat s puštěnou hudbou.
Uplatnit by se však mohla i v klidnější činnosti například v dětských pokojích, kdy promění normální lampičku na noční světlo, které se postupně stmívá tak, jak si dopředu navolíte. A dítě se nemusí bát tmy.
Světlo vás upozorní
LIFX je žárovka typu LED, to znamená, že zdroj světla pochází z diod. Podle vynálezce Phila Bosuy z kalifornského San Franciska vydrží funkční 25 let a ke svému výkonu spotřebuje méně než 10 wattů, přičemž vydá tolik světla jako klasická 60 wattová žárovka.
Chytrá žárovka vás může také upozornit zablikáním na to, že vám přišla na mobil SMS zpráva, nebo že vám právě někdo volá.
A když zapomenete zhasnout, uděláte to za dveřmi svého domova zase pomocí mobilu.
„Když například ztratíte svůj mobil, nebojte se, že byste si doma nerozsvítili,“ uklidňuje případné zájemce Bosua. Žárovku lze totiž uvést do provozu také normální cestou – vypínačem.