Lifestyle

Proč těsto zlobí?

Proč těsto zlobí?

Tvrdá vánočka, bábovka „placatá“ jako věneček, koblihy plné omastku. Kde se stala chyba?

Těsto nejde zpracovat
Aby šlo těsto dobře zpracovat, je nutné, aby měly všechny jeho složky pokojovou teplotu. Máslo či tuk nechte na kuchyňské lince změknout, do těsta nedávejte vajíčka a mléko rovnou z ledničky. Srazí-li se tuk s vejci, můžete ho nad horkou vodní párou lehce rozehřát. Na vině může být i přidaná zálivka (mléko, voda), která se včas nestačila vsáknout do mouky.

Nekyne a nekyne
Důvodem, proč těsto nevykyne, bývají většinou staré kvasnice nebo prošlé sušené droždí. Také je možné, že jste droždí spařili, to znamená, že jste k němu přilili příliš horké mléko, vodu nebo tuk, které kvasinky zabily. Musíte také vystihnout, kdy je těsto vykynuté. Jakmile překyne, klesá, řídne a pečivo je malé a tuhé. Těsto je vykynuté, když asi o polovinu nabude, je hladké, lesklé a pružné. Vytlačíme-li do něj prstem důlek, rychle se vyrovná.

Sníh z bílků nejde vyšlehat
Na vině mohou být stará vajíčka. Při oddělování bílku od žloutků pečlivě hlídejte, aby ani kousíček žloutku nezůstal v bílku. Další přísady (cukr, kakao…) přidávejte po lžičkách a pomalu, opatrně zašlehávejte.

Aby nevznikl „trhanec“
Pokud se pečivo při pečení trhá, nejspíš jste nastavili troubu na příliš vysokou teplotu. Případně jste pečivo před pečením nepotřeli tukem, vajíčkem, mlékem či cukrovou vodou a příliš rychle se zapekla kůrka.


Buchta se při pečení propadla

Příčinou může být studený vzduch, který jste pustili do rozpálené trouby na začátku pečení, nebo v jeho průběhu při častých kontrolách (otevírání dvířek). Studený vzduch pronikl do těsta. Nebo jste mohli zkrátit doporučený čas pečení.
Moučník se srazil
Nejčastější příčinou bývá „šok“, který těsto při pečení zažije. Po vyndání z trouby s moučníkem na plechu nikdy nebouchejte a nedávejte ho do studena.

Lifestyle
Časopis, který by vás mohl zajímat

Více z Lifestyle

Báječné letní chvilky bez otravného hmyzu

Lifestyle8.11.2018

POP-UP BENTLEY NA VRCHOLU HORY

Lifestyle6.11.2018

Kulinární tipy

Lifestyle1.11.2018

NEJDRAŽŠÍ DOMOV VE VELKÉ BRITÁNII

Lifestyle30.10.2018

Balkán na talíři

Lifestyle25.10.2018

LIMITKA HENNESSY OD VHILSE

Lifestyle23.10.2018

Myšlení je hra

Lifestyle18.10.2018

Radost z květů

Lifestyle16.10.2018

5 zarputilých mýtů o jídle

Lifestyle11.10.2018

Výjimečný internetový magazín zabývající se nejzajímavějšími články z oblasti vědy a poznání, planety Země, historie, zajímavostí a lifestyle!

Copyright © RF-Hobby s.r.o | Zásady ochrany osobních údajů | Cookies