Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Proč Vikingové útočili na Evropu? Odpověď vás překvapí!

Historikové a archeologové se vždy snažili stanovit, co bylo příčinou vikinských výpadů do Evropy. Když nedávno zkoumali DNA těchto neohrožených bojovníků, zjistili, že velké procento ženské DNA pochází z nevikinských zdrojů. Je možné, že podnikali výpravy, aby si opatřili manželky?

Hroziví válečníci, kteří svými krutými nájezdy drancovali Evropu.

Tak jsme na Vikingy nahlíželi dlouhá léta od okamžiku, kdy se v roce 793 vylodili na pobřeží Northumbrie (jednoho ze sedmi anglosaských království), která se rozkládala na území dnešní severní Anglie a jižního Skotska, a zaútočili na klášter svatého Cuthberta na ostrově Lindisfarne.

Tamní mniši jen bezmocně přihlíželi, jak piráti ze Skandinávie místo vyplenili. Jejich nájezdy trvaly až do 11. století.

Objevili Ameriku před Kolumbem

Vikingové však nebyli jen barbarští plenitelé, jejich kultura byla naopak značně pokročilá. Byli skvělými obchodníky i mořeplavci.

Obchod je zavál do Byzancie, Bagdádu i Ruska, díky svým zámořským plavbám objevili nejen Island a Grónsko, ale pod vedením Leifa Ericssona se už roku 1002 dostali do Severní Ameriky, téměř pět set let před Kryštofem Kolumbem.

Jejich rychlé lodě, drakkary, byly zhruba 30 až 40 metru dlouhé a vyznačovaly se snadnou ovladatelností i odolností vůči nepřízni počasí. Díky nízkému ponoru s nimi mohli Vikingové přistávat také na mělčinách a plout řekou i proti jejímu proudu.

Skvělí mořeplavci znali přírodu

Na moři se orientovali podle postavení hvězd, planet, Slunce i Měsíce. Využívali také významných a netradičních prvků krajiny.

Rozuměli počasí (přesně věděli, kdy je vhodná doba vydat se na některou z obvyklých námořních tras) i mořským proudům, často se orientovali díky ptákům či velrybám. Aby si zapamatovali cestu, tvořili si rýmovačky.

Při určování polohy na moři využívali sluch (rozbíjení vln o útes), hmat (vítr), chuť (příměs říční vody v mořské) i čich (rostliny na nedaleké pevnině).

Jaká území si podmanili?

Jejich útoky byly zpočátku malého rozsahu. Šlo o vylodění hrstky mužů, která se chtěla vrátit domů trochu bohatší.

Ale kolem roku 850 začali Vikingové přezimovat v jižní Anglii, v Irsku a kolem řeky Seiny ve Francii, kde si budovali i základny, ze kterých podnikali výpravy do vnitrozemí. Nejvíce vikinských dobyvatelských výprav se odehrálo v druhé polovině 9. století.

Severští bojovníci budovali opevněné přístavy v Irsku včetně Dublinu odkud si podmaňovali další části této země. Ovládli také významnou část Skotska.

Získali téměř celou Anglii!

V politicky oslabené Francii roku 885 obléhali a téměř dobyli Paříž. Málem se jim podařilo podmanit si celou Anglii, ale král anglosaského království Wessex, Alfréd Veliký (849-899), se jim nakonec úspěšně postavil.

I tak byla Anglie 80 let rozdělena na králi Wessexu ovládanou jižní a jihozápadní část, a Vikingy ovládanou severní část. Roku 954 byl poslední z nich, Erik Bloodaxe (neboli Krvavá Sekera), vyhnán a zabit. Pak došlo ke sjednocení Anglie.

Proč byli tak úspěšnými dobyvateli?

Vikingové byli skvělí bojovníci, to ale neznamená, že by v boji vždy vítězili. Velice často ale ano, a to hned z několika důvodů.

V první řadě rádi využívali momentu překvapení a také okamžiků, kdy byla napadená země oslabená, ať už vnitřním konfliktem, nebo válkou se svými sousedy. Jakožto dobří obchodníci rovněž přesně věděli, kde se nachází velké bohatství.

I jejich velmi kvalitní a různorodá výzbroj jim při výpadech hodně pomáhala. Stejně jako fakt, že cvičení se v boji bylo povinné pro všechny vikinské muže. Jejich útoky pak byly pečlivě plánované a společnost organizovaná a disciplinovaná.

Vikinská hierarchická společnost

Vikingové rozlišovali tři socioekonomické třídy. Thralové byli nejnižší z nich. Šlo o otroky, kteří nuceně pracovali na farmách a v domech, byli důležití zejména pro rozvoj infrastruktury.

Nové sluhy získávali Vikingové z ciziny, případně šlo o potomky stávajících otroků. Využívali je i jako zboží, když je prodávali do arabských zemí výměnou za stříbro. Další společenskou vrstvou byli Karlové, což byli drobní, ale svobodní rolníci.

Vlastnili farmy, půdu i dobytek. Nejvýše postavení, jakási vikinská aristokracie, byli Jarlové. Ti disponovali velkým bohatstvím, vlastnili rozsáhlé pozemky, koně a mnoho otroků. Když zemřel Jarl, byli jeho otroci zabiti a uloženi do hrobu společně s ním.

Ženy nebyly podřadné!

Postavení vikinských žen ve společnosti bylo rovnoprávné. Mohly dědit po mužském předkovi, neprovdaná žena vedle majetku i titul a práva z něj plynoucí. Ovšem jen do doby, než se vdala, pak vše přešlo na jejího nového manžela.

Když dívka dosáhla věku 20 let, byla považována za nezávislou a mohla o sobě sama rozhodovat. Kromě výběru manžela, toho jí určila její rodina. Vdovy měly stejný status jako svobodné dívky. Každá žena se mohla rozvést a znovu vdát.

Dokonce spolu muž a žena mohli žít i bez sňatku a mít i děti, nerozlišovalo se mezi manželskými a nemanželskými potomky. Ženy často působily jako kněžky a věštkyně, mohly se účastnit i bojů.

Co vedlo Vikingy k výpadům?

Vikingové měli rozvinuté zemědělství včetně rybolovu, byli úspěšnými obchodníky, věnovali se sportu a hrám, dokonce psali ságy a básně. Co je tedy přimělo k výbojům do Evropy? Dle historiků pro to mohli mít několik důvodů.

Možná to bylo přelidnění Skandinávie a nedostatek zemědělské půdy, co přimělo tamní muže, aby našli nová území k osídlení. Další příčinou mohla být násilná christianizace (pokřesťanšťování) pohanů, za kterou stál hlavně franský král Karel I. Veliký (747–814).

Někteří vědci hovoří také o souvislosti se zhoršenými podmínkami pro obchodování, zejména s východními zeměmi, po zániku Západořímské říše v roce 476.

Nedostatek žen kvůli polygynii

Dr. Mark Collard, profesor archeologie z britské Univesity of Aberdeen, však tvrdí, že příčina byla zcela jiná – sex! Vzhledem k tomu, že aristokracie, tedy Jarlové, měla povolenou polygynii (více manželek najednou;

jde druh polygamie, což znamená více partnerů), čehož hojně využívala, nedostávalo se žen běžným Vikingům. To zvyšovalo agresi a napětí ve společnosti.

Zejména mladí muži cítili potřebu zvýšit svoji společenskou prestiž tím, že si opatří více žen. A když je nenacházeli doma, vypravili se pro ně do ciziny. Na výbojích navíc zbohatli.

Collardovu domněnku potvrzuje zkoumání DNA lidských ostatků nalezených na Islandu. Zatímco ty mužské byly téměř vždy severského původu, ženské vykazovaly přítomnost genů jiných národů, těch, jejichž území si Vikingové podrobili během svých výpadů. Touha po uznání a zachování rodu zkrátka nezná hranic.

Vikingové se dostali do Ameriky dávno před Kolumbem. Za svou éru budovaly přístavy v Irsku i Skotsku. Vikingové vynikali svými bojovými schopnosti. Vikinské ženy měly velice dobré postavení.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Na Oxfordském slovníku pracoval i šílený vrah
Už v polovině 19. století se londýnští intelektuálové shodnou, že existující anglické slovníky jsou zcela nedostačující. Rozhodnou se proto vytvořit nový, daleko obsáhlejší. Teprve po 22 letech však jejich plán nabere konkrétnější rysy.   Roku 1879 se Filologická společnost konečně domluví s Oxfordským vydavatelstvím na spolupráci. Připravovaný slovník má mít celkem čtyři svazky o 6400 stranách. […]
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain […]
Panenka Barbie nesměla být krásná
Nejslavnější panence světa je 66 let a její cesta na trh byla mimořádně obtížná. Nikdo v úspěch panenky s dospělými tvary nevěřil.   Americká podnikatelka Ruth Handlerová (1916–2002) je spolu se svým manželem Elliotem (1916–2011) spoluvlastnicí nadějně se rozvíjející hračkářské firmy Mattel a přináší do společnosti ženský pohled. Rychle si povšimne, že zatímco autíček, stavebnic a figurek […]
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Zajímavosti
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu!   Jak spolu souvisí cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní: Tapioka!   Šestkrát ročně […]
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtějí přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymyslí proceduru, která jim v tom má pomoci.   Na lenošce se rozkošnicky usmívá krásná Madame de Pompadour (1721–1764). Francouzský král Ludvík XV. (1710–1774) rozepne masivní knoflíky kabátce a zhluboka se nadechne. Místností se line […]
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Záhady a napětí
Děsivé vlkodlačí dědictví: Je polský rod Laski prokletý?
Po Evropě kolují temné legendy o lidech, kteří byli odsouzeni k věčnému životu ve vlčí podobě. Někdy však nejde jen o jednotlivce – prokletí prý postihlo celý polský šlechtický rod. Jak tato kletba vznikla a co s ní má společného biskup Stanislav? A je pravda, že poslední z vlkodlaků zemřel na jižní Moravě?   Evropské legendy se […]
Tajemství Kosovy Hory: Poltergeist, kostlivec a místo posledního soudu
Lomozící duch, přízrak na nádvoří, bořící se zdi i záhadný pohanský kámen v nedalekém lese – nenápadný zámek v poklidné středočeské obci skrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Místní legendy a svědectví o nadpřirozených jevech naznačují, že tu stále působí neznámé síly. Co se v těchto místech opravdu odehrává?   Na místě zámku […]
Zázrak v Želivě: Zachránil umírajícího kněze sám Bůh?
V 50. letech, v době, kdy v Československu probíhalo pronásledování biskupů, kněžích a dalších duchovních, se odehrál zázrak, který později uznal i papež Jan Pavel II. (1920–2005). V Želivském klášteře se měl ze smrtelné a nevyléčitelné diagnózy záhadně vzpamatovat kněz Jiří Maria Veselý (1908–2004). Skutečně šlo o zázrak?   Oboustranný zápal plic, otrava krve, nádory. To vše jsou diagnózy, […]
Od Bornea po Čínu: Existují bájné krokodýlí žáby?
Hluboko v džunglích Bornea a bažinách Číny se podle svědků ukrývá tvor, který odporuje veškeré logice. Obří žába s krokodýlí hlavou prý zvládne sežrat člověka. Pro domorodce je to pohroma, vědci zůstávají klidní: jsou to tvorové z legend, míní. Jenže svědectví přibývá a kryptozoologové hovoří o možném přežití pravěkého mastodonsaura!   Na severu Bornea, třetího […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Maltě už léto začalo
panidomu.cz
Na Maltě už léto začalo
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Malta leží pouhých 280 km od severoafrických břehů, čemuž
Pečený květák
nejsemsama.cz
Pečený květák
Takto upečený květák můžete přidat do salátu nebo si na něm pochutnat jen tak s oblíbeným dipem. Hodí se k němu česnekový i rajčatový. Ingredience: ● 1 středně velký květák ● 100 ml olivového oleje ● 1 lžička kari ● sůl ● pepř ● špetka mletého chilli ● 1 lžička mletého koriandru Postup: Květák překrojte na poloviny nebo na silné plátky. Spařte ho vroucí
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
rezidenceonline.cz
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
Jakmile otevřete dveře, vedoucí do tohoto bytu, doslova ztratíte smysl pro realitu, ohromeni dokonalostí hrou linií, světla a stínu. Jako byste právě vstoupili do malého samostatného světa, plného ticha a harmonie. Nepříliš velký single byt mladého svobodného muže, situovaný do progresivního rezidenčního komplexu ve velmi dynamické ruské metropoli, odráží charakter města a zdůrazňuje vkus a
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
epochanacestach.cz
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
V Karlovarském kraji vyvěrají jedinečné minerální prameny, které léčí návštěvníky z celého světa. Jejich největší koncentrace se nachází ve slavném lázeňském trojúhelníku. Pojďme se ale podívat na ty, o kterých se tak často nepíše. Řeč je o kyselkách, které najdete v samém nitru přírody. Při vašich výletech nezapomeňte ochutnat přírodní minerální vody různého složení a
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
enigmaplus.cz
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
Mladá žena si češe vlasy před zrcadlem: „Dneska mi to vážně sluší,“ říká si pro sebe. Náhle jí ale zmrzne úsměv na tváři. Na podlaze totiž spatří pochodujícího malého pavouka. „Huš,“ křikne žena a zaš
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
21stoleti.cz
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do z
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
nasehvezdy.cz
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
Konečně zvítězila nad zákeřnou nemocí a oznámila, že je zcela zdravá. Radostné chvíle Michaely Kuklové (57) však údajně zastínilo zklamání. Přišla o muže, který jí měl být velkou oporou. Půvabná he
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
epochaplus.cz
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
Britský vědec Sam Parnia strávil čtvrt století zkoumáním zážitků blízké smrti a přinesl překvapivé závěry: umírání je často příjemné a klidné. Od teplého světla po setkání s příbuznými – jeho výzkumy naznačují, že smrt nemusí být děsivá. Přečtěte si, co moderní věda odhaluje o „oné straně“. Příjemné pocity Moody ale samozřejmě není jediný a ve
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
iluxus.cz
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
Společnost Luminox rozšiřuje svou legendární řadu Navy SEAL 3500 o nové hodinky blackout s inspirací stealth, které jsou vyrobeny výhradně z patentovaného materiálu CARBONOX™. Díky pouzdru, lunetě, a
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
skutecnepribehy.cz
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
Prošla jsem v práci tvrdou šikanou. Žádný z kolegů, se kterými jsem vždy dobře vycházela, se za mě nepostavil. Dokonce ani Šárka. Na základní škole jsem pracovala ráda do té doby, než mě začal tvrdě šikanovat ředitel. Bylo to naprosto nespravedlivé a všichni to věděli. Chtěl se mě zbavit a přijmout místo mě svou známou, mladou krev. Povídalo se,
6 čínských vynálezů, které změnily svět
historyplus.cz
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz