Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Proč Vikingové útočili na Evropu? Odpověď vás překvapí!

Historikové a archeologové se vždy snažili stanovit, co bylo příčinou vikinských výpadů do Evropy. Když nedávno zkoumali DNA těchto neohrožených bojovníků, zjistili, že velké procento ženské DNA pochází z nevikinských zdrojů. Je možné, že podnikali výpravy, aby si opatřili manželky?

Hroziví válečníci, kteří svými krutými nájezdy drancovali Evropu.

Tak jsme na Vikingy nahlíželi dlouhá léta od okamžiku, kdy se v roce 793 vylodili na pobřeží Northumbrie (jednoho ze sedmi anglosaských království), která se rozkládala na území dnešní severní Anglie a jižního Skotska, a zaútočili na klášter svatého Cuthberta na ostrově Lindisfarne.

Tamní mniši jen bezmocně přihlíželi, jak piráti ze Skandinávie místo vyplenili. Jejich nájezdy trvaly až do 11. století.

Objevili Ameriku před Kolumbem

Vikingové však nebyli jen barbarští plenitelé, jejich kultura byla naopak značně pokročilá. Byli skvělými obchodníky i mořeplavci.

Obchod je zavál do Byzancie, Bagdádu i Ruska, díky svým zámořským plavbám objevili nejen Island a Grónsko, ale pod vedením Leifa Ericssona se už roku 1002 dostali do Severní Ameriky, téměř pět set let před Kryštofem Kolumbem.

Jejich rychlé lodě, drakkary, byly zhruba 30 až 40 metru dlouhé a vyznačovaly se snadnou ovladatelností i odolností vůči nepřízni počasí. Díky nízkému ponoru s nimi mohli Vikingové přistávat také na mělčinách a plout řekou i proti jejímu proudu.

Skvělí mořeplavci znali přírodu

Na moři se orientovali podle postavení hvězd, planet, Slunce i Měsíce. Využívali také významných a netradičních prvků krajiny.

Rozuměli počasí (přesně věděli, kdy je vhodná doba vydat se na některou z obvyklých námořních tras) i mořským proudům, často se orientovali díky ptákům či velrybám. Aby si zapamatovali cestu, tvořili si rýmovačky.

Při určování polohy na moři využívali sluch (rozbíjení vln o útes), hmat (vítr), chuť (příměs říční vody v mořské) i čich (rostliny na nedaleké pevnině).

Jaká území si podmanili?

Jejich útoky byly zpočátku malého rozsahu. Šlo o vylodění hrstky mužů, která se chtěla vrátit domů trochu bohatší.

Ale kolem roku 850 začali Vikingové přezimovat v jižní Anglii, v Irsku a kolem řeky Seiny ve Francii, kde si budovali i základny, ze kterých podnikali výpravy do vnitrozemí. Nejvíce vikinských dobyvatelských výprav se odehrálo v druhé polovině 9. století.

Severští bojovníci budovali opevněné přístavy v Irsku včetně Dublinu odkud si podmaňovali další části této země. Ovládli také významnou část Skotska.

Získali téměř celou Anglii!

V politicky oslabené Francii roku 885 obléhali a téměř dobyli Paříž. Málem se jim podařilo podmanit si celou Anglii, ale král anglosaského království Wessex, Alfréd Veliký (849-899), se jim nakonec úspěšně postavil.

I tak byla Anglie 80 let rozdělena na králi Wessexu ovládanou jižní a jihozápadní část, a Vikingy ovládanou severní část. Roku 954 byl poslední z nich, Erik Bloodaxe (neboli Krvavá Sekera), vyhnán a zabit. Pak došlo ke sjednocení Anglie.

Proč byli tak úspěšnými dobyvateli?

Vikingové byli skvělí bojovníci, to ale neznamená, že by v boji vždy vítězili. Velice často ale ano, a to hned z několika důvodů.

V první řadě rádi využívali momentu překvapení a také okamžiků, kdy byla napadená země oslabená, ať už vnitřním konfliktem, nebo válkou se svými sousedy. Jakožto dobří obchodníci rovněž přesně věděli, kde se nachází velké bohatství.

I jejich velmi kvalitní a různorodá výzbroj jim při výpadech hodně pomáhala. Stejně jako fakt, že cvičení se v boji bylo povinné pro všechny vikinské muže. Jejich útoky pak byly pečlivě plánované a společnost organizovaná a disciplinovaná.

Vikinská hierarchická společnost

Vikingové rozlišovali tři socioekonomické třídy. Thralové byli nejnižší z nich. Šlo o otroky, kteří nuceně pracovali na farmách a v domech, byli důležití zejména pro rozvoj infrastruktury.

Nové sluhy získávali Vikingové z ciziny, případně šlo o potomky stávajících otroků. Využívali je i jako zboží, když je prodávali do arabských zemí výměnou za stříbro. Další společenskou vrstvou byli Karlové, což byli drobní, ale svobodní rolníci.

Vlastnili farmy, půdu i dobytek. Nejvýše postavení, jakási vikinská aristokracie, byli Jarlové. Ti disponovali velkým bohatstvím, vlastnili rozsáhlé pozemky, koně a mnoho otroků. Když zemřel Jarl, byli jeho otroci zabiti a uloženi do hrobu společně s ním.

Ženy nebyly podřadné!

Postavení vikinských žen ve společnosti bylo rovnoprávné. Mohly dědit po mužském předkovi, neprovdaná žena vedle majetku i titul a práva z něj plynoucí. Ovšem jen do doby, než se vdala, pak vše přešlo na jejího nového manžela.

Když dívka dosáhla věku 20 let, byla považována za nezávislou a mohla o sobě sama rozhodovat. Kromě výběru manžela, toho jí určila její rodina. Vdovy měly stejný status jako svobodné dívky. Každá žena se mohla rozvést a znovu vdát.

Dokonce spolu muž a žena mohli žít i bez sňatku a mít i děti, nerozlišovalo se mezi manželskými a nemanželskými potomky. Ženy často působily jako kněžky a věštkyně, mohly se účastnit i bojů.

Co vedlo Vikingy k výpadům?

Vikingové měli rozvinuté zemědělství včetně rybolovu, byli úspěšnými obchodníky, věnovali se sportu a hrám, dokonce psali ságy a básně. Co je tedy přimělo k výbojům do Evropy? Dle historiků pro to mohli mít několik důvodů.

Možná to bylo přelidnění Skandinávie a nedostatek zemědělské půdy, co přimělo tamní muže, aby našli nová území k osídlení. Další příčinou mohla být násilná christianizace (pokřesťanšťování) pohanů, za kterou stál hlavně franský král Karel I. Veliký (747–814).

Někteří vědci hovoří také o souvislosti se zhoršenými podmínkami pro obchodování, zejména s východními zeměmi, po zániku Západořímské říše v roce 476.

Nedostatek žen kvůli polygynii

Dr. Mark Collard, profesor archeologie z britské Univesity of Aberdeen, však tvrdí, že příčina byla zcela jiná – sex! Vzhledem k tomu, že aristokracie, tedy Jarlové, měla povolenou polygynii (více manželek najednou;

jde druh polygamie, což znamená více partnerů), čehož hojně využívala, nedostávalo se žen běžným Vikingům. To zvyšovalo agresi a napětí ve společnosti.

Zejména mladí muži cítili potřebu zvýšit svoji společenskou prestiž tím, že si opatří více žen. A když je nenacházeli doma, vypravili se pro ně do ciziny. Na výbojích navíc zbohatli.

Collardovu domněnku potvrzuje zkoumání DNA lidských ostatků nalezených na Islandu. Zatímco ty mužské byly téměř vždy severského původu, ženské vykazovaly přítomnost genů jiných národů, těch, jejichž území si Vikingové podrobili během svých výpadů. Touha po uznání a zachování rodu zkrátka nezná hranic.

Vikingové se dostali do Ameriky dávno před Kolumbem. Za svou éru budovaly přístavy v Irsku i Skotsku. Vikingové vynikali svými bojovými schopnosti. Vikinské ženy měly velice dobré postavení.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Milovaná dcera císařovny Sisi se mohla provdat za kominíka!
Sisi se v návalu zoufalství svíjí po zemi. Stačí však jeden pohled na vyděšenou dceru a další ze záchvatů císařovnu rychle opouští. Život s labilní matkou není pro Marii Valerii žádný med.   „Dítě se narodí v Uhrách, a když to bude chlapec, bude se jmenovat Štěpán,“ prosazuje si císařovna Alžběta Bavorská (1837–1898), zvaná Sisi, […]
Popoháněl Sforza Leonarda kvůli Poslední večeři?
Když Leonardo maluje fresku Poslední večeře, chodí za ním hosté, tiše sedí za jeho zády a sledují ho při práci. Mistr prý přichází brzy ráno, vyleze na lešení a zůstává tam se štětcem v ruce až do soumraku.   Jsou však dny, kdy Leonardo da Vinci (1452–1519) nenamaluje ani čárku. Nastanou i dramatické dny, kdy střídá […]
Ohrnovali vojáci Afrikakorps nos nad Mussoliniho řití?
O tom, že by bojoval v Africe, Adolf Hitler zprvu vůbec neuvažuje. Bídná situace jeho italského spojence ho však přiměje změnit názor. V červnu 1941 už v poušti válčí 33 500 Němců v rámci několika divizí Afrikakorps.   Většina německých vojáků, kteří do Afriky pod velení Erwina Rommela (1891–1944) zamíří, jsou ostřílení váleční harcovníci. Účastnili […]
Srpnová invaze: Vetřelci narazili na minimální odpor
Velel operaci Dunaj a svůj úkol splnil na výbornou. Za úspěšnou invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa je ostřílený generál Ivan Pavlovskij odměněn titulem Hrdiny Sovětského svazu. V oficiálním zdůvodnění však o dobře zorganizované okupaci nebude ani slovo. Nejvyšší státní vyznamenání dostane „za statečnost a odvahu, projevené v obraně Sovětského svazu“.   V Československu dochází […]
Zajímavosti
Damašská růže: Opojná starověká kráska
I když existuje mnoho krásnějších a impozantnějších růží, ve vůni se jí žádná nevyrovná. Je tak silná a okouzlující, že si získala svět už v hlubokém starověku a ani dnes její popularita neklesá. Seznamte se s neobyčejným příběhem damašské růže.   Nejstarší záznamy o damašské růži pocházejí z Mezopotámie ze 7. století před naším letopočtem. […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím.   I když jsou pyramidy v Gíze pravděpodobně nejpůsobivějším dokladem neobyčejných schopností starověkých Egypťanů, sousedící Sfinga má o něco tajemnější původ. Podle nové studie ji totiž možná […]
Největší zlatý nuget: Má téměř 80 kg!
Dnes je Moliagul, městečko v australském státě Victoria, z velké části tvořeno farmáři, kteří obývají hrstku domů. V 50. a 60. letech 19. století to tu ale žije víc než v kdejaké světové metropoli. A to díky zlaté horečce.   Tisíce lidí tehdy vyráží do Moliagulu, ale i dalších míst v Austrálii, aby hledali své, […]
Všestranný zázvor: Dobrý sluha, ale zlý pán
Na první pohled nejde o nijak vizuálně atraktivní rostlinku. To, že by v soutěži krásy propadla, je ale těm, kterým její oddenky pomohly při nevolnostech, nachlazení či zažívacích potížích, celkem fuk. Zázvor je skvělou přírodní medicínou, jen se to s ním nesmí přehnat.   Do zbytku světa se rozšíří z Asie, konkrétně z té jihovýchodní. […]
Záhady a napětí
Fenomén zvaný glosolálie: Kdo vlastně promlouvá?
Glosolálie (z řeckého „glossa“ – jazyk a „lalein“ – mluvit) je fascinujícím jevem, při němž lidé hovoří nebo zpívají v jazycích, které jim samým nejsou srozumitelné. Tento stav velmi často najdeme v náboženských kontextech, ale může se objevit i mimo ně. Kde se tato tajuplná schopnost bere?   Glosolálie se objevuje v historii lidstva odedávna. […]
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
Nejrůznější alternativní metody určené k osobnímu rozvoji obvykle vychází z východních hinduistických či buddhistických tradic. Ovšem i v jiných koutech světa najdeme postupy, které mají do našeho života přitáhnout pozitivitu a štěstí. Havajská metoda s trochu zvláštním názvem Ho´oponopono je jednou z nich. Skutečně má až zázračné výsledky?   Na terase typického havajského domku sedí muž v bílé košili. Má zavřené […]
Tajemná brána Aramu Muru: Je vchodem do tajné říše?
O původu a účelu takzvané Brány bohů vytesané do skály u horského jezera Titicaca v Peru existuje řada teorií, ale její skutečná funkce a význam zůstávají záhadou. Podle pověsti branou kdysi dávno za pomoci zlatého klíče prošel incký kněz a následně zmizel ve světlem zalitých tunelech uvnitř. Může se tento příběh zakládat na pravdě?   […]
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otevřený minimalismus Diablo House
rezidenceonline.cz
Otevřený minimalismus Diablo House
Kancelář Terry & Terry Architecture představila zdařilý projekt v podobě přístavby obytného křídla ke stávajícímu jednopodlažnímu domu. Nový dvoupatrový objem, napojený na původní objekt pod ostrým úhlem, začleňuje obytný prostor do okolí a těží z dalekých výhledů na přilehlé kopce a údolí. Jádro domu, jež zaujímá celkovou plochu 613 čtverečních metrů, je v aktuálním uspořádání
Pigmentové skvrny po opalování
nejsemsama.cz
Pigmentové skvrny po opalování
Opálená pokožka, která připomíná to slastné dovolenkové nicnedělání, pomalu bledne. Klídek střídá rozčarování nad nevzhlednými pigmentovými skvrnami, které nám sluneční paprsky na pokožce zanechaly. Jak se jich zbavit, aby pokožka vypadala zase mladě? Zamaskovat, nebo vybělit? Toť otázka. Boj s pomocí séra, ale i pera Sérum je koncentrovanější, tedy silnější a nejefektivnější. Díky depigmentační čisticí vodě
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
epochaplus.cz
Coringa: Proč tu jen nikdo nechce žít?
Zoufalý dobytek se snaží uniknout z bahenní zkázy a prudkého vodního živlu. Jenže tentokrát neutečou ani zvířata, ani lidé. 25. listopadu 1839 se přístavním městem Coringa v indickém Ándhrapradéši přežene již druhá ničivá cyklóna. Jenže tentokrát půjde o skutečnou apokalypsu, domy vinou 12 metrových přílivových vln padají jako by byly z karet, obhospodařovaná pole jsou
Něco extra: zmrzlina z avokáda
panidomu.cz
Něco extra: zmrzlina z avokáda
Se zmrzlinami se hodně experimentuje, ale právě tato z avokáda není chuťově výstřelkem, ale naopak překvapivě lahodným dezertem. Avokádo má hned dva předpoklady stát se praktickou ingrediencí pro výrobu domácí zmrzliny. Především obsahuje vysoké množství tuku, navíc přirozeně krémové konzistence. K tomu si přičtěte jemnou, lehce trávovou chuť dužiny, která se dá dobře skloubit s
Ten jediný, kterého jsem milovala, mě přehlížel
skutecnepribehy.cz
Ten jediný, kterého jsem milovala, mě přehlížel
Nadbíhala jsem mu, jak se jen dalo, ale všechno to bylo marné. Ten fešák na červené motorce si mě ani nevšiml a léto už se chýlilo ke konci. Bylo mi sedmnáct a chodila jsem s Hrochem. To byla přezdívka, ve skutečnosti se jmenoval Jirka. Hrocha připomínal zavalitější postavou a vypoulenýma očima. Spíš to bylo ovšem tak, že Hroch
Láska jako trám, nebo jen flirt Pagáčové?
nasehvezdy.cz
Láska jako trám, nebo jen flirt Pagáčové?
Manželství Patricie Pagáčové (35) se rozpadlo teprve nedávno. Jenže se zdá, že kráska už má náhradu. Otázka ovšem je, jak to s tajemným fešákem vlastně má. Totožnost holohlavého vousáče, který se n
Kolumbus, Vikingové, nebo někdo jiný?
enigmaplus.cz
Kolumbus, Vikingové, nebo někdo jiný?
Zdá se, že ani Kolumbus, ani Vikingové nedorazili k břehům Ameriky jako první. Kontinent totiž lákal lidstvo dávno před nimi. Roku 455 se měl do Ameriky vydat buddhistický mnich jménem Hui Šen, kte
Nové snímky Merkuru ukazují skvrnitý povrch v ostrých detailech
21stoleti.cz
Nové snímky Merkuru ukazují skvrnitý povrch v ostrých detailech
Sonda BepiColombo, společná mise Evropské a Japonské vesmírné agentury, dokončila jeden ze svých průletů kolem Merkuru. Následně zaslala snímky znázorňující krátery posetý povrch planety, kterou začne
ČLOVĚK V PŘÍRODĚ
epochanacestach.cz
ČLOVĚK V PŘÍRODĚ
Na výstavišti Diamant Expo v Lounech proběhne tradiční výstava drobného zvířectva a chovatelských potřeb, zdravé stravy a života. Výstava je spojená s výstavou Řemesla a kreativita. V EXOTICKÉM pavilonu najdete hady, želvy, exotické ptactvo,.. V chovatelském pavilonu máte možnost vidět i zakoupit drobná domácí zvířata – králíky, drůbež, holuby,…
Zhrzená královna nechala zavraždit sokyni v lásce
historyplus.cz
Zhrzená královna nechala zavraždit sokyni v lásce
Řadu let musí snášet ponížení. Král ji odsunul na vedlejší kolej a se svou milenkou plodí jedno dítě za druhým. Marie Portugalská sní o pomstě. Obrní se trpělivostí a po manželově smrti přichází její chvíle. Zostuzená královna nechá svou konkurentku krutě potrestat…   Pochází ze šlechtického rodu, který patří v Kastilii k těm nejvlivnějším. Na prahu dospělosti
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
iluxus.cz
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
Novinka roku se právě otevřela. Station Anděl na pražském Smíchově láká svou autentickou newyorskou atmosférou, kde chutě neznají mezí evropského kontinentu. Americké receptury, které odpovídají návšt
Asijská kuřecí polévka
tisicereceptu.cz
Asijská kuřecí polévka
Asijská jednoduchá polévka vás rozhodně zahřeje a potěšující navíc je, že ingredience máte vlastně téměř vždy doma. Ingredience rostlinný olej 750 ml kuřecího vývaru 3 mrkve 1 menší pórek 10