Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Proč Vikingové útočili na Evropu? Odpověď vás překvapí!

Historikové a archeologové se vždy snažili stanovit, co bylo příčinou vikinských výpadů do Evropy. Když nedávno zkoumali DNA těchto neohrožených bojovníků, zjistili, že velké procento ženské DNA pochází z nevikinských zdrojů. Je možné, že podnikali výpravy, aby si opatřili manželky?

Hroziví válečníci, kteří svými krutými nájezdy drancovali Evropu.

Tak jsme na Vikingy nahlíželi dlouhá léta od okamžiku, kdy se v roce 793 vylodili na pobřeží Northumbrie (jednoho ze sedmi anglosaských království), která se rozkládala na území dnešní severní Anglie a jižního Skotska, a zaútočili na klášter svatého Cuthberta na ostrově Lindisfarne.

Tamní mniši jen bezmocně přihlíželi, jak piráti ze Skandinávie místo vyplenili. Jejich nájezdy trvaly až do 11. století.

Objevili Ameriku před Kolumbem

Vikingové však nebyli jen barbarští plenitelé, jejich kultura byla naopak značně pokročilá. Byli skvělými obchodníky i mořeplavci.

Obchod je zavál do Byzancie, Bagdádu i Ruska, díky svým zámořským plavbám objevili nejen Island a Grónsko, ale pod vedením Leifa Ericssona se už roku 1002 dostali do Severní Ameriky, téměř pět set let před Kryštofem Kolumbem.

Jejich rychlé lodě, drakkary, byly zhruba 30 až 40 metru dlouhé a vyznačovaly se snadnou ovladatelností i odolností vůči nepřízni počasí. Díky nízkému ponoru s nimi mohli Vikingové přistávat také na mělčinách a plout řekou i proti jejímu proudu.

Skvělí mořeplavci znali přírodu

Na moři se orientovali podle postavení hvězd, planet, Slunce i Měsíce. Využívali také významných a netradičních prvků krajiny.

Rozuměli počasí (přesně věděli, kdy je vhodná doba vydat se na některou z obvyklých námořních tras) i mořským proudům, často se orientovali díky ptákům či velrybám. Aby si zapamatovali cestu, tvořili si rýmovačky.

Při určování polohy na moři využívali sluch (rozbíjení vln o útes), hmat (vítr), chuť (příměs říční vody v mořské) i čich (rostliny na nedaleké pevnině).

Jaká území si podmanili?

Jejich útoky byly zpočátku malého rozsahu. Šlo o vylodění hrstky mužů, která se chtěla vrátit domů trochu bohatší.

Ale kolem roku 850 začali Vikingové přezimovat v jižní Anglii, v Irsku a kolem řeky Seiny ve Francii, kde si budovali i základny, ze kterých podnikali výpravy do vnitrozemí. Nejvíce vikinských dobyvatelských výprav se odehrálo v druhé polovině 9. století.

Severští bojovníci budovali opevněné přístavy v Irsku včetně Dublinu odkud si podmaňovali další části této země. Ovládli také významnou část Skotska.

Získali téměř celou Anglii!

V politicky oslabené Francii roku 885 obléhali a téměř dobyli Paříž. Málem se jim podařilo podmanit si celou Anglii, ale král anglosaského království Wessex, Alfréd Veliký (849-899), se jim nakonec úspěšně postavil.

I tak byla Anglie 80 let rozdělena na králi Wessexu ovládanou jižní a jihozápadní část, a Vikingy ovládanou severní část. Roku 954 byl poslední z nich, Erik Bloodaxe (neboli Krvavá Sekera), vyhnán a zabit. Pak došlo ke sjednocení Anglie.

Proč byli tak úspěšnými dobyvateli?

Vikingové byli skvělí bojovníci, to ale neznamená, že by v boji vždy vítězili. Velice často ale ano, a to hned z několika důvodů.

V první řadě rádi využívali momentu překvapení a také okamžiků, kdy byla napadená země oslabená, ať už vnitřním konfliktem, nebo válkou se svými sousedy. Jakožto dobří obchodníci rovněž přesně věděli, kde se nachází velké bohatství.

I jejich velmi kvalitní a různorodá výzbroj jim při výpadech hodně pomáhala. Stejně jako fakt, že cvičení se v boji bylo povinné pro všechny vikinské muže. Jejich útoky pak byly pečlivě plánované a společnost organizovaná a disciplinovaná.

Vikinská hierarchická společnost

Vikingové rozlišovali tři socioekonomické třídy. Thralové byli nejnižší z nich. Šlo o otroky, kteří nuceně pracovali na farmách a v domech, byli důležití zejména pro rozvoj infrastruktury.

Nové sluhy získávali Vikingové z ciziny, případně šlo o potomky stávajících otroků. Využívali je i jako zboží, když je prodávali do arabských zemí výměnou za stříbro. Další společenskou vrstvou byli Karlové, což byli drobní, ale svobodní rolníci.

Vlastnili farmy, půdu i dobytek. Nejvýše postavení, jakási vikinská aristokracie, byli Jarlové. Ti disponovali velkým bohatstvím, vlastnili rozsáhlé pozemky, koně a mnoho otroků. Když zemřel Jarl, byli jeho otroci zabiti a uloženi do hrobu společně s ním.

Ženy nebyly podřadné!

Postavení vikinských žen ve společnosti bylo rovnoprávné. Mohly dědit po mužském předkovi, neprovdaná žena vedle majetku i titul a práva z něj plynoucí. Ovšem jen do doby, než se vdala, pak vše přešlo na jejího nového manžela.

Když dívka dosáhla věku 20 let, byla považována za nezávislou a mohla o sobě sama rozhodovat. Kromě výběru manžela, toho jí určila její rodina. Vdovy měly stejný status jako svobodné dívky. Každá žena se mohla rozvést a znovu vdát.

Dokonce spolu muž a žena mohli žít i bez sňatku a mít i děti, nerozlišovalo se mezi manželskými a nemanželskými potomky. Ženy často působily jako kněžky a věštkyně, mohly se účastnit i bojů.

Co vedlo Vikingy k výpadům?

Vikingové měli rozvinuté zemědělství včetně rybolovu, byli úspěšnými obchodníky, věnovali se sportu a hrám, dokonce psali ságy a básně. Co je tedy přimělo k výbojům do Evropy? Dle historiků pro to mohli mít několik důvodů.

Možná to bylo přelidnění Skandinávie a nedostatek zemědělské půdy, co přimělo tamní muže, aby našli nová území k osídlení. Další příčinou mohla být násilná christianizace (pokřesťanšťování) pohanů, za kterou stál hlavně franský král Karel I. Veliký (747–814).

Někteří vědci hovoří také o souvislosti se zhoršenými podmínkami pro obchodování, zejména s východními zeměmi, po zániku Západořímské říše v roce 476.

Nedostatek žen kvůli polygynii

Dr. Mark Collard, profesor archeologie z britské Univesity of Aberdeen, však tvrdí, že příčina byla zcela jiná – sex! Vzhledem k tomu, že aristokracie, tedy Jarlové, měla povolenou polygynii (více manželek najednou;

jde druh polygamie, což znamená více partnerů), čehož hojně využívala, nedostávalo se žen běžným Vikingům. To zvyšovalo agresi a napětí ve společnosti.

Zejména mladí muži cítili potřebu zvýšit svoji společenskou prestiž tím, že si opatří více žen. A když je nenacházeli doma, vypravili se pro ně do ciziny. Na výbojích navíc zbohatli.

Collardovu domněnku potvrzuje zkoumání DNA lidských ostatků nalezených na Islandu. Zatímco ty mužské byly téměř vždy severského původu, ženské vykazovaly přítomnost genů jiných národů, těch, jejichž území si Vikingové podrobili během svých výpadů. Touha po uznání a zachování rodu zkrátka nezná hranic.

Vikingové se dostali do Ameriky dávno před Kolumbem. Za svou éru budovaly přístavy v Irsku i Skotsku. Vikingové vynikali svými bojovými schopnosti. Vikinské ženy měly velice dobré postavení.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému […]
Jindřich VII. spojil dvě růže v jednu
Velšský šlechtic Edmund Tudor má díky svému původu vysoké postavení. Jeho matkou je totiž královna-vdova Kateřina z Valois, takže je nevlastním bratrem anglického krále Jindřicha VI.   Bratři se ovšem liší příslušností k váženým rodům. Zatímco Jindřich (1421–1471) pochází z Lancasterů, díky Edmundovi stoupá hvězda rodu Tudorů. Nebude to ale ještě sám Edmund (1430–1456), kdo ji vynese až […]
Bombardování Tokia v březnu 1945: Cítili letci po náletu pach spáleného masa?
Během několika měsíců ztratili desítky letounů. Navíc pumy, shazované z obrovské výšky, jen málokdy zasáhnou určený cíl. Právě proto americký generál LeMay stanoví na počátku března 1945 pro letecké útoky na Japonsko novou strategii…   Už žádné cílené bombardování za denního světla! Přednost dostanou noční kobercové nálety z nízkých výšek, při nichž budou posádky bombardérů […]
Odpůrce Habsburků přišel o všechno
Mocný rod Habsburků je na počátku 17. století neklidný. Ve Slezsku mu roste nepoddajný protivník, kterého bude třeba se všemi prostředky zbavit.   Pokud by se osud Jana Jiřího Krnovského (1577–1624) odvíjel podle nalinkovaných předpokladů, strávil by život v církevních službách. Ostatně vystuduje kalvínskou akademii ve Štrasburku. A když v roce 1604 absolvuje, hned jako […]
Zajímavosti
Podivuhodní vodní pavouci: Cítí krabi bolest?
Rozpětí jeho nohou může dosáhnout až čtyř metrů. Rozvážně pochoduje po mořském dně. Pravděpodobně si ale klepetem osobně nepotřesete: žije v hloubce od 50 do 600 metrů! Račte se seznámit alespoň na dálku: velekrab japonský.   Velekrabovi můžeme směle závidět. Dožívá se běžně přes 100 let. A ani na zemi není – obzvlášť v porovnání s lidmi a […]
Vášnivé flamenco: Tanec, který rozdělil Španělsko
Temperamentní flamenco je pro většinu světa znakem španělské národní identity. Ale ne vždy to s ním bylo tak jednoduché. Dnes se těší uměleckému i akademickému respektu, což potvrzuje i skutečnost, že ho UNESCO v roce 2010 prohlašuje za součást světového nehmotného kulturního dědictví.   Flamenco je umělecká forma zahrnující tanec s řadou prvků, jako je […]
Zrádný jet lag: Co se při něm děje a jak mu předejít?
Tzv. jet lag neboli pásmová nemoc sice není nic, co by mělo cestovatele ohrožovat na životě, na druhou stranu by se ale bez něj klidně obešli. Existuje ovšem několik triků, jak adaptaci v nové destinaci urychlit.   Tělo není stroj. Má své mouchy. V tomto případě ale za projevy, které dokážou zkazit minimálně prvních pár […]
Černý jako eben: Proč je to dřevo tak drahé?
Hrobové ticho a rozestavěné figurky napovídají, že v místnosti právě probíhá vypjatá šachová partie. Oba muži se vzájemně bedlivě sledují a nechtějí udělat chybu. Pak jeden z nich neuváženě táhne koněm a protivník zaváhání bryskně využije. Temnou ebenovou figurkou dá šach mat!   Až 20 metrů vysoký strom jménem tomel, rostoucí v tropech a subtropech, dává světu […]
Záhady a napětí
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se […]
Jezírko na Havaji se záhadně zbarvilo dorůžova
Neobvyklý jev od 30. října 2023 trápí správu národní rezervace Kealia Pond na havajském ostrově Maui. Voda v tamním jezírku se zabarvila do jasně růžového odstínu a nikdo zatím netuší proč. Podobné jevy bývají často považovány za znamení ohlašující nějaké nepříjemné události. Jde i tentokrát o předzvěst blížící se pohromy, nebo má vše racionální vysvětlení? […]
Čupakabra v Guatemale pozabíjela desítky kusů hospodářských zvířat!
Po útoku neznámého dravce v Guatemale zahynulo nejméně 75 kusů drůbeže a prasat. Mrtvá zvířata údajně s prokousnutým krkem a vysátou krví nacházeli farmáři na svých dvorcích v asi 40kilometrovém okruhu. I když není jasné, co přesně je usmrtilo, mnozí místní se obávají, že jde o následky řádění čupakabry!   Farmáři ve středoamerické Guatemale se […]
Benedetto Supino: Dokázal zapalovat věci pouhým pohledem?
Když je italskému chlapci Benedettu Supinovi deset let, v rukou mu náhle vzplane komiksová knížka. Opakovaně pak zkouší zapálit různé objekty a téměř vždy se mu to podaří. Oheň ale nedokáže kontrolovat, a proto se několikrát málem upálí ve vlastní posteli. Jeho rodiče jej po čase pošlou k doktorům, jenže ti nic neobjeví. Měl chlapec […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Tři dívky v domě hrůzy
epochaplus.cz
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m