„Skočte, nebojte se!“ vybízí pasažéry Heinrich Kubis 6. května 1937. Vzducholoď Hindenburg zachvátily plameny ve chvíli, když v jídelně zrovna plnil své povinnosti vrchního stewarda.
Jakmile se stroj ocitá blízko u země, vyskakuje s dalšími pasažéry z hořícího pekla. Z katastrofy v americkém Lakehurstu vyvázne bez zranění…
Heinrich Kubis, předchůdce všech dnešních letušek, původně pracuje jako číšník v těch nejprestižnějších hotelech Evropy.
Na palubu vzducholodi Schwaben poprvé nastupuje v březnu 1912. Obří dopravní letadla se tehdy ještě nacházejí pouze v představách těch největších fantastů.
S rozvojem civilního letectví po první světové válce ale zaměstnávají velké společnosti stewardy čím dál častěji. Pokrmy pasažérům servírují výhradně muži.
Sestry v akci
Chtěla být pilotkou, nakonec ji však americké aerolinky United Airlines zaměstnávají jako letušku. První ženou na této pozici v historii se stává Ellen Churchová (1904–1965) z Iowy.
Pro šéfy aerolinek je zajímavé především její vzdělání zdravotní sestry. „To je ta správná osoba, aby uklidňovala pasažéry obávající se letu,“ shodují se. Churchová smí k sobě přijmout další pomocnice. Požadavky na ně jsou striktní:
„Zdravotní sestry, svobodné, mladší 25 let, s hmotností méně než 52 kilogramů a výškou menší než 163 centimetrů.“ Zájem je přesto obrovský. V roce 1935 se o 43 pracovních míst uchází 2000 mladých žen. Navzdory evidentním rizikům profese.
První evropská letuška Nelly Dienerová (*1912) se ve službách Swissair poprvé vznesla do vzduchu v roce 1934 a ještě v témže roce zahynula při letecké havárii.