Zas už nekonečně dlouho kličkujeme mezi sychravým počasím a suchým vzduchem z ústředního topení. A že se snad ani na chvíli neobejdeme bez kapesníku? Přinášíme vám pár rad, jak zatočit s rýmou.
Nosní sprcha
Jedná o nebolestivou a účinnou proceduru. Necháme v nádobce s hubičkou (lázeňské konvičce) odstát asi půl litru vlažné vody. Potom přidáme kávovou lžičku mořské soli a dobře ji rozpustíme.
Lehce nakloníme hlavu k jedné straně (nejlépe nad umývadlem), přiložíme k nosní dírce nádobku a slanou vodu pomalu lijeme dovnitř. Náklon umožní vodě opačnou nosní dírkou volně vytékat. Během procedury dýcháme otevřenými ústy, vodu nepolykáme!
Totéž opakujeme na druhou stranu. Na závěr se nenásilně vysmrkáme. Nosní sprcha bychom měli provádět jako součást ranní hygieny, a to pravidelně každý den. V případě akutních potíží ji oceníte též navečer před spaním.
Prevence s grepem
Pro zvýšení imunity, a tudíž i šancí v boji s rýmou je dobré zvýšit také konzumaci čerstvých vitaminů. Dávejte tedy přednost jablkům, kiwi, banánům, citronům, pomerančům a grapefruitům.
A pokud nemáte nic proti grapefruitům, můžete vyzkoušet velmi účinné výtažky z grapefruitových jadérek.
Křenová kašička
Vynikající léčebný i preventivní prostředek představuje i křenová kašička, která nemá na rozdíl od samotného křenu žádné vedlejší účinky. Naopak umí rozpustit hleny a zničit bakterie, které v nich žijí.
Vyrobíme ji z 1 až 2 lžic čerstvě nastrouhaného křenu a šťávy z půlky citronu. Výsledná konzistence, což je velmi důležité, by měla připomínat hořčici.
Užíváme ji dvakrát denně, a to tak, že polovinu až necelou kávovou lžičku kašičky chvíli požvýkáme, a teprve pak polkneme. Pak ovšem nesmíte nějakou dobu pít.