Anglický král Jakub I. napětím ani nedutá. Holandský vynálezce Cornelius Drebbel panovníka právě vzal na palubu svého podmořského plavidla a chystá se s ním potopit pod hladinu Temže.
I když Drebbel v roce 1620 stroj původně zkonstruoval pro válečné námořnictvo, nakonec se z něj stala skvělá atrakce pro Londýňany.
Za vynálezce první vojenské ponorky, využité v akci, je považován Američan David Bushnell (1754–1824). Turtle (v překladu Želva), jak se jeho stroj jmenuje, má tvar vejce a vejde se do něj pouze jeden člověk.
Jeho síla, s níž roztáčí lodní šroub, slouží jako pohon ponorky. Dalším šroubem se ovládá ponořování nebo vynořování stroje. Pod hladinou vydrží zhruba 30 minut a dosahuje rychlosti pěti kilometrů za hodinu.
Úkol nesplní
V roce 1776 bojují severoamerické kolonie za svou nezávislost na Velké Británii.
„Dovolte, pane, abych vám představil tohoto nadějného vynálezce,“ říká o Bushnellovi Jonathan Trumbull (1710–1785), guvernér Connecticutu, Georgi Washingtonovi (1732–1799).
Generál zprvu není myšlenkou na využití podmořského plavidla k útoku na britské lodě, kotvící v amerických přístavech, příliš nadšen. Nakonec ale souhlasí i s finanční dotací pro vynálezce. 6. září 1776 pak schvaluje první bojové nasazení Turtle.
Jejím cílem má být britská vlajková loď HMS Eagle v newyorském přístavu. Ponorka se k ní sice nepozorovaně dostane, připevnit výbušninu k trupu nepřátelského plavidla se její obsluze ale nepodaří.