Čas od času se nám prostě stane doma havárie. Ať už my nebo někdo z rodiny nechtěně udělá rýhu či škrábanec na nábytku a je z toho mrzutost. Ale není třeba se hned rozčilovat, když to jde napravit.
Ale než začnete, je třeba pořádně setřít prach a odstranit špínu a mastnotu. Při použití domácích prostředků nezapomeňte postupovat podle barvy nábytku.
Babiččiny rady
Jde-li o dřevěný nelakovaný nábytek, asi nejjednodušší je zkusit postupovat jako naši předkové. Stačí mít doma ořechy. Lepší jsou ty ve skořápce, jsou čerstvější, ale i s těmi vyloupanými to jde.
Ulomíte kousek a několikrát přejedete přes poškozené místo. Samozřejmě je to jen dočasné řešení. Vlastně škrábanec jenom schováte. Ale než se dostanete k pořádné opravě, stačí to.
Na světlý dřevěný nábytek zkuste smíchat lžičku octa, lžičku oleje a rýhy směsí potřete.
Na obtisknutá dna skleniček můžete smíchat lžičku másla, majonézy a špetku cigaretového popela. Místo přetřete a pak vyleštěte měkkým hadříkem.
Na skvrny od vody, třeba po zalévání, smíchejte trochu obyčejné zubní pasty s jedlou sodou. Vyčistěte a pak opět vyleštěte měkkým suchým hadříkem.
Další pomocníci
Jód – naneste na vatovou tyčinku, vetřete do místa poškození.
Olej a citron – roztok připravený z citronové šťávy a oleje na vaření naneste na čistý bílý hadřík a rozetřete. Tahle rada ovšem pomůže jen u velmi jemných a povrchových škrábanců.
Barva – podívat se můžete i do dětských zásob. Pokud najdete barvu na bázi oleje nebo temperu, zkuste jí místo pomocí štětečku potřít.
Instantní káva – z vody a kávy udělejte hustou pastu a potřete.
Leštěnka – čekáte-li návštěvu, je to první pomoc. Naneste a rozleštěte. Leštěnkou sice škrábanec nezmizí, ale stane se neviditelným.