Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba.
Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A opravdu kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně.
Dlouhá srst a chlupatý ocas ji dělají ještě větší. Popsat barvu úplně dobře nejde, protože, jak se na stránkách chovatelů můžeme dočíst, existují tři základní typy, mitted, colorpoint a bicolor, ale hned několik zabarvení. Koťátka jsou často po narození bílá a postupně se vybarvují.
Jaká je?
Je hravá komunikativní, dokonce ráda aportuje a při tom všem je klidná a trpělivá. Na rozdíl od koček domácích, které se pomazlí, jen když samy chtějí, ragdollka, bude vděčná za každé pohlazení. Nesnáší samotu a tak vám bude v patách, kamkoliv se hnete.
Dokonce dokáže po troše výcviku chodit na vodítku a jet s vámi na výlet. A kde se vzalo to zvláštní jméno? Ragdoll v překladu znamená hadrová panenka. Když ji totiž zvednete do náruče, uvolní se tak, že hadrovou panenku opravdu připomíná.
S čím počítat?
Až dosud jsme na tohle plemeno pěli ódy a to oprávněné, ale s některými věcmi musíte počítat. Třeba s línáním a všudypřítomnými chlupy. Dlouhou srst jí musíte pravidelně kartáčovat a nejlépe ji na to navyknout už kotěcím věku.
Protože je chytrá a hravá, potřebuje, abyste ji zabavili a musíte jí pořídit různé hračky. Miluje vás, ale když nejste doma, stýská se jí. Proto někteří doporučují, aby nebyla sama, ale pořídili jste jí kočičího kamaráda.
Kočku nebo kocourka?
Na to se názory různí. Někteří tvrdí, že kocourci jsou mazlivější, jiní zase opak. Pokud nemáte v úmyslu se věnovat chovu, je to asi jedno. I když každé má své pro a proti.
Kocour může značkovat, dokud ho nenecháte vykastrovat, někdy i poté, kočka je zase v době říje hlučná, čemuž také zabrání kastrace.