Je tomu sedm let, co se raketa společnosti SpaceX po úspěšném dokončení své mise takříkajíc ztratila. Nyní se nejenom „našla“, ale dokonce se zjistilo, že s největší pravděpodobností udělá během několika týdnů „prásk“ do našeho Měsíce…
Raketa do vesmíru vypustila družici NOAA Deep Space Climate Observatory, jež má za úkol studovat pozemské klima a která bez problémů zamířila na místo svého určení, jímž je takzvaný Lagrangeův bod, místo, které je asi čtyřikrát vzdálenější od Země než Měsíc a má ideální gravitační vlastnosti.
Zajímavostí je, že na stejné místo v uplynulých dnech dorazil také vesmírný teleskop Jamese Webba, který Zemi opustil v prosinci minulého roku.
Došlo palivo
Druhý stupeň rakety neměl v momentě dosažení svého cíle již dostatek paliva na cestu zpět, zároveň se ani nedokázal vymanit z gravitačního působení pole Země.
„Takže od února 2015 sleduje poněkud chaotickou dráhu. Zhruba čtyřtunová raketa letí rychlostí asi 2,58 kilometru za sekundu a nyní nabrala směr na Měsíc.
Touto rychlostí a po této dráze by ho měla zasáhnout přibližně během několika týdnů,“ vysvětlil meteorolog Eric Berger.
Kam spadne?
Přesné místo, kam raketa „spadne“, zůstává nejasné kvůli nepředvídatelnému účinku slunečního světla na raketu a nejednoznačnosti měření period rotace, což může mírně změnit její oběžnou dráhu. Předpokládá se však, že půjde o oblast rovníku.
Vesmírní nadšenci se domnívají, že dopad by mohl poskytnout cenná data. Berger věří, že tato událost umožní pozorování podpovrchového materiálu vymrštěného úderem rakety.
Úvodní foto: Christian Ferrer / Creative Commons / CC-Zero