Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Rakovina děložního čípku? Může zmizet, ale…

Rakovina děložního čípku.

Obávaný strašák žen, který každý den v České republice zabije jednu pacientku, ve skutečnosti může být vymýcen. Vedle vakcinace má současná medicína i účinné metody, jak zjistit, které ženě nemoc hrozí a kdo se jí obávat nemusí.

Díky tomu lze u rizikových skupin onkologickému onemocnění předejít dříve, než vypukne. Důležité však je, aby ženy o své zdraví samy dbaly a nezanedbávaly prevenci.

Díky tříleté české studii LIBUŠE se ukázalo, že cytologie v kombinaci s HPV DNA testem odhalí 4× více závažných přednádorových změn na děložním čípku než cytologie samotná.

Citlivost cytologie, která dokáže poukázat na to, že se „něco“ děje, se pohybuje jen mezi 60 a 75 %.

„Cytologické vyšetření slouží zejména k odhalování buněčných abnormalit, které mohou představovat různě závažné stavy od reakcí na zánět či podráždění až po přednádorové a nádorové změny.

Změny v těchto buňkách se vyvíjejí postupně a napadené buňky zpočátku nejsou významně odlišné od buněk při jiném zánětu.

Výhoda kombinace s HPV testem spočívá právě v tom, že zpřesní zařazení těchto změn. I při negativní cytologii pomůže toto vyšetření určit ty ženy, které mají HPV infekci a jsou tedy ve větším riziku vzniku přednádorových, respektive nádorových změn,“ vysvětluje MUDr. Markéta Trnková, ředitelka laboratoří AeskuLab pro oblast patologie.

Pokud jsou u ženy nalezeny vysoce rizikové viry 16 a 18, měla by být odeslána do centra onkologické prevence, kde podstoupí expertní kolposkopické vyšetření, při kterém je děložní čípek prohlédnutý specialistou pomocí zvětšovacího přístroje. Foto: Pixabay
Pokud jsou u ženy nalezeny vysoce rizikové viry 16 a 18, měla by být odeslána do centra onkologické prevence, kde podstoupí expertní kolposkopické vyšetření, při kterém je děložní čípek prohlédnutý specialistou pomocí zvětšovacího přístroje. Foto: Pixabay

HPV DNA test hrazený pojišťovnou

S pohlavně přenosnými lidskými papilomaviry, které se označují zkratkou HPV (human papillomavirus), se v průběhu života setká takřka každý z nás. Průzkumy tvrdí, že se nakazí až čtyři pětiny lidí. Většinou si s HPV organismus poradí a sám se viru zbaví.

U některých žen ovšem může v těle zůstat a způsobit přednádorové a nádorové změny na děložním čípku. Díky HPV DNA testu ovšem můžete snadno zjistit, zda tento virus v sobě máte, nebo ne.

Pro ženy ve věku 35 let (+364 dní) a 45 let (+364 dní), což jsou pro letošní rok ročníky narození 1977 a 1987 (nebo podle měsíce narození 1976 a 1986), je dokonce tento test hrazen pojišťovnou jako součást screeningu – stačí zajít na pravidelnou gynekologickou prohlídku a lékař jej automaticky odebere.

Věkové kategorie byly stanoveny na základě studií Světové zdravotnické organizace WHO. „Naše Ministerstvo zdravotnictví ČR převzalo tyto kategorie právě podle doporučení a výzvy WHO jako jeden z pilířů k eradikaci (úplného vymýcení, pozn. red.) karcinomu děložního hrdla,“ potvrzuje MUDr. Trnková.

A díky pokročilé medicíně je zde opravdu předpoklad, že by se rakovina děložního čípku mohla stát minulostí.

Základem ovšem je, aby každá žena převzala odpovědnost za své zdraví, docházela na pravidelné prohlídky a využila všech možností prevence, které se jí nabízejí.

Jestliže je přítomna infekce některým ze zbylých dvanácti rizikových typů HPV, postačuje, aby pacientku sledoval registrující gynekolog a při negativitě nálezu prováděl častěji cytologické stěry, které pomáhají monitorovat projevy HPV infekce. Foto: Pixabay
Jestliže je přítomna infekce některým ze zbylých dvanácti rizikových typů HPV, postačuje, aby pacientku sledoval registrující gynekolog a při negativitě nálezu prováděl častěji cytologické stěry, které pomáhají monitorovat projevy HPV infekce. Foto: Pixabay

I starší ženy by měly znát své riziko

Smutným faktem je, že nejvíce ženy zanedbávají preventivní prohlídky u gynekologa po 50. roce. Frekvence návštěvnosti klesá až na 30 %. Často totiž podlehnou mýtu, že po menopauze již není třeba pravidelné kontroly podstupovat. Opak je pravdou! I ve vyšším věku může nálož viru HPV zůstávat v těle.

Rakovina děložního čípku často propuká po 60. roce, nejvyšší úmrtnost na tuto nemoc je statisticky mezi 65. a 69. rokem.

Zajímavé výsledky přinesla i zmíněná studie LIBUŠE, podle které ve věku nad 45 let je dlouhodobě asi 4 % HPV DNA pozitivních žen a i v této skupině se mohou ženy nakazit novou HPV infekcí.

V průběhu tříleté studie LIBUŠE byla nová infekce zjištěna u 88 žen z celkových 2409 pacientek. Průměrný věk žen s novou infekcí byl v rozmezí mezi 41. a 47. rokem života!

Proto mnozí odborníci doporučují, aby si i ženy starší 45 let nechaly provést HPV DNA test.

„Fakt, že v současné době provádíme HPV DNA test v populaci u žen 35letých a 45letých, je určitým kompromisem, který má nabídnout maximu populace co největší benefit, ne však absolutní.

A tak je velmi vhodné, aby všechny ženy nad 30 let absolvovaly HPV DNA test jako samostatně hrazenou službu a aby tímto testem doplnily standardní gynekologické vyšetření ideálně jednou za 3 až 5 let.

Navíc se nejedná o příliš vysokou investici. Úhrada toho testu se pohybuje okolo 1000 korun,“ doporučuje prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D., z Onkogynekologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty v Praze.

Díky tomu se případné nebezpečné abnormality mohou odhalit včas. Pokud vyjde výsledek HPV DNA testu negativní, je to pro ženu velká úleva. Foto: Pixabay
Díky tomu se případné nebezpečné abnormality mohou odhalit včas. Pokud vyjde výsledek HPV DNA testu negativní, je to pro ženu velká úleva. Foto: Pixabay

Jaké je riziko?

Díky tomu zjistí, jaké je u nich riziko propuknutí rakoviny děložního čípku. „Skupina žen nad 50 let je specifická svojí snižující se účastí ve screeningu.

Vložení tohoto testu má velký význam právě proto, že ukáže na ženy, které jsou v riziku a tím zabrání vzniku přednádorových změn až karcinomu v pozdějším věku.

Dá se také předpokládat větší uvědomění rizika u těchto žen a jejich setrvání v systému pravidelných kontrol,“ uvádí MUDr. Trnková. Ženy po pětačtyřicítce si mohou test uhradit jako samoplátkyně.

Náklady nejsou vysoké, cena se pohybuje okolo 1000 korun. O zavedení testu hrazeného z veřejné pojištění i pro ženy ve věku 55 let se nyní v odborných kruzích vedou diskuze.

„Současná strategie vyšetření, která doporučuje provedení stěru na HPV DNA ve 35 a ve 45 letech, může část pacientek s opakovanou infekcí získanou v pozdějším věku minout.

Uvedená data proto silně podporují rozšíření vyšetření HPV DNA i na skupinu žen po 50. roce života,“ myslí si MUDr. Sláma.

Co znamená pozitivní a co negativní výsledek?

Je důležité zmínit, že pozitivita na HPV ještě zdaleka neznamená, že má žena rakovinu – je to pouze informace, že se v těle nachází virus a je třeba být obezřetný.

„Pozitivní výsledek vyžaduje akci ve smyslu další návštěvy gynekologa, který posoudí, zda bude žena dále sledována v rámci screeningu, či je nutné nějaké ošetření.

Rozhodně se nejedná o urgentní stav, vyžadující okamžitou reakci a neznamená, že žena má karcinom. Zejména v mladším věku se infekce HPV často sama vyhojí a nemá pro ženu žádné následky,“ uklidňuje MUDr. Trnková. Co se bude dít dál, o tom rozhoduje lékař.

(Úvodní foto: Pixabay)

Související články
Pořád je to opomíjená záležitost, třebaže lékaři upozorňují na evidentní přínos…Význam pupečníkové krve pro lékařské zákroky byl potvrzen před 30 lety, kdy byla v pražské nemocnici v Motole provedena první transplantace pupečníkové krve v České republice. Dětský pacient, trpící závažnou nemocí, dostal díky krvetvorným kmenovým buňkám z pupečníkové krve od sourozence šanci na uzdravení.   […]
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá.   Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů […]
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1 miliSievertu (mSv) ionizujícího záření.   Dalších přibližně 6,1 mSv za rok načerpá tím, že chodí k lékaři, jí, pije, dýchá a funguje ve světě, ve […]
Před více než 100 lety dal Jaroslav Heyrovský světu revoluční analytickou metodu – polarografii. Před téměř 70 lety vyrobili Češi plastickou trhavinu Semtex a ve stejné době Otto Wichterle dokončoval první hydrogelovou kontaktní čočku pro korekci optických vad zraku.   V nedávnější době profesor Holý vyvinul nové skupiny léčiv, antivirotik, proti HIV/AIDS, virovou hepatitidu typu B […]
reklama
Historie
Smrt Rudolpha Valentina rozpoutala davové šílenství
Uhrančivé temné oči, exotický vzhled a neodolatelný šarm. To jsou vlastnosti, které musí mít filmový milovník.   Americký herec italského původu Rudolph Valentino (1895–1926) je pro role romantických postav přímo předurčen. Do Ameriky se nadějný italský tanečník vydává v roce 1913. Pár let se musí živit jako přístavní dělník, zahradník či poslíček. V roce 1921 však přesvědčí […]
Milovaná dcera císařovny Sisi se mohla provdat za kominíka!
Sisi se v návalu zoufalství svíjí po zemi. Stačí však jeden pohled na vyděšenou dceru a další ze záchvatů císařovnu rychle opouští. Život s labilní matkou není pro Marii Valerii žádný med.   „Dítě se narodí v Uhrách, a když to bude chlapec, bude se jmenovat Štěpán,“ prosazuje si císařovna Alžběta Bavorská (1837–1898), zvaná Sisi, […]
Popoháněl Sforza Leonarda kvůli Poslední večeři?
Když Leonardo maluje fresku Poslední večeře, chodí za ním hosté, tiše sedí za jeho zády a sledují ho při práci. Mistr prý přichází brzy ráno, vyleze na lešení a zůstává tam se štětcem v ruce až do soumraku.   Jsou však dny, kdy Leonardo da Vinci (1452–1519) nenamaluje ani čárku. Nastanou i dramatické dny, kdy střídá […]
Ohrnovali vojáci Afrikakorps nos nad Mussoliniho řití?
O tom, že by bojoval v Africe, Adolf Hitler zprvu vůbec neuvažuje. Bídná situace jeho italského spojence ho však přiměje změnit názor. V červnu 1941 už v poušti válčí 33 500 Němců v rámci několika divizí Afrikakorps.   Většina německých vojáků, kteří do Afriky pod velení Erwina Rommela (1891–1944) zamíří, jsou ostřílení váleční harcovníci. Účastnili […]
Zajímavosti
Damašská růže: Opojná starověká kráska
I když existuje mnoho krásnějších a impozantnějších růží, ve vůni se jí žádná nevyrovná. Je tak silná a okouzlující, že si získala svět už v hlubokém starověku a ani dnes její popularita neklesá. Seznamte se s neobyčejným příběhem damašské růže.   Nejstarší záznamy o damašské růži pocházejí z Mezopotámie ze 7. století před naším letopočtem. […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím.   I když jsou pyramidy v Gíze pravděpodobně nejpůsobivějším dokladem neobyčejných schopností starověkých Egypťanů, sousedící Sfinga má o něco tajemnější původ. Podle nové studie ji totiž možná […]
Největší zlatý nuget: Má téměř 80 kg!
Dnes je Moliagul, městečko v australském státě Victoria, z velké části tvořeno farmáři, kteří obývají hrstku domů. V 50. a 60. letech 19. století to tu ale žije víc než v kdejaké světové metropoli. A to díky zlaté horečce.   Tisíce lidí tehdy vyráží do Moliagulu, ale i dalších míst v Austrálii, aby hledali své, […]
Všestranný zázvor: Dobrý sluha, ale zlý pán
Na první pohled nejde o nijak vizuálně atraktivní rostlinku. To, že by v soutěži krásy propadla, je ale těm, kterým její oddenky pomohly při nevolnostech, nachlazení či zažívacích potížích, celkem fuk. Zázvor je skvělou přírodní medicínou, jen se to s ním nesmí přehnat.   Do zbytku světa se rozšíří z Asie, konkrétně z té jihovýchodní. […]
Záhady a napětí
Fenomén zvaný glosolálie: Kdo vlastně promlouvá?
Glosolálie (z řeckého „glossa“ – jazyk a „lalein“ – mluvit) je fascinujícím jevem, při němž lidé hovoří nebo zpívají v jazycích, které jim samým nejsou srozumitelné. Tento stav velmi často najdeme v náboženských kontextech, ale může se objevit i mimo ně. Kde se tato tajuplná schopnost bere?   Glosolálie se objevuje v historii lidstva odedávna. […]
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
Nejrůznější alternativní metody určené k osobnímu rozvoji obvykle vychází z východních hinduistických či buddhistických tradic. Ovšem i v jiných koutech světa najdeme postupy, které mají do našeho života přitáhnout pozitivitu a štěstí. Havajská metoda s trochu zvláštním názvem Ho´oponopono je jednou z nich. Skutečně má až zázračné výsledky?   Na terase typického havajského domku sedí muž v bílé košili. Má zavřené […]
Tajemná brána Aramu Muru: Je vchodem do tajné říše?
O původu a účelu takzvané Brány bohů vytesané do skály u horského jezera Titicaca v Peru existuje řada teorií, ale její skutečná funkce a význam zůstávají záhadou. Podle pověsti branou kdysi dávno za pomoci zlatého klíče prošel incký kněz a následně zmizel ve světlem zalitých tunelech uvnitř. Může se tento příběh zakládat na pravdě?   […]
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Kristiána VII. platily bič a pouta
historyplus.cz
Na Kristiána VII. platily bič a pouta
Staré nástěnné hodiny odbíjejí půlnoc. Dánský král Frederik V. se zvedne od stolu, zavrávorá a shodí přitom velký džbán s vínem. „Taková škoda!“ uleví si. Alkoholu totiž rozmařilý panovník nemá nikdy dost. Ne náhodou bude se silnou závislostí bojovat i jeho syn Kristián. U něj se však navíc projeví i příznaky schizofrenie. Je mu sotva
Myslíte, že jíte, co chcete? Kdepak. Jídelníček diktují bakterie
epochaplus.cz
Myslíte, že jíte, co chcete? Kdepak. Jídelníček diktují bakterie
„Ty jíš čokoládový dort?“ pozdvihne kamarádka překvapeně obočí. „Nějak na něj mám poslední měsíce chuť,“ krčí rameny dívka. Je to její svobodné rozhodnutí? Anebo je jen loutkou bakterií? Porodním sálem se rozezní dětský pláč. Novorozeně přijde na svět jako nepopsaný list. Tedy, co se střeva týká. První mikroby se do něj ale dostávají už ve
Dědečkovy brýle byly kouzelné, viděla jsem přes ně zemřelé
skutecnepribehy.cz
Dědečkovy brýle byly kouzelné, viděla jsem přes ně zemřelé
Seděla jsem v domku svých prarodičů a vzpomínala. Najednou jsem uviděla známé brýle a nasadila si je. V tom vešli do dveří – babička i dědeček. Na dědečkově pohřbu říkala smířená babička, že ani ona už na světě dlouho nebude, že si ji její muž brzy povolá k sobě. Ta slova mě děsila. Tím spíš, že babička nelhala. Dědečka přežila jen
České děti ohrožuje závislost na videohrách
21stoleti.cz
České děti ohrožuje závislost na videohrách
Gaming disorder neboli závislost na videohrách je Světovou zdravotnickou organizací uznávaná jako duševní choroba. Je jí myšleno hraní her na počítači, notebooku, tabletu, konzoli či mobilu v takové m
Digitální otrokářství: Dej si detox
panidomu.cz
Digitální otrokářství: Dej si detox
Osvobození od telefonních drátů se přeměnilo na novou závislost, která má dokonce mezinárodní klasifikaci nemocí: F63.8. A jaký máte vztah vy s vašim mobilem? Šťastný, anebo připomíná otrokářství? Dvě třetiny lidí si zkontroluje mobil bezděky i tehdy, když nezvoní, nepípá a ani nevrní. 59 % lidí přiznává, že si bere telefon i do koupelny a
Vůně La Panthère Elixir
iluxus.cz
Vůně La Panthère Elixir
La Panthère, ikonická květinová vůně francouzského domu Cartier, rozšiřuje svoji kolekci o nový parfém La Panthère Elixir. Cílem dvorní parfumérky značky, Mathilde Laurent, bylo do vůně přenést pocit
Etruská posedlost smrtí
enigmaplus.cz
Etruská posedlost smrtí
Vědci odkrývají pozůstatky velké keramické dílny. Vznik stavby dlouhé přes 50 m datují do 7. století př. n. l. Mezi keramickými střepy se povalují ostatky domácích zvířat. Archeologové se snaží přebro
Nenechte si ujít Paní domu č. 10, právě vychází!
tisicereceptu.cz
Nenechte si ujít Paní domu č. 10, právě vychází!
Na co se můžete v novém čísle Paní domu těšit? Na spoustu inspirací a nápadů pro jedinečné období na sklonku léta, kdy ještě nenastal podzim, dny jsou teplé a příroda je ve své nejbarevnější formě. Do
Otevřený minimalismus Diablo House
rezidenceonline.cz
Otevřený minimalismus Diablo House
Kancelář Terry & Terry Architecture představila zdařilý projekt v podobě přístavby obytného křídla ke stávajícímu jednopodlažnímu domu. Nový dvoupatrový objem, napojený na původní objekt pod ostrým úhlem, začleňuje obytný prostor do okolí a těží z dalekých výhledů na přilehlé kopce a údolí. Jádro domu, jež zaujímá celkovou plochu 613 čtverečních metrů, je v aktuálním uspořádání
Španělské klenoty – Kanárské ostrovy
nejsemsama.cz
Španělské klenoty – Kanárské ostrovy
Pokud jste ještě nestihli dovolenou a plánujete ji spíš v babím létě či na podzim, pak jsou pro vás Kanárské ostrovy ideální volbou. Znáte nejkrásnější pláže jednotlivých ostrovů? Nyní vám je přiblížíme. Gran Canaria Uvádí se, že Gran Canaria je nejrozmanitější ze všech Kanárských ostrovů. Má desítky krásných pláží, některé jsou plně vybavené pro lenošení
Romantika starých lomů
epochanacestach.cz
Romantika starých lomů
Zatopené lomy jsou malebným cílem výletů a za teplého počasí některé z nich jako bonus nabízejí i koupání v křišťálově čisté vodě. Zatopených lomů máme u nás nespočet. Jsou pohádkově krásné a vynikají průzračnou vodou. Ta je ovšem o poznání chladnější, než na koupališti nebo v rybníku. Lákají všechny milovníky panenské přírody. Ty, ve kterých je dovoleno
Čím Affašovou manžel rozčiluje doběla?
nasehvezdy.cz
Čím Affašovou manžel rozčiluje doběla?
Po těžkých chvílích, které manželé Donutilovi prožili, to teď snad vypadá rovnou na rozvod! Herečka Sára Affašová (30) ze seriálu Záhadné případy přiznala, že už nemůže vystát, jaký je její manžel Mar