Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Rasputin: Šílenec nebo zázračný muž?

Léčitel a mystik, ale také opilec a sexuální maniak. Tak se dá popsat Grigorij Rasputin, muž, který výrazně ovlivnil dění v carském Rusku. Jak se tento prostý mužik dostal k moci?

Celým jménem Grigorij Jefimovič Rasputin se narodil v roce 1869 v izolovaném koutě carského Ruska, malé sibiřské vesnici Pokrovskoje, do rodiny svobodných sedláků. Jeho dva sourozenci zemřeli velmi mladí, proto se musel už odmala starat se sám o sebe.

Kvůli nepřístupnosti vesnice nemohl ani navštěvovat školy. Údajně neuměl ani pořádně číst ani psát. Místní ho považovali za problémového, jelikož už během dospívání neměl nouzi o dívky a často se opíjel.

Po osmnáctých narozeninách nastal velký zlom – kvůli svým prohřeškům musel strávit tříměsíční pokání ve Verchoturjetském klášteře.

Smíření s Bohem

Zde narazil na svéráznou náboženskou sektu chlystů, podle jejichž učení se Kristus převtěluje do spravedlivých lidí, a věřící tak při obřadech mluví přímo s Bohem. Podle některých měl Rasputin vidění o Panně Marii, která ho označila za vyvoleného.

„Všechno, co řeknu, musí být správně, protože mými ústy mluví sám Bůh!“ V té době se také oženil s s Paraskevou Fjodorovnou Dubrovninovou, která pocházela z vedlejší vesnice. Zplodil s ní tři děti.

Světoběžník Rasputin

Doma ale dlouho nevydržel. Díky svým schopnostem léčit se vydal na cesty po celém Rusku, vesničané ho označovali za božího muže. Jeho léčení ale spíš spočívalo ve schopnosti sugesce a hypnózy.

Na svých cestách se podílel na organizování svateb, křtin, i pohřbů, tyto oslavy zakončoval hromadnými sexuálními oslavami.

Přiblížení k bohu pomocí sexu

I když Rasputin podle dobových výpovědí příliš nedodržoval hygienické návyky a choval se hrubě, získával si čím dál více obdivovatelů, a to především mezi ženami.

Ty ho navštěvovaly především kvůli obohacení svých sexuálních zážitků, a také proto, aby se co nejvíce přiblížily samotnému Bohu. „Bylo to, jako by do mě vstoupil sám Bůh.

Nikdy jsem nic podobného nezažila, dva dny jsem se nekoupala, aby cítila na svém těle ten jeho pach,“ uváděla jedna z nich.

Velký zájem vzbuzoval hlavně u žen.
Velký zájem vzbuzoval hlavně u žen.

Získání důvěry

V roce 1903 se Rasputin, již jako známý léčitel, prorok a světec, dostal přes Kazaň až do Petrohradu. V té době se ve městě konalo velké shromáždění církevních představitelů, na kterém se seznámil s velmi významnými lidmi.

To už byl jen krůček k tomu, aby se dostal k panovníkovi. Tak se i stalo a Rasputin navázal pevné přátelství s vládnoucím carem Mikulášem II. Ještě větší sympatie si díky svým schopnostem získal u carevny Alexandry Fjodorovny.

Léčení malého careviče

Původně německá princezna viděla v Rasputinovi šanci na uzdravení následníka trůnu, prince Alexeje Nikolajeviče, který trpěl zákeřnou hemofilií. O této nemoci neměla veřejnost sebemenší tušení.

Když k malému chlapci Rasputin přistoupil, prohlásil, že ví, že má velké bolesti. Svými modlitbami a hypnotickými schopnostmi se mu dařilo chlapci pomoci od bolesti i od krvácení.

Rasputin léčil i malého careviče.
Rasputin léčil i malého careviče.

Nevstupuj do války

Jeho postavení na carském dvoře se tak jen upevňovalo. Když byl 28. června 1914 spáchán na rakouského následníka trůnu, arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este, a jeho ženu atentát, Rusko vstoupilo do války.

Rasputin cara prosil, aby to nedělal, jelikož předvídal, že Rusko vyjde z tohoto boje jako poražené. A opravdu, ruská vojska utrpěla četné ztráty, a i sám vladař se musel do konfliktu osobně zapojit.

Carevnin oblíbenec

V tomto čase se stal Rasputin neoficiální hlavou státu. Během carovy nepřítomnosti sice řídila zemi carevna, Rasputin na ni měl ale nemalý vliv a dokázal ji ovládat. Prakticky jí říkal, co má dělat.

Jeho kouzlo osobnosti na ženy bylo zřejmě velmi silné, jelikož carevnu lidé považovali za velmi inteligentní ženu.

Carevna se podle jeho rad řídila.
Carevna se podle jeho rad řídila.

Oblíbený i zatracovaný

V té době se mu začalo říkat šílený mnich. Začal zasahovat i do jmenování církevních hodnostářů, a nakonec i do politických a vojenských rozhodnutí. Na druhé straně se opět vrátil k bujarým pitkám a noci trávil s významnými ženami i prostitutkami.

Orgiemi prý zaháněl ďábla v sobě i v nich. Tímto zhýralým životem ale špinil jméno carské rodiny. Nepřidalo mu ani jeho vyjádření, že by mělo Rusko ukončit válku s Německem a podepsat příměří.

Spiklenci mají plán

Vytvořil si tím mnoho nepřátel, kteří už plánovali, že se Rasputina zbaví, a osnovali na něj atentát. Jednalo se o Vladimira Purškeviče, Felixe Jusupova nebo synovce samotného cara.

Jusupov vylákal Rasputina do paláce pod záminkou, že ho seznámí s princeznou Irinou. I když dostal několik varování o možném útoku, Rasputin do paláce dorazil.

Je snad nesmrtelný?

Hned po jeho příchodu ale vrahům nic nevycházelo. Dali Rasputinovi do vína a koláčů cyankáli. K překvapení všech s ním tento jed nedělal vůbec nic. Podle odborníků se zřejmě v jeho trávicím traktu uvolňoval pomaleji než obvykle.

Když přidali dávku, Rasputinovi se udělalo špatně, a proto chtěl odejít. Atentátníci ale potřebovali splnit úkol za každou cenu. Ve sklepě po něm proto začali střílet. Kulky ho trefily do srdce, zad, ale i do hlavy. Rasputin přesto stále žil.

Bojoval o život

Postřeleného Rasputina zabalili do kožichu a hodili do zmrzlé řeky Něvy, aby si jeho smrt pojistili.

Následná pitva nicméně prokázala, že měl vodu v plicích a za nehty našli oděrky, které prokázaly, že se chtěl z ledové vody dostat ven. Na příkaz carevny byl pohřben v Carském Selu, v roce 1917 však místní lidé jeho tělo spálili.

Ve své závěti zanechal prorocký vzkaz: „Když zemřu rukou příslušníka carské rodiny, monarchie nepřežije víc než dva roky.“ Vláda Romanovců opravdu skončila za necelé tři měsíce a za méně než dva roky carskou rodinu vyvraždili bolševici.

Zemřel až na následky utopení.
Zemřel až na následky utopení.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Záhady a napětí
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
21stoleti.cz
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší plan
Moje sousedka mi začala dělat problémy
nejsemsama.cz
Moje sousedka mi začala dělat problémy
Nikdy jsem si nemyslela, že se v důchodu budu muset znovu učit říkat „ne“. Jmenuji se Irena, je mi 70 let a až do nedávné doby jsem byla přesvědčená, že mám vcelku klidný a vyrovnaný život. Byla jsem dlouhé roky šťastně vdaná, manžela mi před časem bohužel vzala rakovina. Měli jsme jedinou dceru, ta se
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
Svět zoologie přináší na jaře samé dobré zprávy! Pražská zoologická zahrada se pyšní hned dvěma novými gorilími mláďaty, z nichž nejmladší, samička Gaia, byla slavnostně pokřtěna ikonickou primatoložkou Jane Goodallovou. Zároveň se po desítkách let v české části Krkonoš objevil los evropský, a potvrdil tak dobrou kondici zdejší přírody. Tyto události nejenže ukazují na úspěchy
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
enigmaplus.cz
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
Na území bolivijských And v nadmořské výšce 4000 metrů se nachází místo, jehož existence je záhadou. Ruiny chrámového komplexu zvaného Pumapunku jsou tvořeny kamennými bloky tak inženýrsky přesných tv
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
nasehvezdy.cz
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
Otočily se v manželství Romana Vojtka (53) a Petry Vojtkové (37) role a tentokrát to bude on, kdo bude žadonit o pozornost své lásky? Jeho žena totiž údajně začíná víc stavět samu sebe na první mí
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
skutecnepribehy.cz
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
Lhát se prostě nemá. Nikdy! Ani ve chvílích, kdy člověk nepřizná pravdu jen proto, aby udělal druhým radost. To mě naučila až moje dcera. Jako holka z vesnice jsem byla vychovávána tak, že musím být za každou cenu slušná. Vždy a všude, i v případě, že mi to nebude úplně po chuti. A tak jsem občas snědla to, co jsem
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
historyplus.cz
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz