Svobodná, hravá a rebelská… Tato tři slova dokonale vystihují kolekci šperků Jack de Boucheron, která otevřela novou kapitolu v bohaté historii tohoto prestižního šperkařského domu.
Posouvá hranice kreativity ve výrobě šperků dosud nevídaným způsobem a zároveň mění samotný koncept nošení šperku.
Před sto lety si nikdo nedokázal představit, že by bylo možné v jediném šperku spárovat diamant s křišťálem. Dokud to klenotníci Boucheronu světu nepředvedli.
Podobně revoluční byly třeba i kolekce Contemplation a Holographique, do té doby nikoho nenapadlo, že by futuristická technologie mohla být inspirací pro vysoké šperkařství.
A právě na tuto tradici od roku 2019 navazuje série nazvaná Jack de Boucheron, jež nyní znovu získala extravagantní a rebelskou podobu díky využití opravdu netradičního materiálu.
Zapínání od sluchátek
Kouzlo této kolekce inspirované audio kabely, spočívá v jejím zapínání. Na rozdíl od všech běžných moderních šperků je Jack de Boucheron speciální tím, jak se zavírá pomocí spony, která funguje podobně jako klasický audio jack.
Spona slouží náhrdelníkům a náramkům, které můžete nosit nejen klasicky na krku nebo na zápěstí, ale můžete si z nich vytvořit i sponu do vlasů nebo je nosit kolem pasu. Minimalistický design tak nabízí nepřeberné množství variací.
Původní šperky kolekce byly vytvořeny z klasických barevných variací zlata a často ozdobené ušlechtilými drahokamy. To se ale v nejnovější iteraci kolekce mění.
Odpad klenotem
Přesně v souladu s revolučním odkazem značky Boucheron nyní překvapil tím, že kolekci futuristických šperků Jack de Boucheron Ultime vytvořil z průmyslového odpadu, kterým je v podstatě vitrifikovaný azbest.
Materiál nazývaný Cofalit ve své surové podobě vypadá jako dřevěné uhlí.
Po vyleštění a vybroušení pak připomíná spíše obsidián. Získává se z průmyslového odpadu, v tomto případě azbestu, zahřátého na 1400 °C, aby se stal neškodným pro okolní prostředí.
V nejlepších případech se v podobě drti používá jako podklad při stavbě silnic, často je však jen pohřben v zemi.
Dotek umění
Kreativní ředitelka Boucheronu Claire Choisne však v jeho zatvrzelé, intenzivní černotě spatřila specifickou krásu, která postavila konvenční představu o vzácnosti a luxusu na hlavu. „Inspiroval mě fakt, že tento materiál nemá žádné další využití. Svými šperky jsem mu chtěla vtisknout novou hodnotu,“ vysvětluje Choisne.
Oddělení výzkumu a vývoje Boucheronu se tedy opět spojilo s mistry šperkaři, aby našli ideální přístup a techniku, která z netradičního materiálu vytvoří ceněný klenot.
Celé měsíce řezali a leštili Cofalit a dodali povrchu surového materiálu lesk podobný minerálu. Výsledné šperky pak symbolizují úsilí značky při vytváření smysluplných a kreativních šperků pro udržitelnější budoucnost.