Saúdská Arábie je uznávána jako přední destinace. Není proto úplným překvapením, že si Rijád zajistil šanci na pořádání světové výstavy v roce 2030.
Po Dubaji v roce 2020 je tak druhým městem na Blízkém východě, jemuž se této příležitosti dostane. Město v hlasování předstihlo konkurenty Řím a Pusan v Jižní Koreji.
Světová výstava se koná každých pět let a ta v Rijádu je již naplánována v termínech od října 2030 do března 2031. Saúdská Arábie proto již nyní pracuje na plánech a výstavbě celého areálu, do něhož plánuje nainvestovat téměř pět a půl miliardy dolarů.
Jen výstavba plánovaných 226 pavilonů má stát 1,75 miliardy dolarů. Celý obří areál, který vyroste v blízkosti budoucího mezinárodního letiště King Salman, bude mít kruhový půdorys.
Inspirace glóbem
Kruhový půdorys ale nebyl zvolen náhodně, celé výstaviště bylo navrženo tak, aby odpovídalo tvaru a rozdělení zeměkoule s rovníkem uprostřed.
Umístění pavilonů jednotlivých zemí, které se budou výstavy účastnit, bude takto určeno podle jejich skutečné zeměpisné polohy. Takové uspořádání pomáhá rovnoměrně sdružovat země z globálního severu a jihu.
Design navíc usnadňuje pohyb návštěvníků mezi pavilony, kteří takto nejsou nuceni chodit dlouhé vzdálenosti. Celý prostor je pak protkán veřejnými náměstími a zázemím dodávajícím zábavu i pohodlí.
Průchozí pasáže budou zastíněné a jejich podoba se nechala inspirovat architektonickým dědictvím Rijádu.
Ekonomický růst
Analytici očekávají, že výstava Rijád Expo 2030 vygeneruje království až 50 miliard dolarů a přiláká zahraniční investice. Jen sektor pohostinství má podle odhadů během výstavy přinést přibližně 5 miliard dolarů.
Budování areálu a akce samotná pak vytvoří přibližně 60 tisíc nových pracovních míst ročně s celkovým počtem asi 420 000 pracovních míst. Odhadované celkové náklady na pořádání rajídského Expa 2030 pak mají dosáhnout 7,8 miliardy dolarů.