Mnoho světových náboženství, obzvlášť v dnešní době, zápolí nejen s upadající vírou, ale také s nedostatkem kvalifikovaných kněží.
Ve 400 let starém japonském buddhistickém chrámu Kodaiji přicházejí s originálním řešením, které odstartuje novou revoluci ve víře.
Chrám Kodaiji loni na jaře představuje nového kněze Mindara, který se téměř ničím neliší od ostatních – vykonává mše a mluví k věřícím. Jeden zásadní rozdíl je ovšem patrný již na první pohled:
jde o uměle vytvořeného humanoida, jehož účelem je využít vášně Japonců k robotům a zachránit tak upadající víru, která je způsobena nízkou mírou plodnosti a stárnoucí populací.
Božstvo ožívá
Za sestrojením Mindara, jehož cena se odhaduje na 1 milion amerických dolarů, stojí Hiroshi Ishiguro (*1963), profesor inteligentní robotiky na univerzitě v Ósace, který se na základě spolupráce s chrámem pokusí vytvořit plně modernizovanou buddhistickou sochu.
Se svým týmem modeluje z hliníku a křemíku robota, jehož obličej, ramena a ruce nakonec pokryje vrstvou silikonu, která má na pohled připomínat lidskou kůži.
Inspirací pro robotův vzhled je japonská bohyně milosti Kuan-ji, výsledkem je skoro 195 centimetrů vysoký a 60 kilogramů vážící Mindar.
Cesta k samostatnosti
Robot se okamžitě setkává s nadšením, k dokonalosti mu ještě chybí pár úprav a vylepšení.
Mindar je naprogramován na odříkání 25 minut dlouhého kázání na základě buddhistických posvátných textů, a dokonce u toho pohybovat hlavou a pažemi, ale zatím není schopen komunikace a interakce s lidmi. To by se ovšem mělo změnit s příchodem umělé inteligence.
„Naším dalším krokem je vytvoření autonomní funkce,“ dodává Kohei Ogawa, který se na celém projektu podílí. Doufá, že Mindar bude brzy moci nabídnout věřícím plnou duchovní útěchu.
Jde o kazatele budoucnosti?
Přestože je japonský národ z uvedení prvního prototypu robokněze přímo nadšen, západní civilizace zůstává spíše skeptická, ba dokonce v obavách, a přirovnává Mindara k jedné z Frankensteinových nestvůr.
Mindar ovšem není prvním humanoidem na poli víry. Již od roku 2017 je v Japonsku možné najmout si robota Peppera, který se specializuje na pohřby, kde přednáší sbírky aforismů duchovního a filozofického obsahu (tzv.
sútry) a provádí další rituály spojené s tradicí buddhistických kněží. V Indii mají zase robota na vykonávání hinduistického rituálu aarti. Jedná se konkrétně o robotickou paži, jejíž hlavním úkolem je pohybováním zdrojem světla před sochou božstva.