Současní roboti rozhodně nebývají synonymem rychlosti. Existují ovšem i výjimky. Nejrychlejší současný muž planety, jamajský atlet Usain Bolt, dosáhl na jednom z mítinku v Berlíně rychlosti 45 km/hod.
Nový robot vyvinutý pro americkou armádu by však sympatického sportovce na dráze porazil.
Souboj mezi robotem zvaným Cheetah a nejrychlejším mužem světa by byl velmi vyrovnaný. Nakonec by však člověk odešel poražen, protože čtyřnohý robot běží o chlup rychleji. Zatímco Bolt dokáže běžet zmíněných 45 km/hod, robot zvládne ještě půl kilometru přidat.
Inspirace z Afriky
Cheetah znamená v češtině gepard. Vývojáři toto jméno nezvolili náhodou. Cheetah při běhu svůj vzor v podobě postrachu afrických savan v lecčems napodobuje. Není to přitom jen svazek drátů a plechu.
Proto, aby mohl vyvinout požadovanou rychlost, kopíruje gepardovy pohyby nohou i pružných zad. Nedosahuje sice jeho rychlosti, vždyť opravdový gepard se při útoku doslova řítí rychlostí až 120 kilometrů v hodině. Ale ve světě robotů je skutečným šampionem.
Nezvyklého robota vyvinula ve spoluprácí s americkým ministerstvem obrany společnost Boston Dynamics. Zatím však toho vyjma rychlého běhu Cheetah moc neumí. Své rekordy láme na běžícím pásu pěkně v teple a v pohodlí. Na stadion, či dokonce do volné přírody se ještě neodváží.
„Popravdě řečeno, musíme si uvědomit, že robot Cheetah běhá na trenažéru bez aerodynamického odporu a energii mu dodává vnější zdroj, který nemusí nést. Takže Bolt je přece jen stále lepším atletem,“ uvedli ve svém prohlášení tvůrci robota.
Ještě rychlejší kočka
Robot Cheetah je součástí většího projektu, na jehož konci má být robot rychle a tiše se pohybující v bojovém terénu. Nese příznačné jméno Wild Cat, tedy divoká kočka. Jeho rychlost by měla být ještě vyšší, vývojáři plánují překročit magickou osmdesátku. Jeho pohon zajistí obyčejný benzínový motor.
Takový stroj by se záhy stal postrachem každého protivníka. Mohl by operovat především tam, kde robotická vozidla mají problém s pohybem, třeba v úzkých soutěskách.
Své uplatnění ovšem nemusí nacházet jen ve válkách. Má potenciál stát se neocenitelným pomocníkem i při náhlých katastrofách nebo humanitárních misích.