Samoskládací roboti z grafenového papíru, které navrhli vědci z Donghua University v Číně, se inspirovali japonským uměním origami. Grafenový papír však má mnohem víc možností využití.
Dočkat bychom se tak mohli nejen miniaturních robotů, ale i například umělých svalů a zařízení pro tkáňové inženýrství.
Vědci z čínské Donghua University zjistili, že pokud se opatrně zahřeje list grafenového papíru, může se složit do podoby zařízení, které je schopné chodit tam a zpět. Jedná se o první samoskládací materiál svého druhu, který ukazuje, že může také měnit směr.
Grafen, ze kterého je vyrobený, je forma uhlíku tvořená vrstvou o síle jediného atomu. Jednou z jeho předností přitom je jeho vysoká pevnost, který je přibližně 200krát vyšší než u oceli.
„V blízké budoucnosti by mohl přinést změny v životech lidí,“ řekl Jiuke Mu, doktorand na Donghua University a jeden z vynálezců materiálu.
Jako příklad využití uvádí chytré oblečení, které by mohlo změnit svůj tvar a styl v závislosti na tělesné teplotě, okolním prostředí nebo jiných jemných podnětech.
Technologie spoléhá na speciálně upravené části papíru, které přirozeně absorbují vlhkost z atmosféry. Když se papír zahřívá, tato voda se uvolní, což způsobuje, že se takové úseky zmenšují a ohýbají. Když se topení zastaví, proces se obrátí.
3D tvar, do kterého se grafenový papír ohýbá, určuje umístění a šířka speciálně upravených oblastí. Když jsou širší, zakřivení je větší.
Jejich pečlivým rozmístěním by bylo možné vytvářet různé samoskládací objekty, včetně chodících zařízení, samo-sestavujících se krabic nebo umělé ruky, která udrží pětkrát těžší předmět, než je ona sama.