Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
ROLEX: PRVNÍ A JEDINEČNÝ

Jestli ve světě luxusu existuje ekvivalent k NEJ, bezpochyby vás napadne švýcarská manufaktura Rolex. A nebudete daleko od pravdy, vždyť firma zabývající se výrobou jedinečných náramkových hodinek patří k nejlepším na světě.

Její dokonale přesné modely mají za sebou snad nejvíce hodinářských prvenství… Rolexy byly nejen jako první na nejhlubším místě na zemi v Mariánském příkopu, ale spatřily svět i z nejvyšší hory světa Mount Everestu.

24 let bylo Hansi Wilsdorfovi, když založil v Londýně v roce 1905 společnost, která začala podnikat v oblasti distribuce hodinek.

V té době byly v oblibě především kapesní hodinky, ale velký vizionář se už tehdy zaobíral myšlenkou proslavit především modely, které by se daly nosit na ruce.

HAND MADE. Veškeré důležité úkony, které vdechují hodinkám Rolex duši, jsou stále prováděny ručně. Mistři hodináři tráví nad jednotlivými kusy často i několik měsíců práce.

Precizní hodinové strojky, jež Hans zpočátku umisťoval do svých inovativních modelů, vybíral ve švýcarské hodinářské firmě ve městě Bienne.

NOMEN OMEN. ROLEX. Jméno, které je v dnešní době synonymem luxusu, vzniklo zcela náhodně… Hans prý jednoho dne slyšel, jak mu jej při cestě po Cheapside v horním patře koňmi taženého autobusu něco šeptá do ucha.

Hodinkám značky Rolex byl jako prvním na světě udělen certifikát chronometrické přesnosti „Swiss Certificate of Chronometric Precision“. Snaha soustředit se na kvalitu hodinových strojků tak byla korunována úspěchem.

ŽENEVA. O devět let později v roce 1919 přesídlila firma do švýcarského hlavního města, které bylo už v té době proslulé rozvinutým hodinářským řemeslem.

Společnost Rolex se stala vůbec prvním výrobcem na světě, který uvedl na trh vodotěsné hodinky, a to legendární model Oyster (Ústřice).

10 HODIN. Tolik trvala mladé anglické plavkyni Mercedes Gleitze přeplavba kanálu La Manche. Dokázala tak, že model Oyster, který měla po celou dobu na zápěstí, byl i po tolika hodinách ve vodě a při extrémních podmínkách v naprostém pořádku a plně funkční.

LÉTA 20. STOLETÍ. Tato doba proslavila tehdejšího krále rychlosti Sira Malcolma Campbella. Touha po vítězství ho vynesla až k tehdejšímu světovému rekordu na pozemní dráze (přibližně 485km/h). A hodinky Rolex u toho samozřejmě nemohly chybět.

KORUNKA. Ve třicátých letech se v logu značky poprvé objevila dnes již proslulá korunka, jejíž význam nebyl nikdy odhalen. Někteří znalci se domnívají, že jde o symbol lidské ruky s pěti prsty, jiní se přiklánějí k teorii pěti větví zdobených perlami.

Tolik metrů nad mořem se v roce 1953 ocitly na vrcholu „střechy světa“ na Mount Everest hodinky Rolex Oyster Perpetuals, a to na zápěstí členů expedice Sira Johna Hunta v čele se Sirem Edmundem Hillarym a Tenzingem Norgayem.

Světlo světa spatřil tento rok legendární model Oyster Perpetual Explorer, jež byl oslavou vítězného zdolání Mount Everestu, a také Submariner, neboli první vodotěsné hodinky do hloubky až 100 metrů.

GMT MASTER. Padesátá léta dvacátého století se odvíjela ve znamení mezikontinentálního cestování a aerolinky začaly velmi rychle létat napříč několika časovými pásmy. Bylo tedy důležité vědět, kolik je hodin na různých místech na světě, a to v jeden okamžik.

Nový model GMT-Master splňoval specifické potřeby pilotů letadel, a Rolex se tak stal oficiální značkou hned několika proslulých leteckých společností.

LÉTA 20. STOLETÍ. Období, které přineslo značce osvědčení od CERNu, přední světové laboratoře pro výzkum fyzikálních částic, která potvrdila, že hodinky Milgauss jsou schopné být rezistentní vůči magnetickému poli až do 1000 Gaussových jednotek.

Rok, kdy spolu s oceánografem Jacquesem Piccardem navštívily hodinky Rolex nejhlubší místo na Zemi, bezmála jedenáct kilometrů hluboký Mariánský příkop.

JAMES BOND VS. ROLEX. Sean Connery byl prvním Bondem, který v roce 1962 ověnčil své zápěstí modelem Submariner v legendárním dobrodružném snímku Dr. No.

Později sice vystřídaly Rolexy hodinky Omega, ale dodnes jsou modely s referenčními čísly 6538 a 5508 známé mezi sběrateli jako James Bond Submariner.

Společnost Rolex uvedla na trh Cosmograph, chronograf nové generace, který brzy přijal jméno Daytona, a to na oslavu ikonického závodního města s písčitým povrchem.

30 000 000 KČ. Model Daytona s ref. číslem 6239 se stal v roce 2013 nejdražšími hodinkami Rolex v historii, prodanými za vydraženou částku převyšující milion dolarů. Chronograf z nerezové oceli vznikl v roce 1942 a patřil herci Paulu Newmanovi. Letos byl tento rekord překonán…

Objevil se model Explorer II., věnovaný polárním badatelům a speleologům, který byl se svou 24hodinovou ručkou neocenitelným pomocníkem v polárních oblastech a v prostorách v podzemí, kde není možné rozeznat den či noc.

RAIN MAN, ROCKY, TITANIC, ŠIFRA MISTRA LEONARDA, BARVA PENĚZ, ČELISTI. V těchto a mnoha dalších filmových trhácích si zahrály různé modely značky Rolex.

29, 35 A 40MM. Tři různé velikosti Rolex Yacht-Master, novinky z roku 1992, prvních náramkových hodinek z kolekce Professional Oyster, posílily vzájemný vztah mezi značkou Rolex a námořním světem.

KERAMICKÁ LUNETA. Rolex vyvinul a nechal si patentovat v roce 2005 keramickou lunetu Cerachrom, která byla určena pro speciální profesionální modely hodinek.

Její barva je odolná vůči ultrafialovým paprskům či chlorované nebo mořské vodě, navíc se diamanty na jejím leštěném povrchu výjimečně třpytí.

První hodinky na světě, jež mají programovatelné odpočítávání s mechanickou pamětí, Oyster Perpetual Yacht-Master II regatta chronograph, oslnily svět jedinečnou hodinářskou komplikací spočívající v inovativním interakčním spojení hodinového strojku a pouzdra, jež umožňuje rotující kruhová luneta.

ROGER FEDERER, PLACIDO DOMINGO, DAVID BECKHAM, PAUL NEWMAN, ANA IVANOVIC, BRAD PITT, ASHTON KUTCHER, JENNIFER ANISTON, BARACK OBAMA… Nenaleznete mnoho celebrit, které by snad hodinky Rolex nikdy nenosily.

Značka se pyšní širokou plejádou ambasadorů a milovníků brandu od herců a hereček, vrcholových sportovců, zpěváků i prezidentů a politiků.

122 000 000 KČ. Rolex si v polovině května letošního roku připsal nový dražební rekord. V ženevské aukční síni Phillips byl totiž vydražen unikátní model hodinek Rolex s označením 6062, jenž se prodal za neuvěřitelných 5,066 milionu švýcarských franků.

Hodinky s trojitým kalendářem a ukazatelem měsíční fáze pocházejí z 50. let minulého století a ve verzi s černým číselníkem existují pouze tři kusy. Jejich původním majitelem byl poslední vietnamský císař Bao Dai.

Do rodiny ambsadorů značky Rolex patří i tenista Roger Federer. Japonská kráska Miss Universe roku 2007, Riyo Mori, na kampaňové fotografii k hodinkám Datejust Special Edition. Ocelový chronograf Daytona proslavil herec Paul Newman.
reklama
Související články
Newyorskou aukční síň Christie’s ovládla dražba uměleckých děl 21. století, která vynesla úctyhodných 106,5 milionu dolarů. Hlavní hvězdou večera se stal obraz umělce Jeana-Michela Basquiata, jehož cena dosáhla rekordních 23 milionů dolarů.   Aukční síň Christie’s opět přilákala nejvýznamnější sběratele a investory současného umění. Celý večer se nesl ve znamení souboje o významné poklady, přičemž […]
Když z Paříže dorazil i k nám směr zvaný kubismus, ovlivnil nejen výtvarné a užité umění, ale dal vzniknout i něčemu jedinečnému, ve světě nevídanému. Chopili se ho totiž architekti.   Dům u Černé matky Boží Stojí v Celetné ulici a navrhl ho v roce 1912 tehdy jednatřicetiletý Josef Gočár jako obchodní dům. V prvním […]
Hodnota historických kousků s fascinujícím příběhem nezná hranic. Dokážete odhadnout, kolik proslulá americká šperkařská společnost zaplatila za kapesní hodinky, jejichž původní majitelé pluli na proslulém zaoceánském parníku Titanic?   Jeden z nejprestižnějších klenotnických domů na světě, Tiffany & Co., je dlouhodobě spojován s vytříbeným vkusem, hypnotizujícími diamanty a prvotřídně provedenými šperky. Nedávno však značka rozšířila svůj […]
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc […]
reklama
reklama
Historie
Panenka Barbie nesměla být krásná
Nejslavnější panence světa je 66 let a její cesta na trh byla mimořádně obtížná. Nikdo v úspěch panenky s dospělými tvary nevěřil.   Americká podnikatelka Ruth Handlerová (1916–2002) je spolu se svým manželem Elliotem (1916–2011) spoluvlastnicí nadějně se rozvíjející hračkářské firmy Mattel a přináší do společnosti ženský pohled. Rychle si povšimne, že zatímco autíček, stavebnic a figurek […]
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Hvězda fotoreportéra se zrodila z podvodu
Kulky mu sviští kolem hlavy a i on mačká spoušť. Nikoli však na zbrani, ale u svého fotoaparátu. Válečný fotograf Robert Capa je vždy tam, kde se něco děje…   Jeho rodným městem je Budapešť. Kdyby měl pokračovat v rodinných tradicích, nejspíš by pracoval v oděvním obchodě své matky. Doba však mladému, svobodomyslnému člověku nepřeje. […]
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra.   Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá […]
Zajímavosti
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtějí přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymyslí proceduru, která jim v tom má pomoci.   Na lenošce se rozkošnicky usmívá krásná Madame de Pompadour (1721–1764). Francouzský král Ludvík XV. (1710–1774) rozepne masivní knoflíky kabátce a zhluboka se nadechne. Místností se line […]
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí do nevadské pouště na přelomu srpna a září, kdy se v USA slaví Svátek práce.   Larry Harvey (1948–2018) přemítá, jak se dostat z porozchodového splínu. Společně s pár kamarády postaví na Baker Beach v San Francisku dvoumetrovou sochu muže […]
Záhady a napětí
Zázrak v Želivě: Zachránil umírajícího kněze sám Bůh?
V 50. letech, v době, kdy v Československu probíhalo pronásledování biskupů, kněžích a dalších duchovních, se odehrál zázrak, který později uznal i papež Jan Pavel II. (1920–2005). V Želivském klášteře se měl ze smrtelné a nevyléčitelné diagnózy záhadně vzpamatovat kněz Jiří Maria Veselý (1908–2004). Skutečně šlo o zázrak?   Oboustranný zápal plic, otrava krve, nádory. To vše jsou diagnózy, […]
Od Bornea po Čínu: Existují bájné krokodýlí žáby?
Hluboko v džunglích Bornea a bažinách Číny se podle svědků ukrývá tvor, který odporuje veškeré logice. Obří žába s krokodýlí hlavou prý zvládne sežrat člověka. Pro domorodce je to pohroma, vědci zůstávají klidní: jsou to tvorové z legend, míní. Jenže svědectví přibývá a kryptozoologové hovoří o možném přežití pravěkého mastodonsaura!   Na severu Bornea, třetího […]
Děsivé pozadí filmu Nosferatu: Ožívá v něm mrtvý jazyk!
Horor Nosferatu amerického režiséra Roberta Eggerse přináší nejen návrat jednoho klasického filmového upíra, ale i něco mnohem tajemnějšího. Upírský hrabě Orlok v něm totiž hovoří jazykem, který zmizel ze zemského povrchu před více než 1500 lety! Jak se tvůrcům filmu podařilo znovu vdechnout život něčemu, co bylo již dávno mrtvé? A mělo to nějaký dopad na […]
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jestřabí: Jurkovičova perla číslo dva
epochanacestach.cz
Jestřabí: Jurkovičova perla číslo dva
Postranní rozvinutá křídla, dřevěné hrázdění a nezaměnitelný styl lidové secese… navíc v dokonalé symetrii. To je luhačovický lázeňský garni hotel Jestřabí, v němž můžete atmosféru Dušana Jurkoviče nasávat plnými doušky! „Hotel Jestřabí je další velkou stavbou Dušana Jurkoviče v Luhačovicích a disponuje typickými znaky jeho staveb – hrázděným zdivem, originálními luxferami v čelní části hotelu i barvitým interiérem s převládajícími dřevěnými prvky,“
Jeanu Claudovi Van Dammovi jedna žena prostě nestačí
nasehvezdy.cz
Jeanu Claudovi Van Dammovi jedna žena prostě nestačí
Po belgickém hrdinovi akčních filmů Jeanu Claudovi Van Dammovi (64) ženy vždycky šílely. On se však oženil už před čtvrt stoletím a se svou krásnou ženou, bývalou profesionální kulturistkou Gladis
Biblické záhady: Byla objevena pevnost krále Davida?
enigmaplus.cz
Biblické záhady: Byla objevena pevnost krále Davida?
Nad městem se vznáší kouř, třeskot zbraní a křik mužů prozatím marně útočících na kamenné hradby mohutné pevnosti. Výpady na dobře bráněné pozice se zatím míjí účinkem. Ne nadarmo se říká, že jsou Jeb
Maminko, na zdraví! Šťávy z odšťavňovačů Hurom zahřejí u srdce
panidomu.cz
Maminko, na zdraví! Šťávy z odšťavňovačů Hurom zahřejí u srdce
Užijte si s maminkou tento jedinečný den, kdy jí můžete ukázat, že je to nejdůležitější žena ve vašem životě. Darujte jí odšťavňovač Hurom, jehož dokonalé funkce uspokojí i ty nejnáročnější. Tento průkopník pomalého odšťavňování promění každodenní rutinu v neopakovatelný zážitek plný chuti a vitality. Maminka je jediná bytost, která nás miluje po celý život naprosto bez výhrad.
Vypálil Hitler Spojencům ve Skandinávii rybník?
historyplus.cz
Vypálil Hitler Spojencům ve Skandinávii rybník?
„Tak jako rok 1866 položil základy ke vzniku Bismarckovy říše, tak dnešní den položí základy ke vzniku Říše velkogermánské,“ pronese slavnostně Adolf Hitler, když se v dubnu 1940 německá plavidla objevují u břehů Dánska a Norska. Němci se zmocňují jednoho z tamních přístavů za druhým. Tak rychlý postup nikdo před 80 lety nečekal. Plány Britů
Narození dcery vše změnilo
skutecnepribehy.cz
Narození dcery vše změnilo
S Markem jsem se rozhodla založit rodinu, i když to žádná velká láska nebyla. Ale pak jsem ho viděla v porodnici s naší malou dcerkou a něco se změnilo. Když jsem poznala Marka, věděla jsem, že je to ten pravý parťák do života. Byl to čestný, upřímný a spolehlivý muž a skvěle jsme si spolu rozuměli. Přestože jsem do něj
Tajné rituály čarodějnic
nejsemsama.cz
Tajné rituály čarodějnic
Noc z 30. dubna na 1. května je nejmagičtější nocí v roce. Důvodů k jejímu slavení je mnoho, a tajemných rituálů ještě víc. Kde se vzala různá označení poslední dubnové noci? Co znamenají? A může za to úplněk? Noc z 30. dubna na 1. května je jednou z nejmagičtějších nocí v roce. Tajemná filipojakubská noc, známá také jako pálení čarodějnic, byla odpradávna spojována s mystickými silami, očistnými
Kočka Choupette tváří Hublot
iluxus.cz
Kočka Choupette tváří Hublot
Internetová kočičí ikona číslo jedna, Choupette, se ujala své nejpřekvapivější role – stala se tváří nové kampaně švýcarské hodinářské značky Hublot. Právě ona, miláček zesnulého Karla Lagerfelda a
Tři písma, která stále čekají na rozluštění: Kdy si přečteme prastaré texty?
epochaplus.cz
Tři písma, která stále čekají na rozluštění: Kdy si přečteme prastaré texty?
Odloží rydlo a stole přibude další dokončená tabulka. Ví, že takto záznamy přežijí celé věky. Jaké to asi bude, až si je budou číst prapra…vnuci? Jenže ouha. Jazyk upadne v zapomnění a celá civilizace s ním. A nad symboly si dnes marně lámou hlavu ti nejlepší jazykovědci a antrolopologové.   Špičaté štíty hor se derou
Skryté vášně moderátorky Ellen DeGeneres
rezidenceonline.cz
Skryté vášně moderátorky Ellen DeGeneres
Asi netřeba připomínat, že sympatická Ellen je také známá jako stand-up komička. Málo se už ale ví o tom, že má smysl pro design a komfortní bydlení. Když moderátorka spolu se svou manželkou herečkou Portií de Rossi poprvé spatřily tuto elegantní kamennou vilu nacházející se v kopcích kalifornské Santa Barbary, ihned ji zaujala atmosféra připomínající
Housenka z Havaje je novodobý „Sběratel kostí“
21stoleti.cz
Housenka z Havaje je novodobý „Sběratel kostí“
Sběratel kostí je detektivní román Jeferyho Deavera, ve němž ochrnutý kriminalista Lincoln Rhyme vypomáhá s případem vraha, který je fascinován kostmi svých obětí, jež sbírá. Obdobně si počíná i house
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz