Pozdně gotický římskokatolický kolegiátní kostel sv. Matouše stojí nedaleko skotského městečka Roslin (dříve psáno Rosslyn), pouhých 11 kilometrů od Edinburghu.
Podle jedné teorie se tu ukrývá templářské zlato, podle jiné svatý grál nebo archa úmluvy, sídlo tu mají tajné spolky, nebo možná mimozemšťané.
Roku 1446 zahájí stavbu Sir William St. Clair (1410–1484), ani po 40 letech však není dokončena. Když umírá, z plánovaného chrámu ve tvaru kříže stojí jen východní loď s kůrem, část příčné lodi a kaple Panny Marie.
Syn Sir Oliver St. Clair (?–1523) nechá zastřešit, co už stojí, a zbytek stavby odpíská.
V roce 1650 slouží jako vojenská stáj. Co nezničí vojáci, dorazí roku 1688 dav zfanatizovaných protestantů. Záchrana přichází až v roce 1842, kdy poničená výzdoba okouzlí královnu Viktorii (1819–1901).
Na její popud zahájí rodina St. Clairů rekonstrukci a v roce 1862 je kaple znovu vysvěcena. V novém tisíciletí se díky románu Dana Browna (*1964) Šifra mistra Leonarda stává turistickou atrakcí.
Vražda, DNA i templáři v Americe
Výzdoba kaple je opředena nejen záhadami, ale také dramatickými příběhy. Jako Učedníkův sloup, který je podle pověsti dílem učně, jenž využil nepřítomnosti mistra a sloup vyzdobil podle svého. Tak skvěle, že ho žárlící mistr v záchvatu vzteku zabil.
Sloup však nepřitahuje pozornost jen tragickým příběhem. Záhadologové upozorňují, že nápadně připomíná spirálovou strukturu DNA a ptají se, jak je možné, že ji středověký architekt znal. Není to jediný otazník. Vedle tradičních církevních motivů tu totiž najdete i značně neobvyklé.
Třeba řezby připomínající kukuřici nebo kaktus. Na těch by nebylo nic divného, kdyby nevznikly půl století předtím, než je Kryštof Kolumbus (1451–1506) do Evropy přivezl.
Podle záhadologů důkaz, že templáři na tajňačku objevili Ameriku před Kolumbem, podle vědců je však podobnost náhodná a jde o tehdy běžné motivy středověkého umění.
UFO nad kaplí
Výzdoba Rosslynské kaple neoplývá jen křesťanskou symbolikou, dokonce se zdá, že velká část je spíš pohanská. Jako třeba více než 110 řezeb Zelených mužů. Podle záhadologů jde o mimozemšťany, důkaz jejich přítomnosti na Zemi.
Pro ostatní jsou zelené tváře obklopené vegetací spíše odkazem na keltské bohy a tradiční motiv jara a znovuzrození života. Nebo připomínkou pomíjivosti života, neboť začínají na východě jako mladí muži a končí na severu jako kostry.
Svatý grál, a tak dál
Přes všechny záhady si Roslin žije poměrně poklidným životem až do roku 2003. Než se Brown vytasí se svým románem, kde rozehrává mystifikační koncert kolem svatého grálu, v němž hraje Rosslynská kaple jednu z hlavních rolí.
Od té chvíle sem míří statisíce turistů, aby si prohlédli symboly templářů a svobodných zednářů na stěnách, dokazující, že kaple ukrývá „největší tajemství“.
Vůbec je přitom neruší fakt, že kaple byla postavena půldruhého století po zániku templářského řádu a staletí před vznikem zednářství.