Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
komerční sdělení
Rozhovor s autorem nové knihy Kronika zániku Evropy

Koncem října letošního roku vyjde u brněnského nakladatelství Moba svou koncepcí zcela unikátní román Vlastimila Vondrušky. Co se však skrývá pod jejím katastroficky znějícím titulem Kronika zániku Evropy?

Už její podtitul „Jak to celé začalo a jak by to také mohlo skončit“ hovoří sám za sebe, přičemž data v závorkách 1984 – 2054 nedávají moc naději. První díl nazvaný „Jak to celé začalo“ popisuje léta 1984 – 2019 a vychází z reálného vývoje Čech a Evropy.

Druhý díl „Jak by to mohlo skončit“ modeluje formou utopie jeden z možných vývojů společnosti po roce 2020, který by mohl vést až k zániku evropské civilizace.

Začněme asi otázkou, kterou jistě dostáváte často. Proč jste jako autor historických románů napsal literární vizi, které líčí nejen naší dobu, ale i blízkou budoucnost? Není to zcela jiný žánr, než se od vás očekává?

Je a není. To záleží na tom, jak vnímáme dějiny, ale především, jak se nad nimi umíme zamýšlet.

Autor může historii v literární tvorbě používat staticky jen jako kulisy či dekoraci příběhu, ale může jí rovněž používat k tomu, aby prostřednictvím historie hovořil ke své současnosti. To není nic neobvyklého.

Kdykoli společnost procházela krizí hodnot a kritizovat se „nenosilo“, autoři pod rouškou dějin nastavovali zrcadlo vládcům, kteří sešli ze správné cesty.

I když to samozřejmě není věc prvního plánu Husitské epopeje, psal jsem ji také proto, abych ukázal, k čemu může vést ideologická zaslepenost, neochota lidí spolu poctivě mluvit a řešit problémy moci a víry. Korektně a ve vzájemné úctě.

Tvrdím, že dějiny se opakují, což jsem se pokusil dokázat třeba v knize Breviář pozitivní anarchie. A právě z ní jsem odvodil filozofii Kroniky zániku Evropy.

Ano, je to kniha o blízké budoucnosti, v níž se z hlediska dějin sice mění kulisy, ale příběh se až s mrazivou hrůzou opakuje.

Naznačíte alespoň stručně, jak bude onen konec vypadat?

Nečekejte žádný katastrofický thriller. Civilizace nezanikají z hodiny na hodinu, ty postupně rozleptává vlastní neschopnost řešit problémy, které se na ni valí.

Jeden z hlavních hrdinů mého románu, původním povoláním sociolog, vymyslí pro tento proces postupného rozpadu pojem „ruleout“, tedy hroucení mocenských struktur.

Evropa se postupně stále více a více potýká s problémem nedůvěry lidí v politický systém a právo, s devastací základních pilířů chodu společnosti, jakým je třeba fungující heterogenní rodina.

S tím se kumuluje zhoršování bezpečnostní situace, ekonomická krize, problémy s potravinami a energetickými zdroji. Strach lidí o vlastní existenci podkopává zažité morální modely chování.

Láska a pravda je krásná věc, ale jako vše v našem životě, pokud je něčeho příliš, je to špatně.

Ve chvíli, kdy má zločinec stejná a někdy dokonce větší práva než oběť, ve chvíli, kdy minority tyranizují většinu, ve chvíli, kdy soudy nemohou nic rozhodnout z obavy, aby neporušily něčí lidská práva, je konec.

Za podobné názory ale asi sklidíte kritiku. A určitě se ke smyslu knihy postaví negativně i některá média.

Víte, je smutné, že většina těch, kteří tak rádi a halasně kritizují to, co se jim nelíbí, hovoří spíše průzorem ideologie než skutečných znalostí. V případě literatury je dokonce fatální, jak elementární neznalosti tvorby mají.

Mnozí mi spílají za to, co říkají a dělají mí hrdinové. Jenže copak je autor totéž jako jeho hrdina? Je to stejné, jako bychom nechali upálit Goetha pro čarodějnictví proto, že hovoří ústy Mefista.

Chcete snad uvěznit autora, který napíše román o pedofilovi, pro pedofilii? Jistě, můžete zavést cenzuru a rozhodovat o tom, o čem se psát smí a o čem ne. V polovině minulého století bylo nařízeno psát optimisticky o dělnické třídě. Vše ostatní bylo zavrženo.

Copak jsme už došli až tak daleko, že smíme psát jen o šťastné budoucnosti v lůně Evropské unie?

Dokud tedy cenzuru nezavedeme, a já doufám, že se to nestane, má podle mne autor povinnost, aby jeho postavy myslely a jednaly v tom duchu, jak jsou v rámci díla koncipovány. V Kronice vystupují obdivovatelé Václava Havla a ti ho adorují až do nebe.

Jsou tam i jeho odpůrci, kteří ho tvrdě kritizují. Protože tak to prostě bylo a je. Svoboda tvorby je založena na tom, že by neměla existovat tabu. Autor by měl psát o tom, co vidí a jak to cítí a nikoli plnit ideologické požadavky panovníků a kritiků.

Kronika zániku Evropy se odehrává v letech 1984 až 2054. Jak se vám podařilo skloubit dobu, kterou jsme prožili, s vizí budoucnosti?

Technicky to jednoduché nebylo, to přiznávám. Nakonec jsem si pomohl tím, že dílo je rozděleno na dvě části. Ta první se jmenuje „Jak to celé začalo“ a končí letošními eurovolbami.

Druhá část „Jak by to mohlo skončit“ pak pokračuje jako vize dalších osudů mých hrdinů ve světě, který se řítí k neřešitelným problémům, jež si v podstatě sám vytvořil.

Protože však nejsem autor, který by si liboval ve zmaru a depresi z nemožnosti něco udělat, mí hrdinové nesedí s rukama v klíně, ale snaží se zachránit alespoň svůj mikrosvět, v němž se pohybují.

Související články
Sezona grilování končí a čeká nás vyčištění a uložení grilu na zimu. Je jedno, jestli máte elektrický, na dřevěné uhlí nebo plynový. Každý se čistí trochu jinak, ale práce je to vždycky.   Vždycky upotřebíte kbelík s teplou vodou, gumové rukavice, houbičku na nádobí a některý odmašťovací prostředek.   Na dřevěné uhlí Vykartáčujte nebo vysajte […]
Klasické Bugatti Type 57S je všeobecně považován za jeden z nejikoničtějších vozů, které francouzská značka vyrobila. S pouhými 42 vyrobenými kusy jde navíc také o jeden z nejvzácnějších. Jeden opravdu prémiový vůz v hodnotě okolo 10  milionů dolarů se však nyní objevil na prodej v americkém aukčním domě Gooding & Company.   Toto nabízené Bugatti Type 57SC […]
Nejchutnější houbou je masák, ale také nejsnáze zaměnitelnou. Splést si ji můžete s muchomůrkou tygrovanou, zvanou kalich smrti.   Pokud nejste znalci, raději neriskujte, ale není špatné vědět, jaký je mezi oběma muchomůrkami rozdíl. Zásadní rozlišovací znak je, že muchomůrka růžovka má rýhovaný prsten a když do ní říznete, její dužina mírně zrůžoví. Muchomůrka tygrovaná […]
Resort Amankila stojící na zeleném svahu s výhledem na azurové vody indonéského Lombockého průlivu má všechno, co od přepychového útočiště očekáváte a ještě něco navíc. Hned po příjezdu vás určitě upoutá terasovitý nekonečný bazén a pak také zvláštní tmavá barva písku na pláži. Ta je připomínkou toho, že se nacházíte nedaleko sopky Mount Agung, která […]
reklama
Historie
Vyměnila Tereza Bavorská nápadníky za vědu?
Panovníci od svých dcer většinou očekávají jediné – že se dobře provdají. Bavorské princezně Tereze však svatba pranic neříká, brání se jí zuby nehty.   Navzdory protestům rodiny se Tereza (1850–1925) pouští do něčeho pro ženu, a urozenou dámu zvlášť, naprosto neslýchaného. Zcela se ponoří do vědeckého výzkumu! Urozená dívka po sobě zanechá rozsáhlé dílo […]
Nejstarší orloje: Fantazii hodinářů se meze nekladou
Blíží se další celá hodina a náměstí je opět plné zvědavců. Taková situace nastává nejen na pražském Staroměstském náměstí, ale vlastně všude v Evropě, kde se dochovaly věžní orloje jako doklady technického umu našich předků.   Hodiny umísťují stavitelé na nejvyšší kostelní věže jako službu obyvatelům v okolí. V průběhu 14. století však technika pokročí natolik, […]
Zářící město: Vzniklo pro potěchu konkubíny?
„Bylo jedním z nejnádhernějších, nejproslulejších a nejvelkolepějších měst, jaké kdy člověk postavil,“ skládá hold muslimský učenec Ibn Challikán Medině Azahaře. Tzv. Zářící město bylo přes 900 let ztracené navzdory tomu, že se nachází v samotném srdci Španělska. Jakými divy se mohlo „maurské město snů“ pochlubit?   Na úpatí pohoří Sierra Morena panuje nebývalý ruch. Roku 936 […]
Role poslankyně? Nebát se a hodně pracovat!
Právě se zrodilo Československo. 14. listopadu 1918 se poprvé schází jeho zákonodárný orgán – Revoluční národní shromáždění. Mezi jeho 256 členy je i několik žen včetně Fráni Zemínové, která se do naší historie zapíše délkou svého mandátu. V poslanecké lavici stráví více než 20 let!   Pochází z početné rolnické rodiny ze středních Čech. Fráňa […]
Zajímavosti
Umějí se zvířata smát?
Lidé se smějí, když chtějí vyjádřit emoce, když slyší vtip nebo jim zkrátka něco přijde legrační. Anebo když je někdo lechtá! Jak je to ale se zvířaty? Mají to také tak?   V roce 2009 to britská psycholožka Marina Davila Rossová vyzkouší na těch nejmenších. Na jedné straně si vezme skupinu kojenců, na druhé opičí […]
Ve vesmíru není ticho!
Jeden člověk vám bude tvrdit, že ve vesmíru je absolutní ticho, podle druhého je tam spíš pořádný kravál. Kdo má pravdu? V jistém smyslu oba!   Zvukové vlny kolem nás nelétají jen tak, přenášejí je atomy a molekuly. Ve volném vesmírném prostoru ale atomy ani molekuly nejsou. Anebo je jich velmi málo. Zatímco v 1 […]
Krásná Semiramis: Všude byla, všechno postavila… ale existovala?
Zoufale sleduje jeho krásnou tvář bez sebemenší známky života. Ona, královna Semiramis, se chtěla stát jeho ženou. Odmítl. Takový konec si ale nepředstavovala…   Podle řeckého historika Diodóra Sicilského (asi 90–27 př. n. l.) je Semiramis dcerou rybí bohyně Derketo, která se zamiluje do smrtelníka. Toho ovšem Derketo zabije a sama se vrhne do vln. […]
S láskou a humorem v Hovorech W
První podzimní Hovory W jistě potěšily všechny příznivce kultovního seriálu Hospoda, protože hostem moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros nebyl nikdo jiný, než protivný tělocvikář a pan domácí Jonáš. „Ne, ten protivný domácí nemá s Václavem Knopem opravdu nic společného. Je to jen důkazem, že je Vašek dobrým hercem. V civilu je to […]
Záhady a napětí
Červený duch z Arizony: Démon nebo neznámé zvíře?
Podle legendy zrozené v roce 1883 v americkém státě Arizona žije na jihovýchodě země podivné stvoření vypadající jako velbloud. Kromě toho, že má jít o děsivého obřího tvora, který útočí na lidi, prý na jeho hřbetě sedí lidská kostra. Jde o ducha nebo tvora z masa a kostí?   Měsíc visí nízko na obloze a krajinu […]
Podařilo se najít bájný poklad Nibelungů?
Detektor kovů začne hlasitě pípat. Nejde o planý poplach a pod zemí se neukrývá jen nějaké harampádí. V roce 2014 učiní amatérský archeolog v lese u Rülzheimu na západě Německa nález, který všem vyrazí dech. Při pátrání po legendami opředeném pokladu Nibelungů objeví zlaté a stříbrné šperky a další cenné předměty. Patřily bájnému Siegfriedovi?   Na stěně […]
Tříhlavý bůh dráždí církev
Ten stříbřitý lesk muže fascinuje. Sleduje dar, který se chystá odeslat papeži do Říma a má pocit vnitřního uspokojení z dobře odvedené práce. Tři stříbrné hlavy slovanského boha Triglava se brzy vydají na svou poslední cestu.   Píše se rok 1124 a ona speciální zásilka míří k papeži Kalixtovi II. (1065–1124)…Jejím odesílatelem je biskup a […]
Energetičtí upíři: Denně chodí kolem nás, aniž bychom o tom věděli
Také jste se báli upírů, když jste byli dětmi? To jste ještě nevěděli, že skutečně existují. Akorát tihle jsou obtížně rozpoznatelní a nesají krev. Místo ní z nás mají sát energii, a to je prý činí mimořádně nebezpečnými!   Upíři jsou pro spisovatele a filmaře mimořádně vděčným tématem. Jen málokdo nezná legendární román Drákula z pera […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Sušené maso zvládnete i podomácku
panidomu.cz
Sušené maso zvládnete i podomácku
Sušené maso neboli jerky si už několik let získává příznivce i u nás. Kdysi to bylo cosi neznámého, o čem jsme jen kdysi četli v knihách o americkém západě. Dneska si je můžeme klidně koupit, ale také, což je ještě lepší, sami udělat. Můžete si je dát jen tak pro chuť, ale oceníte je i
Zážitek na dosah ruky: Panská Zahrada
iluxus.cz
Zážitek na dosah ruky: Panská Zahrada
Dobřichovice vždy patřily mezi oblíbené výletní místo už za První republiky. Vděčily za to své perfektní lokaci, protože se rozprostírají nedaleko Prahy , ale zároveň leží na Berounce - nedaleko brdsk
Má Obermaierová dluhy a strach o vlastní domov?
nasehvezdy.cz
Má Obermaierová dluhy a strach o vlastní domov?
Vypadá takhle klidný podzim života? Hvězda seriálu Ulice Jaroslava Obermaierová (78) má jediného syna, a tak ho chtěla pochopitelně zabezpečit. Možná si teď říká, že s darováním chalupy přece jen posp
CBD náplasti: Když věda potká přírodu v boji proti chronické bolesti
epochaplus.cz
CBD náplasti: Když věda potká přírodu v boji proti chronické bolesti
CBD náplasti představují nový inovativní způsob aplikace kanabidiolu. CBD – nepsychoaktivní kanabinoid se díky transdermální technologii – vstřebávání skrze povrch kůže – postupně uvolňuje do organismu. Následně interaguje s endokanabinoidním systémem (ECS), který se podílí na regulaci mnoha tělesných funkcí a udržování homeostázy, což je rovnováha vnitřního prostředí organismu. Výzkumy naznačují, že tato metoda může
Hony na čarodějnice se ostrovu Malta vyhnuly: Proč?
enigmaplus.cz
Hony na čarodějnice se ostrovu Malta vyhnuly: Proč?
Od severu na jih, od západu na východ. Období honů na čarodějnice v Evropě 16. a 17. století zasáhlo celý kontinent. Hranice hořely ve většině zemí, včetně odlehlých regionů. Výjimkou byl ostrov Malta
Toyota C-HR: Navržená tak, aby vás nadchla, jedinečná svého druhu
21stoleti.cz
Toyota C-HR: Navržená tak, aby vás nadchla, jedinečná svého druhu
Toyotu C-HR si nemůžete splést s žádným jiným autem. Charakteristická silueta je čistou esencí dynamiky a městského stylu. Výjimečný je také interiér z těch nejkvalitnějších materiálů. A ještě něco… m
Principy udržitelného bydlení
rezidenceonline.cz
Principy udržitelného bydlení
Vycházejí z cirkulárního přístupu, který zohledňuje optimální výběr použitých zdrojů, postupů při výrobě a zpracování materiálů, efektivní využití obydlí, znovupoužití materiálů ze stavby po skončení doby životnosti. Zabývá se i vnějšími dopady, takzvanými externalitami, které obytné objekty produkují. Cílem udržitelného bydlení je například omezit plýtvání vodou a energiemi, stavět z přírodních, obnovitelných a recyklovatelných materiálů,
Zapečená dýně
tisicereceptu.cz
Zapečená dýně
Suroviny na 4 porce 1 dýně Hokkaido 10 šalotek 1 palice česneku 4 lžíce olivového oleje 1 majoránka sůl, pepř Na dip 200 g zakysané smetany 90 g Lučiny 2 stroužky česneku 1 svazek paž
Slavní impresionisté: Sběratelé větří miliony, ale hrozí jim krach
historyplus.cz
Slavní impresionisté: Sběratelé větří miliony, ale hrozí jim krach
V očích Clauda Moneta je patrné překvapení. Znovu a znovu si pročítá právě došlý dopis. Je od dvorního sběratele impresionistů Paula Durand-Ruela, který mu v něm sděluje, že mu nemůže poslat peníze. Hrozí mu totiž bankrot! Skupina tak může přijít o hlavní zdroj financí. Nestane se tak. Durand-Ruel má totiž geniální plán…   Do Manetova ateliéru v
Botanická a zoologická zahrada Liberec: Sousedé v nejlepším věku
epochanacestach.cz
Botanická a zoologická zahrada Liberec: Sousedé v nejlepším věku
Jsou vlastně sousedé, a pokud se rozhodneme je navštívit, můžeme tak pohodlně učinit v jediném dni. Řeč je o Zoologické zahradě a Botanické zahradě v Liberci, oázách přírody a oddechu přímo v centru města. O tom, že v Liberci si můžeme prohlédnout jak zoologickou, tak botanickou zahradu, už asi většina návštěvníků města dobře ví. Ne
Oslavte podzim stylovými dekoracemi
nejsemsama.cz
Oslavte podzim stylovými dekoracemi
Počasí ovládl podzim. Stromy se začínají barvit a vy si můžete dekoracemi ve stejných odstínech zkrášlit i svůj domov. Hravý věnec z filcu Filc se skvěle hodí na výrobu trvanlivého podzimního věnce. Na filcovou látku obkreslete jednoduchou šablonu lístku a vystřihněte. Až před sebou budete mít hromádku listů, nalepte na ně pomocí tavné pistole drátky a lístky
Mám ráda zakázané ovoce
skutecnepribehy.cz
Mám ráda zakázané ovoce
Mám sice spokojené manželství, jenže mi v něm chybí vzrušení. Můj manžel je fajn chlap. Já se s ním ale nudím. Doma mi se vším pomůže, spoustu věcí udělá sám. A možná právě v tom je ta chyba. Když ho vidím každý den utírat prach a luxovat, i kdyby u toho pobíhal nahý, se mnou to už nic nedělá. To je vlastně
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz