Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
komerční sdělení
Rozhovor s autorem nové knihy Kronika zániku Evropy

Koncem října letošního roku vyjde u brněnského nakladatelství Moba svou koncepcí zcela unikátní román Vlastimila Vondrušky. Co se však skrývá pod jejím katastroficky znějícím titulem Kronika zániku Evropy?

Už její podtitul „Jak to celé začalo a jak by to také mohlo skončit“ hovoří sám za sebe, přičemž data v závorkách 1984 – 2054 nedávají moc naději. První díl nazvaný „Jak to celé začalo“ popisuje léta 1984 – 2019 a vychází z reálného vývoje Čech a Evropy.

Druhý díl „Jak by to mohlo skončit“ modeluje formou utopie jeden z možných vývojů společnosti po roce 2020, který by mohl vést až k zániku evropské civilizace.

Začněme asi otázkou, kterou jistě dostáváte často. Proč jste jako autor historických románů napsal literární vizi, které líčí nejen naší dobu, ale i blízkou budoucnost? Není to zcela jiný žánr, než se od vás očekává?

Je a není. To záleží na tom, jak vnímáme dějiny, ale především, jak se nad nimi umíme zamýšlet.

Autor může historii v literární tvorbě používat staticky jen jako kulisy či dekoraci příběhu, ale může jí rovněž používat k tomu, aby prostřednictvím historie hovořil ke své současnosti. To není nic neobvyklého.

Kdykoli společnost procházela krizí hodnot a kritizovat se „nenosilo“, autoři pod rouškou dějin nastavovali zrcadlo vládcům, kteří sešli ze správné cesty.

I když to samozřejmě není věc prvního plánu Husitské epopeje, psal jsem ji také proto, abych ukázal, k čemu může vést ideologická zaslepenost, neochota lidí spolu poctivě mluvit a řešit problémy moci a víry. Korektně a ve vzájemné úctě.

Tvrdím, že dějiny se opakují, což jsem se pokusil dokázat třeba v knize Breviář pozitivní anarchie. A právě z ní jsem odvodil filozofii Kroniky zániku Evropy.

Ano, je to kniha o blízké budoucnosti, v níž se z hlediska dějin sice mění kulisy, ale příběh se až s mrazivou hrůzou opakuje.

Naznačíte alespoň stručně, jak bude onen konec vypadat?

Nečekejte žádný katastrofický thriller. Civilizace nezanikají z hodiny na hodinu, ty postupně rozleptává vlastní neschopnost řešit problémy, které se na ni valí.

Jeden z hlavních hrdinů mého románu, původním povoláním sociolog, vymyslí pro tento proces postupného rozpadu pojem „ruleout“, tedy hroucení mocenských struktur.

Evropa se postupně stále více a více potýká s problémem nedůvěry lidí v politický systém a právo, s devastací základních pilířů chodu společnosti, jakým je třeba fungující heterogenní rodina.

S tím se kumuluje zhoršování bezpečnostní situace, ekonomická krize, problémy s potravinami a energetickými zdroji. Strach lidí o vlastní existenci podkopává zažité morální modely chování.

Láska a pravda je krásná věc, ale jako vše v našem životě, pokud je něčeho příliš, je to špatně.

Ve chvíli, kdy má zločinec stejná a někdy dokonce větší práva než oběť, ve chvíli, kdy minority tyranizují většinu, ve chvíli, kdy soudy nemohou nic rozhodnout z obavy, aby neporušily něčí lidská práva, je konec.

Za podobné názory ale asi sklidíte kritiku. A určitě se ke smyslu knihy postaví negativně i některá média.

Víte, je smutné, že většina těch, kteří tak rádi a halasně kritizují to, co se jim nelíbí, hovoří spíše průzorem ideologie než skutečných znalostí. V případě literatury je dokonce fatální, jak elementární neznalosti tvorby mají.

Mnozí mi spílají za to, co říkají a dělají mí hrdinové. Jenže copak je autor totéž jako jeho hrdina? Je to stejné, jako bychom nechali upálit Goetha pro čarodějnictví proto, že hovoří ústy Mefista.

Chcete snad uvěznit autora, který napíše román o pedofilovi, pro pedofilii? Jistě, můžete zavést cenzuru a rozhodovat o tom, o čem se psát smí a o čem ne. V polovině minulého století bylo nařízeno psát optimisticky o dělnické třídě. Vše ostatní bylo zavrženo.

Copak jsme už došli až tak daleko, že smíme psát jen o šťastné budoucnosti v lůně Evropské unie?

Dokud tedy cenzuru nezavedeme, a já doufám, že se to nestane, má podle mne autor povinnost, aby jeho postavy myslely a jednaly v tom duchu, jak jsou v rámci díla koncipovány. V Kronice vystupují obdivovatelé Václava Havla a ti ho adorují až do nebe.

Jsou tam i jeho odpůrci, kteří ho tvrdě kritizují. Protože tak to prostě bylo a je. Svoboda tvorby je založena na tom, že by neměla existovat tabu. Autor by měl psát o tom, co vidí a jak to cítí a nikoli plnit ideologické požadavky panovníků a kritiků.

Kronika zániku Evropy se odehrává v letech 1984 až 2054. Jak se vám podařilo skloubit dobu, kterou jsme prožili, s vizí budoucnosti?

Technicky to jednoduché nebylo, to přiznávám. Nakonec jsem si pomohl tím, že dílo je rozděleno na dvě části. Ta první se jmenuje „Jak to celé začalo“ a končí letošními eurovolbami.

Druhá část „Jak by to mohlo skončit“ pak pokračuje jako vize dalších osudů mých hrdinů ve světě, který se řítí k neřešitelným problémům, jež si v podstatě sám vytvořil.

Protože však nejsem autor, který by si liboval ve zmaru a depresi z nemožnosti něco udělat, mí hrdinové nesedí s rukama v klíně, ale snaží se zachránit alespoň svůj mikrosvět, v němž se pohybují.

reklama
Související články
Když z Paříže dorazil i k nám směr zvaný kubismus, ovlivnil nejen výtvarné a užité umění, ale dal vzniknout i něčemu jedinečnému, ve světě nevídanému. Chopili se ho totiž architekti.   Dům u Černé matky Boží Stojí v Celetné ulici a navrhl ho v roce 1912 tehdy jednatřicetiletý Josef Gočár jako obchodní dům. V prvním […]
Hodnota historických kousků s fascinujícím příběhem nezná hranic. Dokážete odhadnout, kolik proslulá americká šperkařská společnost zaplatila za kapesní hodinky, jejichž původní majitelé pluli na proslulém zaoceánském parníku Titanic?   Jeden z nejprestižnějších klenotnických domů na světě, Tiffany & Co., je dlouhodobě spojován s vytříbeným vkusem, hypnotizujícími diamanty a prvotřídně provedenými šperky. Nedávno však značka rozšířila svůj […]
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc […]
Slavná kolaborace francouzského módního domu a japonského umělce, jehož hravé motivy inspirované anime vnesly do světa vysoké módy radost a nádech rozmanitosti, se po dvou dekádách vrací zpět v celé své duhové kráse.   Je to už více než dvacet let, kdy Marc Jacobs, tehdejší kreativní ředitel Louis Vuitton, oslovil japonského umělce Takashiho Murakamiho, aby pro […]
reklama
reklama
Historie
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Hvězda fotoreportéra se zrodila z podvodu
Kulky mu sviští kolem hlavy a i on mačká spoušť. Nikoli však na zbrani, ale u svého fotoaparátu. Válečný fotograf Robert Capa je vždy tam, kde se něco děje…   Jeho rodným městem je Budapešť. Kdyby měl pokračovat v rodinných tradicích, nejspíš by pracoval v oděvním obchodě své matky. Doba však mladému, svobodomyslnému člověku nepřeje. […]
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra.   Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá […]
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen […]
Zajímavosti
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí do nevadské pouště na přelomu srpna a září, kdy se v USA slaví Svátek práce.   Larry Harvey (1948–2018) přemítá, jak se dostat z porozchodového splínu. Společně s pár kamarády postaví na Baker Beach v San Francisku dvoumetrovou sochu muže […]
Největší zlatý Buddha: Na zamaskovanou sochu lidé zapomenou
Dlouho ji všichni mají za obyčejnou sádrovou sochu, zdobící chrám Wat Chotanaram v bangkokské Čínské čtvrti. Ovšem ať je materiál jakýkoliv, všechny sochy Buddhy jsou v Thajsku posvátné, a i s touto je proto zacházeno jako s pokladem.   Když se tedy chrám časem změní ve zchátralou ruinu, je třeba sochu zachránit a umístit jinam! Od roku 1935 stojí […]
Záhady a napětí
Děsivé pozadí filmu Nosferatu: Ožívá v něm mrtvý jazyk!
Horor Nosferatu amerického režiséra Roberta Eggerse přináší nejen návrat jednoho klasického filmového upíra, ale i něco mnohem tajemnějšího. Upírský hrabě Orlok v něm totiž hovoří jazykem, který zmizel ze zemského povrchu před více než 1500 lety! Jak se tvůrcům filmu podařilo znovu vdechnout život něčemu, co bylo již dávno mrtvé? A mělo to nějaký dopad na […]
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
Jakubovo osuárium: Jde o důkaz, že měl Ježíš rodinu?
V roce 2002 se na veřejnost dostává předmět, který by mohl být jedním z nejvýznamnějších archeologických objevů souvisejících s křesťanstvím. Kamenná schránka na kosti, tzv. osuárium, nese nápis: „Jakub, syn Josefův, bratr Ježíšův“. Opravdu jde o důkaz existence Ježíšovy rodiny, nebo je to podvrh, který měl zvýšit cenu artefaktu?   Osuárium, které údajně pochází z […]
Česko má čtyři vodíkové stanice, většina zemí EU žádnou
Vodíková mobilita se stává jedním z klíčových prvků dekarbonizace dopravy. Ačkoli se o vodíkovém pohonu hovoří jako o slibné technologii budoucnosti, jeho rozvoj v Evropě zatím probíhá nerovnoměrně. Česká republika se však v této oblasti posunula vpřed – má již čtyři veřejné vodíkové stanice, zatímco většina zemí EU stále nemá žádnou. Podle analýzy webu cistadoprava.cz, […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Játra na roštu s omáčkou
tisicereceptu.cz
Játra na roštu s omáčkou
Játra jsou u nás velmi oblíbená, připravte si je tentokrát podle tohoto vynikajícího receptu. Postup 500 g telecích jater 100–150 ml červeného kvalitního vína 2–3 lžíce olivového oleje, 5 lžic
Charitativní přesah značky Luminox se zhmotnil v dalším tikajícím skvostu
iluxus.cz
Charitativní přesah značky Luminox se zhmotnil v dalším tikajícím skvostu
Švýcarská značka Luminox, proslulá svým pevným partnerstvím s jednotkami U.S. Navy SEALs a nadací Navy SEAL Foundation, vstupuje do roku 2025 s výraznou novinkou. Limitovaná edice Navy SEAL Foundation
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
epochanacestach.cz
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je
Potrubní pošta stále žije! Zajišťuje expresní transport mezi pracovišti nemocnice
21stoleti.cz
Potrubní pošta stále žije! Zajišťuje expresní transport mezi pracovišti nemocnice
Potrubní či pneumatická pošta není zdaleka překonanou technologií. V moderní podobě ji využívá i Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Transport zásilek mezi jednotlivými odděleními díky ní dosahuje
Panské sídlo s hi-tech interiérem
rezidenceonline.cz
Panské sídlo s hi-tech interiérem
Představujeme vám architektonické dílo, které klame oči a zdá se být něčím, čím není. Zcela nový hypermoderní interiér se všemi hi-tech vymoženostmi se skrývá v přepychové mnichovské budově z konce 19. století. Vítáme vás mezi moderními vymoženostmi hi-tech vesmíru, kde každý detail představuje rafinované schopnosti svých tvůrců. Pro Michaela Neumayra, který pochází z Mnichova a momentálně má základnu
Každodenní rutina na ISS: Od recyklované vody po vědecké pokusy
epochaplus.cz
Každodenní rutina na ISS: Od recyklované vody po vědecké pokusy
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je nejen vědeckým laboratoří, ale i místem, kde astronauti čelí extrémním podmínkám – od recyklované vody z toalet po neustálou údržbu. Jak vypadá jejich denní rutina a co je motivuje pokračovat? Objevte svět, kde i káva může být výzvou. Chutná zubní pasta a odér dezinfekce? Poté, co si jimi astronauté utřou
Diplomat Schwarzenberg se zapletl s anglickou lady
historyplus.cz
Diplomat Schwarzenberg se zapletl s anglickou lady
Anglické Timesy mají sólokapra. Místo obvyklých inzerátů je plní v roce 1830 šťavnaté detaily o milostném románku. Jeho aktéři patří k nejvyšší společnosti – vdaná anglická lady a vídeňský diplomat s českými kořeny. Nestačilo jim jen chodit spolu do divadla… Diplomatickou obratností se blížil svému vzoru, kancléři Klemensi Metternichovi (1773–1859). Stejně jako on se mohl Felix Schwarzenberg
Nacistický bombardér se přenesl do současnosti!
enigmaplus.cz
Nacistický bombardér se přenesl do současnosti!
Nacistický kapitán Johan Rau, pilotující bombardér německého válečného letectva Luftwaffe, je napjatý. „V pořádku, kapitáne?“ zeptá se jeden z členů jeho posádky, když vidí, jak se Rauovi klepe ruka.
Nešťastná duše bloudí po okolí
skutecnepribehy.cz
Nešťastná duše bloudí po okolí
Zastavili jsme a vzali ho s sebou. Na místě, kam toužil autem odvézt, se nám ve světle lamp náhle rozplynul. S manželem Tomášem jsme nepatřili k lidem, kteří obráželi večírky a společenské události v šatech a ve fraku. Raději jsme se v mládí toulali s batohem na zádech přírodou, spali jsme pod širákem a prožívali dobrodružství. Později jsme k tomu přibrali i naše dvě děti. Za našich mladých let jsme často
Energetický nápoj z jogurtu
panidomu.cz
Energetický nápoj z jogurtu
Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy! Potřebujete půl hrnku bílého jogurtu banán 2 vejce 2 lžíce kokosového oleje 2 lžíce rozemletých lněných semínek led Postup Všechny ingredience rozmixujete, na závěr přidáte kostky ledu a znovu rozmixujete. Lněné semínko můžete nahradit mandlemi, semínky slunečnicovými nebo sezamovými, či také ořechy. Nápoj je možné zmrazit a podávat
Každý úspěšný den začíná snídaní
nejsemsama.cz
Každý úspěšný den začíná snídaní
Mnoho lidí snídani zanedbává, nebo ji vynechává. To ale dlouhodobě negativně ovlivňuje jejich zdraví. Snídáte? Děláte dobře. Obsahuje ale vaše snídaně všechno potřebné? Přivstaňte si Hodně lidí nesnídá či se ráno jen nějak odbude. Tím se však ochuzují o klíčové živiny nezbytné pro správné fungování metabolismu i celkovou pohodu. Zkuste to změnit, nejlépe hned zítra. Možná to
Kamarády Pardus zklamal jen jednou
nasehvezdy.cz
Kamarády Pardus zklamal jen jednou
Jen několik let před jeho předčasným odchodem do hereckého nebe objevili diváci vynikajícího brněnského herce Erika Parduse (†54), který tak báječně hrál strážmistra Zahálku v Četnických humoreskách.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz