Rýži bereme dnes jako běžnou přílohu, ale když pečlivě vybíráme, zjistíme, že má mnoho chutí a podob. A podle toho s ní také můžeme kouzlit.
Italské rizotové
Nejde jen o jednu odrůdu, ale patří sem kulatozrnné rýže odrůd carnaoli nebo arborio a vialoni nano. Pěstují se okolo Piemontu a mají vysoký obsah škrobu. Při vaření se škrob zčásti uvolňuje a vytváří krémovitou konzistenci pravého italského risotta. Přitom i po uvaření je střed rýže na skus pevný.
Musíte ovšem dát pozor, abyste tuto rýži nepřevařili. Udělali byste totiž kaši. Ale právě proto se tyto rýže hodí na vaření různých rýžových pudinků i zákusků, kde v těstě mohou nahradit mouku.
Protože je lepivá, dají se z ní snadno udělat různé bochánky, které upečete na oleji.
Rýže na sushi
Patří sem celá řada odrůd. Jde o krátké kulatozrnné rýže s vysokým obsahem škrobu, takže se po uvaření dají snadno tvarovat.
Rýže na paellu
I tady najdeme více odrůd. Ale pokud byste si chtěli uvařit paellu, tak jak jste to viděli na dovolené ve Španělsku, musíte zvolit středně velkou kulatozrnnou rýži, která se pěstuje v oblasti Valencie, třeba calasparra nebo bomba. Má nejen skvělou chuť, ale dobře absorbuje tekutinu a tím i vůni pokrmu.
Vařit nebo dusit?
Vaření pod pokličkou – asi nejjednodušší způsob. Rýži jen properte pod tekoucí vodou až je voda čirá. Vařte na velmi malém plameni , protože rýže se snadno připaluje. Voda se vstřebá do zrnek (asi za 18–20 minut). Během dušení rýží rozhodně nemíchejte.
Vaření bez pokličky
Rýži před vařením neperte a během vaření ji ani nepřikrývejte pokličkou. Uvařte al dente, rýže ještě dojde až ji odstavíte. Musíte ovšem vařit v dostatečném množství vody.
Dušení v troubě pod pokličkou
Rýži propláchněte studenou vodou a orestujte na trošce tuku, přidejte vodu, sůl. Voda nad rýží by měla sahat po první článek ukazováku. Na plotně uveďte vodu téměř k bodu varu.
Když začne bublat, vložte nádobu zakrytou pokličkou do trouby a duste 18 minut při 180 °C.