Egyptští badatelé si na své konto připsali další úspěch. V proslulé archeologické lokalitě Sakkára objevili nejméně čtrnáct dřevěných hrobek, starých zhruba 2500 let.
Na tom by nebylo nic tak neobvyklého, ovšem tyto hrobky zůstaly tisíce let nedotčené a stále originálně zapečetěné.
Podle egyptských úřadů byly hrobky objeveny v pohřební šachtě zhruba 11 metrů pod zemí. Jejich zachovalost je obdivuhodná, dokonce jsou viditelné i některé originální malby. Tvoří je hnědé a modré hieroglyfické obrazy.
„Jsme teprve na začátku, zcela jistě budou následovat ještě další podobné objevy,“ uvedl egyptský ministr cestovního ruchu a památek Khaled Al-Anani. Není pochyb o tom, že Sakkára skrývá ještě mnohé poklady.
Ve starověku totiž sloužila jako nekropole pro Memphis, kdysi hlavní město Egypta. Celých 3000 let tam Egypťané pohřbívali mrtvé.
Totožnost pohřebných je zatím neznámá
Jména a totožnost lidí pohřběných v rakvích je teprve třeba objevit. Vzhledem k tomu, že výkopové práce na místě pokračují, očekává se, že tyto informace budou brzy objasněny.
Archeologové věří, že jim rakve vydají řadu cenných pohřebních předmětů, které by s identifikací zemřelých osob mohly výrazně pomoci.
Útoky a politické nepokoje
Egypt už několik let bojuje za obnovení cestovního ruchu. Ten byl utlumen v důsledku teroristických útoků a politických nepokojů. „Pro zemi je přitom turismus zcela zásadní,“ připomněl Al-Anani.
V červenci byly zpřístupněny pyramidy v Gíze, které byly po tři měsíce uzavřeny. Spolu s tím jsou přístupná další archeologická naleziště.
Unikátní projekt
Kromě toho Egypt v nadcházejících měsících představí svůj vrcholný projekt – Velké egyptské muzeum. Objekt se má stát centrem pro uchovávání a vystavování cenných egyptských artefaktů. Jeho stavba probíhá poblíž pyramid v Gíze a hlavního města Káhiry.
(Foto: pinterest.com, wikipedia.com)