Novináři se předhánějí v katastrofických scénářích. Objevují předpovědi, které slibují milionům lidí, že umělá inteligence ohrozí jejich práci. Mění se práce učitelů, copywriterů i žurnalistů samotných. A to vše, s trochou nadsázky, kvůli jednomu muži.
Narozeninová party je v plném proudu. Dort s osmi svíčkami vzbudí velký potlesk a malý Samuel Harris Altman (*1985) ze St. Louis v Missouri všechny nadšeně sfoukne. Dostane zbrusu nový počítač! Dárek, který změní Samův život.
„Pamatuji si, že to byla dělicí čára,“ svěřuje se po letech. „Na život před počítačem a po něm.“ Od té doby nejstarší ze čtyř bratrů věnuje volný čas technologiím a programování.
Džungle před tabulí
Navštěvuje prestižní John Burroughs School v St. Louis, kde vyniká v matematice a přírodních vědách. V roce 2003 nastupuje na Stanfordovu univerzitu v Kalifornii ke studiu informatiky. Je to rok velkých změn – vzniká síť LinkedIn, objevuje se Facebook.
Univerzitní prostředí Sama fascinuje, ale po dvou letech studium přerušuje. Touží po praktických zkušenostech v podnikání, chce taky dokázat něco velkého, a to mu teorie v učebnách nemůže dát.
Se svým tehdejším přítelem tak zakládá svůj první startup Loopt, geolokační sociální síť. Ta umožňuje sdílet svou polohu s přáteli. Už tehdy je úspěšný manažer a získá od investorů přes 30 milionů dolarů.
V roce 2014 je jmenován prezidentem starupového akcelerátoru Y Combinator a má tak podíl na stovkách úspěšných projektů, včetně Airbnb nebo Dropbox.

Otevřená OpenAI
V roce 2015 spoluzakládá neziskovku OpenAI. „Naším cílem je vyvíjet bezpečnou a etickou umělou inteligenci,“ prohlašuje, když vysvětluje investorům, proč by ho měli podpořit. Nejde o nic nového, výzkum probíhá už od 50. let minulého století.
Ale v roce 2017 přichází Google s Transformátorem, jazykovým modelem založeným na hlubokém učení. Netrvá dlouho a na světě je model GPT a chvíli na to GPT2, první z velkých jazykových modelů, který dokáže tvořit text.
To způsobí doslova revoluci a Altman se stává ředitelem společnosti. Cílevědomě vede firmu dál, získává miliardové investice od Microsoftu i dalších gigantů.

Tam a zase zpátky
V listopadu roku 2023 už nemine den, aby noviny nepřinášely novinky ohledně generativní umělé inteligence. A přesto tato zpráva doslova otřese celým světem.
„Ředitel Sam Altman je odvolán správní radou OpenAI. Důvodem je nedostatečná transparentnost v komunikaci.“ Vzápětí se vzbouří zaměstnanci a sami hrozí odchodem, a novináři spekulují, co za odvoláním skutečně stojí.
Je OpenAI blízko nějakému průlomu a toto je způsob, jak zatáhnout za ruční brzdu? „Pojďte k nám, Same,“ láká ho Microsoft a nabízí miliony dolarů. Ale odpor zaměstnanců vede k bouřlivému jednání a Altman se vrací po týdnu zpátky na pozici generálního ředitele.
Vyhrává na plné čáře, členové správní rady jsou vyměněni a firma dál jede pod jeho taktovkou.
