Rozhodně nejde o hračky! Jsou detailně propracované, stejně jako jejich garderoba. Nejsou určené dětem, ale k vystavení ve vitrínce. Nejde tedy o hračky, často spíš o skvosty velké hodnoty, mnohdy unikátní.
Některé jsou starožitné, jiné novější, ale zase z limitovaných edic, takže po celém světě jich může být třeba jen padesát.
Miminka, elfové i krasavice
Sběratelské panenky mají nejčastěji dětský obličej, nejoblíbenější jsou holčičky s vlasy jako prstýnky. Najdou se ale i zvláštnosti inspirované hlavně japonskými manga postavičkami a pohádkovými bytostmi.
Prodávají se ale i panenky „dospělé“, například americká tvůrkyně značky Rustie nabízí velkolepé porcelánové krásky v nákladných večerních róbách. A ceny? Za levnější značky zaplatíte pár tisíc, za modely na objednávku desetitisíce.
Aby jim nic nechybělo
Specializované weby neprodávají pouze hotové panenky, k mání jsou i díly, z nichž složíte nebo vyměnit poškozenou část. Panence můžete pořídit doplňkové oblečení, paruku, náhradní botičky nebo šperky.
Můžete jí ulevit od trvalého stání a místo podpůrné konstrukce opatřit pohodlné křeslo nebo sofa.
Dokonce i Barbie…
I nejslavnější panenka světa je k dostání ve sběratelských edicích, a to v několika kategoriích. Liší se propracovaností, a tím i cenou. Nejdostupnější je řada Pink Label, kterou pořídíte i u nás.
Následují čtyři řady, kde už je celkový počet každé série omezený. Od Black Label (do 50 tisíc kusů) po Platinum Label, kde se vyrábí pouhých tisíc kusů a cena je závratná.
Luxusní sběratelské Barbie se objevují v ručně šitých haute couture modelech značek jako Dior, Yves Saint Laurent nebo Chanel, někdy jde o panenky stylizované do podoby některé z celebrit nebo filmových postav.
Ke všem sběratelským Barbie dostanete certifikát a stojánek pro vystavení.
(Zdroj: Paní domu)