Bude se jmenovat Telosa a jeho vybudování má přijít na 400 miliard dolarů. Za plánem na vybudování vlastního města stojí americký miliardář Marc Lore, který dříve působil v konglomerátu Walmart.
Supermoderní město pro 5 milionů obyvatel plánuje postavit v americké poušti.
Zatímco miliardář Elon Musk sní o dobytí vesmíru, vizionář Marc Lore se drží při zemi, tedy alespoň technicky vzato, jeho plán je totiž přinejmenším stejně ambiciózní.
Chce v americké poušti nechat do roku 2030 vybudovat supermoderní město jménem Telosa a spojil se kvůli tomu s prestižním architektonickým studiem Bjarke Ingels Group, které se specializuje na velmi ambiciózní projekty.
Oficiálně své plány představili letos na podzim a alespoň podle vizualizací město slibuje skutečně nevšední pojetí.
Centrální mrakodrap
Dominantou celé metropole má být mrakodrap nazvaný Equitism Tower, ve kterém se budou propojovat moderní technologie s myšlenkou udržitelnosti.
Návrhy počítají s tím, že bude mít fotovoltaickou střechu, vyvýšenou vodárnu a takzvané aeroponické farmy, které spočívají v zavěšení rostlin za stonky, přičemž kořeny visí volně ve vzduchu a jsou postřikovány mlhou živného roztoku.
Ty by měly zásobovat rezidenty města, kterých může být v průběhu desítek let až pět milionů. Telosa tedy nebude jen tak nějaká vesnička ale skutečná metropole, postavená na ploše 60 tisíc hektarů.
Všude do čtvrt hodiny
Inovativní je ale také urbanistické zpracování zástavby, které přibližuje například takzvaný patnácti minutový design města. Nejde tady samozřejmě o to, jak rychle návrh vznikl, ale o flexibilitu dopravní infrastruktury.
Obyvatelé Telosy by se tak z každého libovolného místa ve městě měli dostat do svého cíle, například zaměstnání, domova či školy, do pouhých patnácti minut. V rámci městské přepravy přitom budou upřednostňována autonomní elektrická vozidla, chodci a cyklisté.
Zelená oáza
I přesto, že má celé město vzniknout v poušti, nemusí se prý obávat o zdroje vody. Telosa je od začátku plánovaná tak, aby byla proti suchu dobře chráněná.
Mezi stovkami větších i menších budov se v otevřeném prostoru budou zelenat parky s vodními nádržemi pro pitnou vodu.
„Chci, aby byla Telosa připravená na výzvy budoucnosti a v tomto ohledu zcela soběstačná a zároveň ohleduplná k okolní přírodě,“ vysvětluje své plány Marc Lore.
Stejně inovativní je ovšem i ekonomická stránky celého projektu, který počítá s investicemi ve výši stovek miliard dolarů.
(Foto: archiv, Bjarke Ingels Group)