A jasně oranžové plody můžete vidět téměř všude. Možná jste ale ještě nenašli v sobě odvahu si je koupit, protože nevíte, jak se vůbec jí a jak chutnají.
Jak se jí?
Samozřejmě ideální je konzumovat plody čerstvé. Ale právě tak z nich lze připravit nějakou laskominu. Můžete je klidně zavařit, zmrazit nebo z něj vyrobit džem.
Protože doba, po kterou se kaki prodává je docela krátká, od konce září do poloviny února, budete si je tak moci vychutnávat po celý rok. Nebo si je můžete usušit, pak chutná jako fíky. Pokud rádi pečete, zkuste třeba štrúdl, galetku, vlastně na co si vzpomenete.
Hodí se kupodivu i do zelených salátů a zajímavá je kombinace s kozím sýrem. Nebo zkuste kaki přidat do koktejlů, ať už alkoholických nebo nealkoholických.
Kde se vzalo?
Je to plod stromu, který se jmenuje tomel japonský a pochází z Číny. Dnes se ale pěstuje po celém světě. K nám se obvykle dováží z Asie, Kalifornie či ze Španělska nebo z Itálie.
Oranžové ovoce má spoustu roztodivných názvů, třeba boží ovoce, podle latinského názvu Diospyros kaki, ale najdeme i jiné zajímavější, například korejské mango, medové jablko, uruguajský pomeranč australské rajče nebo čínská švestka.
Jak je kupovat?
Plody se sklízejí nezralé, aby přežily cestu. A jak poznáte, že je můžete koupit? Měly by být měkké, ale ani to neplatí stoprocentně a ani barvou se řídit nemůžete, protože různé odrůdy vypadají odlišně.
Třeba kaki z Afriky může být nazelenalé, stejně jako odrůda Sharon z Izraele a zralé plody mohou být trochu tvrdší.
Naopak sytě oranžové kaki španělské odrůdy Persimon Bouquet je nejchutnější, až když je opravdu měkké, ale dužina si přesto zachovává pevnost, takže je vhodné i na tepelnou úpravu.
Loupat nebo ne?
Začněte tím, že plody opatrně omyjete a odříznete zaschlé kališní lístky. Slupka je jedlá, takže ji loupat nemusíte, i když tady opět záleží na odrůdě u některých je tvrdší, takže je hůře stravitelná.
Máte-li citlivější zažívání, pak ji sloupněte, i když u hodně zralých kaki to moc dobře nepůjde.