Moldavskému knížeti Štěpánovi III. teče do bot. V soustavných válkách s Turky tahá za kratší konec.
Když už neví, kudy kam, vydává se za poustevníkem Danielem se žádostí o radu. „Za každé vítězství postavím kostel,“ slibuje pak po návštěvě svatého muže.
Svému slovu Štěpán III. Veliký (1433–1504) dostojí. První takový pravoslavný kostel nechává na severu dnešního Rumunska vystavět ve Voronetu roku 1488. Postupně k němu přibudou další. Všechny jsou vybudovány na podobném principu.
Stávají se součástí opevněného kláštera, jde o jednolodní stavby se třemi apsidami orientovanými na východ a s malou polygonální věží. Navenek žádné grandiózní projekty. Mísí se v nich gotické prvky s nastupující renesancí. To, čím vynikají, je však jejich výzdoba, inspirovaná byzantským uměním.
Modrá dominuje
Vnější i vnitřní stěny těchto kostelů zdobí komplikované fresky, jimž dominuje modrá barva. Zachycují biblické výjevy a na vnějších stěnách svatostánků je před vlivy počasí chrání výrazné přesahy střech.
Nápaditost fresek je taková, že se konkrétně kostelu ve Voronetu přezdívá „Sixtinská kaple východu“. Společně s dalšími sedmi svatostánky v historické oblasti Bukoviny, pocházejícími z 15. a 16. století, je dnes na Seznamu světového dědictví UNESCO.
(Zdroj: History revue)