Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Skara brae, Orkneje: Tajemství nejstarší osady světa: Proč byla náhle opuštěna?

Když se řekne pravěká památka, většina lidí si vybaví kamenný kruh Stonehenge nebo menhiry ve francouzském Carnacu. Málokdo však ví, že hned několik pozoruhodných lokalit lze najít také na severu Skotska.

Na místě, které je pro archeology doslova rájem. Co zatím zjistili třeba o prastaré orknejské osadě Skara brae?

Na samém severu Velké Británie se nachází skotské souostroví Orkneje. Jde o pozoruhodné místo s dlouhou historií – ostatně lidé se tu usazovali už před 5,5 tisíci lety.

Svědčí o tom mimo jiné i jedny z nejstarších a nejzachovalejších pravěkých památek v Evropě.

Za těmi nejslavnějšími a zároveň nejzajímavějšími musíme zamířit na západní pobřeží hlavního orknejského ostrova Mainland. Právě tam leží zmíněné Skara Brae, komplex prastarých příbytků, který bývá často označován za nejstarší zachovalou osadu na světě.

Důvod je jasný: Podle analýz byla postavena už kolem roku 3180 před Kristem, což z ní dělá o pár set let starší stavbu než egyptské pyramidy. Do kapsy strčí i mnohem slavnější Stonehenge, které vzniklo kolem roku 2300 před naším letopočtem. Jaká tajemství dodnes Skara Brae ukrývá?

Příroda promluvila

K objevení osady výrazně přispělo štěstí v neštěstí. Respektive příroda. V polovině 19. století totiž zasáhla skotské pobřeží mohutná bouře doprovázená extrémně silným deštěm, větrem a častými blesky.

Když ta hrůza pominula, začali lidé kontrolovat škody a zjistili, že se ve zničené zemi na pobřeží Mainlandu nachází něco skutečně zvláštního – malá kamenná stavba, která nepřipomínala nic, co by místní měli znát.

Statkář William Watt měl jasno téměř okamžitě.

Popadl nástroje, vzal k sobě pár lidí a pustil se do odkrývání dalších a dalších částí lokality. Netrvalo dlouho a bylo jasné, že se těžká práce vyplatila.

Postupně totiž došlo k odkrytí několika kamenných staveb, které byly v poměrně dobře zachovalém stavu – chyběly jim pouze střechy. Jaká kultura je ale postavila a proč o nich tak dlouho nikdo nevěděl?

Několik pečlivě vybudovaných domů umístěných blízko k sobě. To je Skara Brae
Několik pečlivě vybudovaných domů umístěných blízko k sobě. To je Skara Brae

V rukách archeologů

Postupně se podařilo odkrýt celkem čtyři domy, pak byly práce na dlouhou dobu opuštěny a místo připomněl až rok 1913, kdy lokalitu vyplenila skupina zlodějů.

O 11 let později pak jeden dům smetla bouře, což vedlo k definitivnímu rozhodnutí památku pořádně prozkoumat a zabezpečit.

Stačilo pár let vykopávek, aby bylo zřejmé, jak unikátní osada je. V době, kdy oblast podle našich dosavadních poznatků obývaly jen primitivní kmeny, někdo na pobřeží vybudoval osadu s domy využívajícími toalety a pokročilý systém kanalizace.

Jednotlivá obydlí navíc byla dobře zařízená.

Místnosti s okny měly ve středu malé pece, nechyběly postele, stoličky nebo skříně vybavené podle všeho až překvapivě funkčními a vyspělými kuchyňskými potřebami a osobitou keramikou, kterou si nejspíš sami vyráběli.

A co víc – celá osada tvořená domky těsně přiléhajícími k sobě stála na domácím odpadu, který se tam nacházel už dříve. I tito dávní osadníci tak podle všeho pouze navazovali na nějaké v té době již zaniklé osídlení.

Proč žili dávní lidé na tak odlehlém místě? Bylo to snad kvůli jejich náboženství?
Proč žili dávní lidé na tak odlehlém místě? Bylo to snad kvůli jejich náboženství?

Proč právě tady?

O lidech, kteří v této malé osadě žili, je známo jen málo.

Bylo jich podle badatelů maximálně 50, živili se především rybolovem a chovem ovcí a zřejmě disponovali na svou dobu nadprůměrnými znalostmi všech možných oborů – od lovu, přes stavebnictví až po astronomii.

Dle objevených artefaktů totiž mnohé zvyky uzpůsobovali postavení hvězd. A to je v podstatě všechno. Nalezené artefakty samozřejmě ukazují některé další podrobnosti, to důležité ale současným badatelům stále uniká.

Není tak například jasné, kde se tajemná pravěká komunita vzala a proč si k bydlení vybrala jeden z nejnehostinnějších koutů ostrova. Šlo snad o nějaké vyhnance z jiné společnosti?

Nebo to byla náboženská sekta či kult, který sem přišel, aby uctíval bohy a duchy spjaté s mořem? Tomu by podle expertů nasvědčovaly některé nálezy.

V malé osadě žilo podle výzkumníků maximálně padesát velmi schopných a vyspělých lidí.
V malé osadě žilo podle výzkumníků maximálně padesát velmi schopných a vyspělých lidí.

Náhlý úprk

Velkou záhadou je i to, kam vlastně lidé ze Skara Brae zmizeli a proč své příbytky opustili tak náhle. Vědci kvůli tomu dokonce místo nazývají skotskými Pompejemi.

„Zdá se, že obyvatelé byli zaskočeni a ve spěchu uprchli, protože mnoho z jejich cenných věcí, jako jsou náhrdelníky ze zvířecích zubů a kostí, zůstalo na místě,“ říká britský archeolog a spisovatel Evan Hadingham (*1951).

Co však způsobilo takový úprk, není jasné.

Byla to snad bouře či dokonce přílivová vlna? Nebo se komunita stala terčem nějakého útoku?

Ty nejodvážnější teorie si pak dokonce zahrávají s možností, že osadníci zmizeli v nějaké časoprostorové anomálii nebo že se jednoduše museli rychle vrátit do svého světa, ze kterého původně přišli.

Nebo má nakonec pravdu ta část badatelů, kteří naznačují, že jejich odchod ve skutečnosti nemusel být tak rychlý, jak si myslíme?

Související články
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes?   Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek, […]
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině […]
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie?   Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích, […]
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má […]
reklama
Historie
Pevnost Stříbrná Hora: Rakušané si na chloubu Fridricha Velikého netroufli
Věčně hladoví vojáci mu za jídlo občas „zaplatí“ knoflíkem z uniformy. Hostinskému ze Stříbrné Hory ve Slezsku to ale nevadí. Ví, že jeho zákazníci svůj dluh hned zítra vyrovnají. Ve zdejší pevnosti totiž vládne tuhá kázeň a vojáky by za neupravenost čekal tvrdý trest!   Pruský král Fridrich Veliký (1712–1786) ve 40. letech 18. století […]
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu […]
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba s žádostí o pomoc…   Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) […]
Inaugurace prvního prezidenta USA: Washington si musel půjčit na cestu
Atmosféra v New Yorku je ve čtvrtek 30. dubna 1789 mimořádně slavnostní. Už od rozbřesku se lidé shromažďují v ulicích města. Všichni v radostném napětí očekávají, co se bude dít. Prezidentskou přísahu ještě dosud nikdy neviděli…   Davy lemují newyorskou Cherry Street. Právě na této ulici na Manhattanu se v čísle 3 nachází nová rezidence […]
Zajímavosti
Osówka: Hitlerovo tajné město
Jen pár kilometrů od česko-polských hranic se poblíž polské obce Hlušice v Sovích horách nacházejí fragmenty tajemného podzemního města Osówka. Pokud by bylo dokončeno, bylo by jedním z největších stavebních projektů nacistického Německa.   Účel projektu nazvaného Reise (Obr) je tak tajný, že o něm neexistují žádné záznamy. Není znám ani zamýšlený rozsah podzemního města, […]
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s […]
Odkud vzala Evropa své jméno?
Evropa je něco víc než jen geografický útvar. Tento pojem přitom vznikne dříve, než lidé začnou rozlišovat různé části světa na kontinenty.   Starověcí Řekové rozdělují svět do tří hlavních celků: Evropy, Asie a Libye, tedy tehdy známé severní části Afriky. Tyto rozdíly použije antický učenec a „otec kartografie“ Klaudios Ptolemaios (asi 85–168) pro mapu […]
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací.   K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, […]
Záhady a napětí
Upálení Agnes Sampson: Proč si mysleli, že je skutečnou čarodějnicí?
Čarodějnické procesy jsou temným obdobím evropských dějin. Během 16.–18. století probíhaly doslova pogromy na lidi, kteří měli být údajně ve spojení s pekelnými silami. Na tento fanatismus doplatila ve Skotsku i jedna žena, která sama o sobě tvrdila, že má zvláštní schopnosti. Mohla přece jen mluvit pravdu?   V roce 1590 vyrazili vojáci skotského krále Jakuba VI. […]
Aztécké píšťaly smrti: Šlo o předměty používané při obětech?
Má pouhých pět centimetrů. Přesto podle některých lidí dokáže vytvořit ten úplně nejstrašidelnější zvuk na světě. „Rozhodně vám nažene strach,“ uvádí popularizátor vědy James Orgill. Řeč je o aztécké píšťale smrti. K čemu před dávnými staletími sloužila? Používala se při mimořádně krvavých rituálech nebo ji nosili vojáci na bitevní pole?   Archeologům se naskýtá děsivý pohled. […]
Vrch Modla: Praktikovali zde Slované lidské oběti?
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.