Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Skryté hrozby: Místo pochutnání smrt!

V některých zemích se sice na talířích objevují lahůdky, které v příslušnících jiných národů vyvolávají odpor, lidé však zpravidla konzumují potraviny, které jim neškodí.

Pokud ovšem nepozřou produkty kontaminované jedovatými látkami, způsobujícími smrt.

Varování jménem Minamata

Co: otrava rtutí z kontaminovaných ryb

Kdy: 1956–1968

Kde: Minamata, prefektura Kumamoto, Japonsko

Počet obětí: 1784

V roce 1956 se v japonském městě Minamata začaly nápadně zvyšovat počty nemocných, vykazujících stejné symptomy. Byly jimi obtížná chůze, křeče, necitlivost končetin a problémy se zrakem.

Vzhledem k tomu, že postižení byli ze stejné oblasti, obávaly se úřady, že jde o novou nakažlivou nemoc postihující centrální nervovou soustavu obětí.Pacienti byli odesíláni do izolace a stigmatizováni.

Za otravou stála místní čistička.
Za otravou stála místní čistička.

Horečka tančících koček

Zvláštní bylo, že podobné příznaky vykazovala i zvířata žijící v téže oblasti, především kočky. U nich si podivnosti v jejich chování vysloužily označení „horečka tančících koček“.

Z nebe padaly vrány, z mořského dna Minamatského zálivu vymizely řasy a na hladině plavaly mrtvé ryby. Všichni postižení přitom žili na jeho pobřeží a živili se rybami z něj.

To vedlo vyšetřovatele k přesvědčení, že příčinou obtíží těchto lidí je otrava těžkým kovem z kontaminovaných ryb a měkkýšů.

Čistička pomáhala jen naoko

Nakonec se prokázalo, že za otravou stojí zdejší chemická společnost Chisso, která vypouštěla methylrtuť, vedlejší produkt své výroby, přímo do zálivu. Ač roku 1959 oficiálně nainstalovala čističku odpadních vod, ta byla na rtuť krátká.

Lidé však věřili, že byl problém vyřešen. Pozdější případy výskytu Minamatské choroby ovšem svědčily o tom, že nebezpečnou rtuť přestala společnost do zálivu vypouštět až v roce 1968. Posléze musela odškodnit na 10 000 lidí.Na následky choroby zemřelo 1784 osob.

Tragédie kvůli jazykové bariéře

Co: otrava obilím, určeným k výsadbě

Kdy: 1971

Kde: převážně gubernie Ninawa, Kurkuk a Erbil, Irák

Počet obětí: více než 650

Rtuť byla v minulosti využívána jako účinný fungicid neboli přípravek proti houbám především ve formě methylrtuti, která je však toxická. Proto ji postupně začaly některé země zakazovat. To však nebyl případ Iráku.

Ten v roce 1969 postihlo sucho, které snížilo úrodu. Nedostatek obilí postihl na 500 000 lidí.

Proto Saddám Husajn (1937–2006), pozdější premiér a prezident země, který po převratu v roce 1968 působil jako místopředseda Rady revolučního velení, rozhodl koncem roku 1971 o dovozu odolnějších zrn pro výsadbu, která byla však jako ochrana proti škůdcům potažena zmiňovanou rtutí.

Z USA a Mexika dorazilo do Iráku na 95 000 tun obilí růžovo-oranžového odstínu určeného výhradně k výsadbě.

Lidé netušili, že se tráví obilím.
Lidé netušili, že se tráví obilím.

Varováním místní nerozuměli

Zásilka však dorazila pozdě, až po období výsadby, na přelomu října a listopadu. Místní farmáři tak již měli zaseto, ale růžové obilí distribuované zdarma pro ně představovalo východisko pro nadcházející zimu. Byli totiž závislí na každém zrnu.

I když měli otiskem palce potvrdit, že chápou, že obilí není určeno k přímé konzumaci, protože je jedovaté, nikdo jim to pořádně nevysvětlil.

Varování na pytlích byla navíc jen v angličtině a španělštině, a ani obrázku lebky a zkřížených kostí místní nerozuměli.

Růžové zrno pro zvířata i na pečení chleba

Obilí zbavili ve vodě zabarvení, a měli tak pocit, že je v pořádku. Jenže rtuť v něm stále zůstala. Krmili jím hospodářská zvířata, která nejevila žádné obtíže, proto bez obav konzumovali jejich maso a mléko.

Obilí začali používat i pro přípravu domácího chleba. Trvalo 16 až 38 dní, než se u nich začaly projevovat příznaky otravy rtutí – necitlivost v končetinách, ztráta rovnováhy, slepota a smrt v důsledku selhání nervové soustavy.

V nemocnici skončilo přes šest a půl tisíce lidí, zemřelo jich nejméně 650. Další raději zemřeli doma, jak je v Iráku zvykem, a nebyli tak do statistiky vůbec započítáni.

Podvod, který se nevyplatil

Co: řepkový olej, kontaminovaný anilinem

Kdy: 1981

Kde: severozápad Španělska

Počet obětí: více než 600

Do Španělska se v 80. letech minulého století dovážel z Francie levný řepkový olej, určený pro průmyslové využití. Olej byl znehodnocen, tzv. denaturován, přidáním anilinu, aby jeho vůně a chuť odrazovaly lidi od konzumace.

Ovšem ve španělské Seville byl skupinou podvodníků nelegálně rafinován za účelem odstranění anilinu. Vzniklý produkt byl chuťově v pořádku, a tak se dostal na týdenní pouliční trhy, kde byl prodáván jako běžný stolní olej, určený na vaření i do salátů.

Do oleje se přidával anilin.
Do oleje se přidával anilin.

Zápal plic, na který jsou antibiotika krátká

První případ podivného zápalu plic, na který nezabírala antibiotika, se objevil 1. května 1981. Nemoc doprovázely křeče, bolesti svalů, selhání jater a postižení dalších orgánů.

V nemocnici s ním bylo hospitalizováno více než 20 000 lidí, přes 600 jich zemřelo. Až 10. června se přišlo na to, že příčinou nemoci, která byla označena za syndrom toxického oleje, byly stopy ropy v řepkovém oleji z pouličních trhů.

Dalším obětem zabránila jeho bezplatná výměna za nezávadný produkt. Soud s obchodníky, kteří olej dodali na trh, začal v březnu 1987 a na konci dvouletého procesu v roce 1989 byli odsouzeni k dlouholetým trestům odnětí svobody.

Mléko zabíjelo kojence!

Co: arzenem otrávené mléko

Kdy: 1955

Kde: západní Japonsko

Počet obětí: minimálně 100 dětí

Od června 1955 se u kojenců v západním Japonsku začalo projevovat zvláštní onemocnění, které se vyznačovalo průjmem nebo zácpou, zvracením, vypouklým břichem a ztmavnutím kůže. Více než 100 miminek záhadné chorobě podlehlo.

Až v srpnu se začaly objevovat zprávy, že všechny postižené děti byly krmeny kojeneckým mlékem Morinaga Milk. Společnost však odmítala veškerou odpovědnost,což vedlo k bojkotu jejích produktů v průběhu 60.let.

Kvůli závadnému mléku měly děti opožděný vývoj.
Kvůli závadnému mléku měly děti opožděný vývoj.

Nižší IQ a opožděný vývoj v důsledku otravy

Zatímco v roce 1966 byli čelní představitelé společnosti Morinaga Milk shledáni nevinnými, o tři roky později již byli odsouzeni ke třem letům vězení.

Ukázalo se totiž, že do sušeného mléka určeného pro kojence byl společností prostřednictvím běžné průmyslové přísady fosforečnanu sodného, který se používá jako antioxidant a regulátor kyselosti, neúmyslně přidán arzenik.

Celkem postihla otrava 13 396 lidí, kteří se potýkali s opožděným vývojem a nižším vzrůstem, mentální retardací či epilepsií.

Proč umírali milovníci piva?

Co: pivo s otráveným cukrem

Kdy: 1900

Kde: severozápad Anglie, především Manchester

Počet obětí: nejméně 70

Epidemie otrav probíhala v roce 1900 v Anglii plíživě. Než lékaři odhalili její plný rozsah, uplynuly celé čtyři měsíce.

Nemoc projevující se svalovou slabostí či necitlivostí rukou a nohou pacientů, kteří navíc konzumovali alkohol, byla diagnostikováni jako alkoholová neuropatie.

Teprve lékař Ernest Reynolds upozornil na zabarvení kůže postižených, které ve spojitosti s ostatními příznaky způsobuje jediná látka, a tou je arzen. Jakmile se přišlo na původce stojícího za otravou více než 6000 lidí a 70 úmrtími, rozjelo se vyšetřování.

V pivu se vyskytoval jedovatý arsen.
V pivu se vyskytoval jedovatý arsen.

Místo sladu přišel do piva cukr

Pijáci piva byli postiženi více než lidé dopřávající si tvrdý alkohol, proto se šetření zaměřila na pivovary, dodávající pivo do hospůdek v postižené oblasti.

Bylo zjištěno, že arzen byl přítomen v invertním cukru, který některé pivovary používaly spolu s nekvalitním sladem, aby nahradily vysoce kvalitní, ovšem drahý ječmenný slad.

Cukr se získával hydrolýzou škrobu, ke které se využívala kyselina sírová vyrobená z pyritů, jež obsahovaly arsen. A ten zůstal i v konečném produktu.

Nakonec bylo souzeno 23 místních hospod a taveren kvůli porušení zákona o prodeji potravin a drog z roku 1875. Společnost, která poskytovala závadný cukr, skončila likvidaci.

Děti mlsaly jed!

Co: cukrovinky otrávené arzenem

Kdy: 1858

Kde: Bradford, Anglie

Počet obětí: nejméně 21

William Hardaker byl obyvatelům anglického městečka Bradford znám jako Humbug Billy. Na místním trhu prodával sladkosti zvané humbugy s mátovou příchutí. Kupoval je od cukráře Jamese Appeltona, který je vyráběl z mátového oleje, cukru a gumy.

Protože byl cukr drahý, nahrazoval jej sladidlem označovaným jako „daff“. V říjnu 1858 poslal svého nájemníka, Jamese Archera, aby mu tuto náhražku cukru zakoupil v místní lékárně.

Jeden bonbon mohl zabít až dva lidi

Hlavní lékárník byl zaneprázdněn, a tak „daff“ zákazníkovi odvážil mladý asistent. Jenže místo požadovaného sladidla mu omylem prodal oxid arzenitý. Výsledné cukrovinky pak nevypadaly jako obvykle, a proto si Hardaker na výrobci vyžádal slevu.

Po ochutnání cukrovinek rychle onemocněl, stejně jako Appelton, ale ještě předtím však stihnul prodat přes dva kilogramy těchto sladkostí. To vedlo k otravě více než 200 lidí, a bohužel i ke smrti 21 z nich.

Vyšetřování prokázalo, že jediný humbug obsahoval dostatek arzenu, aby usmrtil dva lidi.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
Jelen je nejšlechetnější z lovných zvířat a jeho lov je vyhrazen pouze králům a šlechtě. Naopak poddaní smějí lovit jen škodnou – tedy vlka či lišku – nebo do pastí chytat tažné a drobné ptactvo. I toto doporučení zmiňuje překrásná Kniha o lovu od Gastona Phébuse, která je ale mnohem víc než jen příručkou pro […]
Castro byl zmrzlinový maniak
Už se na to nemůže dívat…Célia Sánchezová, Castrova spolubojovnice a možná i něco víc, dál nehodlala snášet, že se Fidel někdy k jídlu nedostane třeba celý den a pak si v noci vaří špagety, na jejichž přípravě si zakládal…„Potřebuje kuchaře,“ řekla si. Volba padne na Erasma Hernándeze.   Po očku pozoruje, jak si muži kolem […]
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Zajímavosti
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví  přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes […]
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Záhady a napětí
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Tunisko a jeho exotická tvář
epochanacestach.cz
Tunisko a jeho exotická tvář
Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie. Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz