Hromady zlatých prutů, mincí a cihel. Říšské marky i valuty, tisíce uměleckých děl nedozírné hodnoty z vyrabovaných galerií a muzeí po celé Evropě. To vše se skrývalo v nacistickém podzemním úkrytu. Šlo o jeden z největších pokladů historie.
Cestou do Berlína
Na počátku dubna postoupila 3. americká armáda pod velením generála George S. Pattona až k německému městečku Merkers, které leží 320 kilometrů jihozápadně od Berlína. Jednoho dne zadrželi vojenští policisté na venkovské silnici dvě Francouzky bez přístřeší.
Platil zákaz volného pohybu civilních osob, proto odvezli obě ženy zpět do Merkers. Když projížděli kolem starého solného dolu Kaiserode, zmínily se ženy o pokladu, který je v něm uložen. Vojenští policisté předali informaci výše.
7000 pytlů s pokladem
Ohromný poklad v Merkers objevili Američané o 4 dny později, 7. dubna 1945. Průzkum jeskyně vyhloubené v solné skále 700 metrů pod povrchem si nenechali ujít ani generálové Dwight D. Eisenhower, George S. Patton a Omar N. Bradley.
Když odstřelili ocelové dveře do komory č. 8, objevila se před nimi místnost 50 metrů dlouhá, 25 metrů široká a 4 metry vysoká. V ní leželo 7000 číslovaných pytlů.
Právě sem ukryl prezident Říšské banky Walther Funk velkou část zlatých a finančních rezerv Říšské banky.
Perly, diamanty a zlaté zuby
Zlaté pruty a pytle s říšskými markami nebyly jedinými cennostmi, které do zdejšího dolu nacisté schovali. Spojenci zde našli kufry plné perel, diamantů či pytle s vymlácenými zlatými zubními můstky a plombami obětí.
Zlaté příbory a nádobí bylo slisováno na pláty. Ve vedlejších štolách objevili spojenci 400 tun uměleckých děl včetně vzácných knih z Goethovy sbírky ve Výmaru.
Za přísných bezpečnostních opatření naložili celý poklad do 11 750 kontejnerů a převezli 32 nákladními vozy do Frankfurtu. Tam je uložili do trezoru pobočky Říšské banky. Šlo o jeden z největších nalezených pokladů všech dob.
Kde všude leží zlato
Jen uložené zlato mělo hodnotu 240 milionů dolarů! Ani zdaleka přitom nešlo o poklad jediný. V rozvráceném a už téměř poraženém Německu se každý v panice snažil ukrýt ukořistěné bohatství na horší časy.
Gestapo rozváželo a ukrývalo své zlato, šperky, umělecké předměty a bankovky do starých dolů, jezer a dalších úkrytů v horách jižního Bavorska a severního Rakouska. Mnoho z nich leží v zemi dodnes.