Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Skvosty planety Země: Fascinující přírodní úkazy!

Na Zemi existují tisíce přírodních kuriozit a krás, ze kterých se tají dech. Některé tvořila po dobu několik milionů let sama planeta, za jiné odpovídají živé organismy. Jaké jsou ty nejúchvatnější?

Gejzír Fly

Kde se nachází: Nevada

Gejzír Fly, známý také jako Fly Ranch, se nachází na soukromém pozemku u pouště Black Rock v severozápadní části Nevady. Proud vody tryská do výšky 1,5 metru nad vrcholem skály a jeho šířka dosahuje 3,7 metru.

Ke vzniku gejzíru došlo náhodou, totiž při vrtech v roce 1916, když lidé hledali vodu pro zavlažování okolní pouště. Místo toho zde ale narazili na geotermální vroucí vodu, a proto vrt ponechali svému osudu.

Gejzír postupem času vyrostl do výšky 3 metrů a spolu s minerály vytvořil unikátní dílo, které každý rok povyroste o několik centimetrů. Dohromady ho tvoří tři vrcholy a ty obklopují kaskádovitě seřazená jezírka s horskou vodou, bohatou na uhličitan vápenatý.

Jeskyně Reed Flute

Kde se nachází: Čína

Jeskyně Reed Flute, stará zhruba 180 milionů let, se nachází v Číně, nedaleko města Guilin. Ve 40. letech 20. století ji objevila skupinka zběhů z japonské armády.

Jeskyni nejprve vyplňovalo podzemní jezero, s poklesem hladiny se ale odhalil celý dóm, hluboký asi 240 metrů. Nádherné krápníkové scenérie tvořené stalaktity, stalagmity a kamennými sloupy zde vytvořil uhličitan vápenatý.

Jezero Hillier

Kde se nachází: Austrálie

Jezero s neobvykle růžovou barvou leží v přírodní rezervaci Recherche Archipelago, která se mimoto pyšní vzácnými druhy rostlin a živočichů, jež zde žijí. Vodní plochu dlouhou 600 metrů poprvé spatřil v roce 1802 mořeplavec a kartograf Matthew Flinders.

Zbarvení jezera do růžova je přitom velkou záhadou, jelikož se dodnes nepodařilo zjistit, co ho způsobuje. Vědci byli nejprve přesvědčeni, že za ním stojí řasa Dunaliella salina, která do vody vypouští velké množství betakarotenu. Při testech se ale zjistilo, že voda zůstává růžová i bez ní.

Antilopí kaňon

Kde se nachází: Arizona

I když je po většinu roku kaňon vyschlý, spodní voda v průběhu času vymlela do červeného pískovce dvě úzké skalní soutěsky. Vznikly tak kaňony Horní a Dolní. Patří do indiánské rezervace Navahů, kteří místo uctívají. Horní kaňon měří na délku zhruba 400 metrů.

Do soutěsky proniká světlo a vytváří úchvatné barevné scenérie, od hnědé přes červenou a oranžovou až po fialovou a modrou. Dolní kaňon, dlouhý 800 metrů, je přístupný hůře.

Duhové hory

Kde se nachází: Čína

V čínské provincii Gansu se na ploše 40 kilometrů čtverečních rozkládá unikátní pohoří, jež nese jméno Duhové hory. Za jeho pastelově zbarvený vzhled přitom může načervenalý pískovec a další druhy minerálů.

Vrstvy pískovce se formovaly neuvěřitelných 24 milionů let, přičemž následně je zohýbaly tektonické desky. Celou pestrobarevnou strukturu pak dotvarovaly vítr a déšť.

Během dne je možné pozorovat, jak se barva pískovce díky slunečnímu svitu mění od sytě rudé přes žlutou až po zelenou. Návštěvníci mohou lokalitu obdivovat z chodníků a vyhlídkových plošin.

Moře hvězd

Kde se nachází: ostrov Vadhoo (Maledivy)

Maledivy patří mezi nejkrásnější a nejromantičtější souostroví světa. Na ostrově Vaadhoo se navíc objevuje výjimečný jev, označovaný jako „moře hvězd“.

Na plážích a v mořských vlnách totiž září tisíce drobných částeček, které vypadají jako hvězdy na noční obloze. Za tento jev může mořský plankton, který z obranných důvodů vyzařuje jasně modré světlo. Stejně jako plankton mají tuto schopnost bioluminiscence i některé druhy ryb.

Blood Falls

Kde se nachází: Antarktida

Krvavé vodopády v Antarktidě objevil v roce 1911 Griffith Taylor. Ještě dlouho poté ale zůstaly zahaleny rouškou tajemství.

Vědci totiž nemohli přijít na to, proč voda pod ledovcem nezamrzá, i když je její průměrná teplota –17 °C, a co je příčinou její prapodivné červenohnědé barvy. Původně si mysleli, že barvu způsobuje aktivita červených řas.

Speciální radar ale prokázal, že zbarvení vyvolává oxid železa. Pod ledovcem se totiž nachází síť řek se slanou vodou, která obsahuje oxid železnatý. Sůl ve vodě pak navíc vytváří teplo, díky čemuž voda neustále taje. I v tomto nehostinném prostředí zde žijí i unikátní druhy bakterií.

Řeka pěti barev

Kde se nachází: Kolumbie

Řeka Caño Cristales zavlažuje panenskou přírodu národního parku Sierra de la Macarena. Je asi 100 km dlouhá a přezdívá se jí „Řeka pěti barev“. Za svůj vzhled přitom vděčí zejména vodním rostlinám, které v ní žijí.

Hlavními původci barevné palety jsou řasy rodu Macarenia claviegera, které řeku zbarvují do modrého, zeleného, černého, žlutého a červeného odstínu. Zbytek obstarávají písek nebo kameny, a dále okolní skály a peřeje.

Gejzír tvoří tři vrcholy, které obklopují kaskádovitě seřazená jezírka s horskou vodou, bohatou na uhličitan vápenatý Přírodní unikát ve druhé polovině 8. století ještě zdokonalila práce čínských intelektuálů, kteří ho obohatili o více než sedmdesát básní a cestopisů psaných tradičním čínským písmem. V roce 1997 zde došlo k prudkému lijáku, který zatopil koryto a usmrtil 11 osob. Pro zajímavost, v roce 1997 zde došlo k prudkému lijáku, který zatopil koryto a usmrtil 11 osob. K největšímu barevnému rozkvětu řeky dochází hlavně v podzimních měsících (podle místních je ale tok nejpestřejší v období bouřek).
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Znali husité jen spěch, hlad a modlení?
Husitský sněm rozhodl o dalším válečném podniku. Každý, kdo s kališníky sympatizuje, se má zapojit. Za ideály husitů tak bojují vznešení páni, nižší šlechticové, měšťané i chudáci. Zatímco dříve byla zemská hotovost svolávána na dobu určitou, se vznikem polních vojsk je tu rázem permanentní armáda.   Šlechta formuje jízdní oddíly těžkooděnců, ale jádrem husitských vojsk […]
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie […]
Bohuslav Martinů strávil dětství na věži
V těsné blízkosti bytu duní ohlušující věžní zvony. Uloženo v zásuvce prádelníku si tu ale tiše a spokojeně pobrukuje malé dítě, kterému je předurčeno stát se jedním z největších českých hudebních skladatelů v dějinách.   Když 8. prosince 1890, právě ve svátek Panny Marie, vyzvánějí zvony na věži poličského kostela sv. Jakuba, nemohou obyvatelé města o 36 […]
Katedrálu zachránil potápěč
Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé 170 metrů s klenbou, tyčící se do výše 24 metrů, se objevují trhliny.   K vyboulenému zdivu se přidávají uvolněné a padající kameny a celá budova se naklání…„Základy v měkké zemi nejsou vybudovány dostatečně pevně,“ […]
Zajímavosti
Hlasitý spánek nás trápí už tisíce let!
Z ložnice starých Egypťanů se ozývá zvuk motorové pily. Kde ji vzali před 3500 lety? Samozřejmě to není pila, to jen muž hrozivě chrápe! Když ženě dojde trpělivost, vyběhne před dům, utrhne větvičku tymiánu a začne s ní mávat své drahé polovičce kolem nosu. Pomůže to?   Z egyptských lékařských papyrů dobře víme, že noční […]
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice […]
Hřbitov se zkříženým hnáty: Piráti najdou věčný klid u Madagaskaru!
Ostrov Svaté Marie platí za zapomenutý kout planety. Madagaskarská končina prožívá zlatý věk na přelomu 17. a 18. století, kdy se tamní zátoky stávají výtečným úkrytem pro piráty. Zřídí si tu dokonce i svůj vlastní hřbitov!   O ráji bukanýrů a korzárů se poprvé zmíní anglický pirát Adam Baldridge, který během roku 1691 zvedá kotvy […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Toto mohutné zvíře s impozantními rohy je zobrazeno na pravěkých jeskynních malbách či petroglyfech a jeho podoba je otisknuta také ve figurkách z doby bronzové…Objevuje se na starověkých egyptských reliéfech a v náboženstvích starověkého Blízkého východu symbolizuje sexuální potenci, sílu i zdatnost.   Jeho rohy se používají jako součást obětních darů, trofeje i nádoby na […]
Záhady a napětí
Talentovaný mrzák Héfaistos
Máme-li si představit pohanského boha, většině z nás nejspíš vytane na mysl urostlá a mocná postava hodna svého božského postavení. Héfaistův případ je však něco úplně jiného. A přesto patří mezi nejoslavovanější bohy antického Řecka.   Na to, že zdaleka ne všechny mytologické příběhy jednotlivých bohů jsou božská rodinná idylka, jsme už poměrně zvyklí. Snad […]
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?   […]
Tuhý kořínek vyhynulé šelmy: Mohl v Africe přežít prastarý druh medvěda?
Odskočit si z tuniské pláže do blízkého okolí a natrefit na medvěda? Zní to možná úsměvně, ale medvědi se v této části Afriky hojně vyskytovali, a to ještě relativně nedávno. Medvěd atlaský byl dobře znám například Římanům, kteří tuto šelmu rádi využívali při gladiátorských zápasech. Kam se však tento druh medvěda v proudu času ztratil? Může stále někde […]
Zjevení Panny Marie v Litmanové: Staly se mladé dívky svědky zázraku, nebo obětí klamu?
Že zázraky neexistují? A co když ano? Jeden takový se mohl stát v roce 1990 na sousedním Slovensku. Dvě mladé dívky si tehdy nedaleko obce Litmanové užívaly bezstarostných her, když v tom se jim zjevila samotná Panna Maria Neposkvrněné Čistoty. Od té doby se hora Zvir stala nejmladším poutním místem.   První zjevení se mělo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Strefoval se vévoda perem do pařížské smetánky?
historyplus.cz
Strefoval se vévoda perem do pařížské smetánky?
V politice ani na bitevních polích velkých vítězství nedosáhl. A během povstání Frondy vévoda Rochefoucauld málem zemřel! Když se uzdraví, rapidně změní svůj život. Stává se mistrem hořkých postřehů o slabostech společnosti, jimiž se proslaví po celé Evropě! Pochází ze starobylé šlechtické rodiny. Vévoda François de La Rochefoucauld (1613–1680) se narodil v Paříži, získá vzdělání
Hrady a zámky v zimě nespí!
epochanacestach.cz
Hrady a zámky v zimě nespí!
Zmýlená neplatí. Všechny hrady a zámky v zimě zavřeno nemají. Co se tedy vydat třeba na tyto? Hrad Rožmberk (úvodní foto) Cenné sbírky zbraní, nábytku, porcelánu a obrazů, mimo jiné i portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se tu dle pověstí zjevuje, je spolu s věží Jakobínka, prostory katovny a muzeem hrdelního soudnictví, součástí expozice, kterou
Ze zášti prozradila moje dávné tajemství
skutecnepribehy.cz
Ze zášti prozradila moje dávné tajemství
Ta mrcha si počkala na třídní sraz a tam to pěkně všem řekla. Podrobně a bohužel pravdivě. Porušila tím slib, že bude mlčet, výměnou za peníze a byt, který jsem jí tehdy přenechala! Třídní srazy a vůbec všelijaké ty sedánky s bývalými spolužáky, kolegy či známými, mi byly odjakživa protivné. A to je ještě dost slabé slovo. Můj
Tradiční zelníky
tisicereceptu.cz
Tradiční zelníky
Jednoduchý recept z levných a dostupných druhů zeleniny – brambor a zelí. Doplnit je můžete špenátem, jogurtovým dipem nebo zeleninovým salátem. Potřebujete 500 g brambor 250 g kysaného zelí 1
Ukládání s vytříbenou elegancí
rezidenceonline.cz
Ukládání s vytříbenou elegancí
Komody, skříně i šatny, jež v obytném prostoru sehrávají nezastupitelnou roli z pohledu praktického mobiliáře, jsou i významným estetickým doplňkem interiéru. Přestože jejich prvotním posláním je věci především skrývat za neprůhlednými dvířky z různých materiálů, k nimž patří především dřevo v různé povrchové úpravě, v posledních letech se objevují i efektní designové prvky s vysokým
Ötzi: Chrání tělo pravěkého muže tajemná kletba?
enigmaplus.cz
Ötzi: Chrání tělo pravěkého muže tajemná kletba?
Když se manželé Simonovi 19. září 1991 vracejí z horské túry, všimnou si, že z ledu trčí lidská hlava a ramena. Nejprve se domnívají, že jde o nějakého ztraceného horolezce, který tu zahynul. Čas od č
Pro tentokrát mu Kohoutová odpustila?
nasehvezdy.cz
Pro tentokrát mu Kohoutová odpustila?
Porodila druhé dítě, pořídila nový byt, pustila se do jeho rekonstrukce a zdálo se, že je herečka Berenika Kohoutová (33) ze seriálu Jedna rodina na tohle všechno sama. Není to tak dávno, co se sp
Tomáš Jungwirth získal Národní cenu Česká hlava za výzkum spintroniky
21stoleti.cz
Tomáš Jungwirth získal Národní cenu Česká hlava za výzkum spintroniky
Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd obdržel nejvyšší české vědecké ocenění – Národní cenu Česká hlava. Cena vyjadřuje uznání za celoživotní úspěšné a excelentní působení ve výzkumné, výv
Zažijte zimní kouzlo v průhledných iglú s 360° výhledem na Prahu
iluxus.cz
Zažijte zimní kouzlo v průhledných iglú s 360° výhledem na Prahu
Pytloun Sky Bar & Restaurant Prague, situovaný na střešních terasách hotelu Pytloun Boutique Hotel Prague na Václavském náměstí, přichází i letos od listopadu s oblíbeným konceptem posezení ve vyh
Tradiční anglická
nejsemsama.cz
Tradiční anglická
Kdo chce v Anglii dobře jíst, musí třikrát denně snídat, pravil anglický dramatik W. S. Maugham. Jak ale na to? Ingredience na 2 porce: ● 4 kvalitní vepřové klobásky ● 400 g bílých fazolí v rajčatové omáčce ● 2 vejce ● 4 plátky anglické slaniny ● 4 žampiony ● větvička cherry rajčátek ● 100 g žampionů ● olivový olej ● toustový chléb Postup: Fazole vlijte i
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
epochaplus.cz
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
Čeští obrozenci to v minulosti neměli jednoduché. Mnozí se potýkali s velkou nepřízní osudu. Přesto se mu dokázali postavit. Jací byli doopravdy? Přinášíme zajímavosti o nich, které v hodinách češtiny většinou nedozvíte. V roce 1793 se František Martin Pelcl (1734–1801) stává prvním profesorem českého jazyka na Pražské univerzitě. Ačkoliv patří k zapáleným vlastencům, snaha získat profesuru nejprve historie, kde neuspěl,
Potřebujete pečovatelskou službu?
panidomu.cz
Potřebujete pečovatelskou službu?
Někdy stačí, že přijde třeba úraz nebo na vaše blízké dolehne věk a nemoci a tolik by chtěli zůstat doma. Jenže i když se snažíte pomoci, už je to nad vaše síly. To je přesně ta chvíle, kdy byste se měli o pečovatelskou službu začít zajímat. Nemusíte se stydět. Vždyť službu využívají desetitisíce lidí. A
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz