Maria Anna, nejstarší z žijících dcer panovnice Marie Terezie, je v šoku. V Innsbrucku právě zemřel její otec František Štěpán Lotrinský, jediný člen císařské rodiny, který jí projevoval vřelé city. Mladá žena upadá do těžkých depresí. Snad také proto, aby ji z nich dostala, jí matka svěří důležitý post…
V roce 1766 se Marie Anna (1738–1789) stává abatyší Ústavu šlechtičen na Pražském hradě.
Ten pro výchovu a vzdělání 30 dívek ze zchudlých šlechtických rodin založila Marie Terezie (1717–1780) již o 11 let dříve, ale až dosud neměl svoji představenou a prakticky nefungoval.
Královský příjem
Marie Terezie tím v podstatě vyřešila zapeklitý problém. Kvůli tělesnému postižení byla Marie Anna neprovdatelná, ale na druhou stranu ji bylo třeba nějak hmotně zabezpečit.
S postem abatyše Ústavu šlechtičen se pojí „královská“ roční renta ve výši 20 000 zlatých.
Na věku nezáleží
Stejným způsobem postupují i další habsbursko-lotrinští císaři. Post abatyše Tereziánského ústavu šlechtičen na Pražském hradě je napříště rezervován pro svobodné arcivévodkyně z tohoto rodu.
Je jich spousta a taková funkce jim poskytne finanční jistotu. Zhostit se jí mohou jako velmi mladé. Třeba Marie Karolína Rakouská (1825–1915), vnučka císaře Leopolda II. (1747–1792), se abatyší stává v pouhých 19 letech.
Líheň královen
Na rozdíl od jiných katolických řádů se nepočítá s tím, že by abatyše složila slib celibátu. Pokud si ji najde ženich, před svatbou se své funkce jednoduše vzdá a smí se provdat.
To je případ arcivévodkyně Marie Terezie Izabely Rakouské (1816–1867), jež se po boku chotě stala královnou Obojí Sicílie, nebo Marie Kristýny (1858–1929), která post abatyše zastávala v letech 1875–1879 a po sňatku si na hlavu posadila španělskou královskou korunu.
Do Prahy se nehrnou
Většina jmenovaných arcivévodkyň Prahu ani nikdy nenavštíví a se schovankami ústavu, které musejí svůj šlechtický původ složitě dokládat vývodem nejméně z osmi předků, se nikdy neseznámí.
Marie Anna se například vymlouvá na svůj špatný zdravotní stav, kterému by pražské klima prostě neprospívalo…
(Zdroj: HISTORY revue)