Místnost obrácená na sever, s malým oknem a ještě zastíněným stromem. Co s tím? Neuvažujte hned o stavebních úpravách. Pocit světla a slunce dokážete vykouzlit také šikovným výběrem barev i vhodnými bytovými doplňky.
Hra barev
Hřejivý pocit v interiéru docílíme použitím barev z teplého spektra – žlutou, oranžovou, červenou, červenofialovou nebo čokoládově hnědou.
Velmi záleží na konkrétním tónu barvy. Teple totiž mohou působit také některé odstíny barev z jinak studeného barevného spektra. Blankytná modrá, olivově zelená nebo švestkově fialová. To souvisí hlavně s asociacemi, které se nám s těmito barvami spojují.
Všeobjímající světlo tvoříme pomocí velmi světlých odstínů na stěnách kolmých ke stěně s oknem. Dopadající světlo z okna se od světlé plochy krásně odráží do interiéru.
Radostný pocit přichází s čistými tóny barev. Pastelové odstíny jsou tlumené, decentní, a tak nijak velký, rozjásaný pocit zrovna nepřinesou.
Ředění čistých pigmentů barev na světlejší bychom proto neměli provádět pomocí bílé, ale spíše neutrálního bezbarvého pojidla nebo vody.
Velké zrcadlo – vytvoří zdánlivě další okno, protože otevře prostor a rozjasní místnost odraženým světlem.
Doplňky – ty, které vytvářejí dojem, že na ně dopadá slunce, je nejvhodnější umístit hned vedle okna. Na fotografii vidíte, jak bílé světlo záclony přechází do zlaté na závěsu a oranžové na polštářku a pohovce. Výsledek je plný tepla a příjemné prosluněné atmosféry, ačkoli slunce nevidíme.
Okno zastíněné stromy nebo keři – rozzáříte je dekoracemi. Místo záclon na něj instalujte jen závěsy, světla jím prochází už tak jako tak málo.
Pocit slunečního svitu pak můžeme zdařile vyvolat dekoracemi v kombinaci barev ohně – žluté, oranžové a červené.
Pro dojem z místnosti je rozhodující barevnost velkých ploch, tedy i podlah. Nemusíte se bát ani podlahy velmi světlé, nábytek, který do místnosti nastěhujete, bude prakticky vždy tmavší a místnost opticky přistíní.