Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Smrt kvůli pokroku: Znáte šest objevitelů, které zabil vlastní vynález?

Některé věci dnes už používáme téměř automaticky. Než vznikly, museli jejich vynálezci projít krušnými chvílemi. A někteří za pokrok zaplatili dokonce svým životem. Kteří to byli?

Jean-François Pilâtre de Rozier (1754–1785)

Vynález: balon plněný vodíkem

O co jde: V roce 1783 chtěl přeletět kanál La Manche. Došlo ale k explozi.

Jeho otec byl bývalý voják, později hostinský. Mladý Jean vystudoval chemii. Velmi záhy odešel do Paříže, kde si změnil jméno. Velmi si ho oblíbil králův bratr.

Proslavil se hlavně tím, že v roce 1781 založil první technické muzeum, kde prováděl fyzikální a chemické pokusy. Díky tomu se na něj obrátili bratři Montgolfierové, kteří jako první zkonstruovali horkovzdušný balon.

Rozier vymyslel kombinaci balonu plněného vodíkem a horkovzdušného balonu.
Rozier vymyslel kombinaci balonu plněného vodíkem a horkovzdušného balonu.

Vlastní prototyp

Sám absolvoval první volný let horkovzdušným balonem s baronem Françoisem d´Arlandesem. Ten trval 25 minut a urazili při něm 12 km. Rozier ale také toužil zkonstruovat svůj vlastní balon. Proto zkonstruoval tzv.

rozier – kombinaci balonu plněného vodíkem a horkovzdušného balonu. Dne 15. června 1785 vystartoval z města Boulogne-sur-Mer. Hlavním cílem bylo přeletět kanál La Manche z Francie do Velké Británie.

Po 5 km ale ve výšce 900 metrů došlo ke vznícení vodíku v náplni balonu a následně k explozi. Příčinou byl podle všeho roztržený obal. Rozier tak i se svým společníkem přišel po pádu o život.

William Bullock (1813–1867)

Vynález: tiskový kotoučový stroj

O co jde: Tiskařský stroj mu rozdrtil nohu, po amputaci zemřel.

Stroj se využíval hlavně pro tisk novin.
Stroj se využíval hlavně pro tisk novin.

Americký vynálezce se narodil v New Yorku. Už jako malé dítě osiřel a vyrůstal pouze se svým bratrem. Oba pak začali pracovat jako strojníci a slévači, Bullock ale zbožňoval knihy, díky kterým získal mnoho znalostí z mechaniky.

Byl velmi ambiciózní, už ve svých 21 letech vlastnil obchod se stroji. Ten ale brzy zkrachoval. Bullock se pak rozhodl pro práci redaktora v novinách. Zřejmě zde se začal zajímat o tiskařské stroje.

Pro noviny zásadní zlom

V roce 1853 vymyslel Bullock kotoučový stroj s vlastním podavačem a pásem papíru, který byl dlouhý i 8 km. Tento stroj mohl vytisknout až 12 000 listů papírů za hodinu z obou stran současně, pozdější vylepšení zvýšilo rychlost až na 30 000 archů za hodinu.

Osudným se stal 3. duben 1867, když chtěl upravit jeden ze svých strojů. Nohou se pokusil nakopnout hnací řemen, končetina se mu bohužel zachytila ve stroji a ten ji rozdrtil. Do rány se mu dostala infekce a bylo nutné mu nohu amputovat. Při operaci ale zemřel.

Otto Lilienthal (1848–1896)

Vynález: plně ovladatelný kluzák

O co jde: Sestrojil první kluzák, po pádu si poranil páteř a zemřel.

Při jednom z pokusů foukal příliš silně vítr a Lilienthal spadl ze 17 metrů.
Při jednom z pokusů foukal příliš silně vítr a Lilienthal spadl ze 17 metrů.

Němec Otto Lilienthal patří mezi průkopníky letectví. Společně se svým bratrem studovali na technických školách. Už během studií společně stavěli modely létacích strojů, těžších než vzduch.

V době války s Francií stihl získat inženýrský diplom a vstoupil do armády. Později se přiznal, že nesplnil rozkaz sestřelit francouzský pozorovací balon, jelikož jím byl fascinován.

Fascinace létáním

Společně se svým bratrem začali se stavbou kluzáku v roce 1890. I když byly první pokusy neúspěšné, neustále kluzák vylepšovali. Za svůj život tak stihl Lilienthal postavit 18 typů kluzáků, které už byly plně ovladatelné.

Svoje pokusy si mohl dovolit díky trubkovému parnímu stroji. Při svých experimentech přežil několik nehod. Osudným se mu stal 9. srpen 1896. Při tomto pokusu foukal silný vítr. Ve výšce 30 metrů se zvedla přední část kluzáku, a ten se téměř zastavil ve vzduchu.

Lilienthal zareagoval tak, že švihl nohou dopředu.  Těžiště se tak přesunulo příliš dopředu a kluzák se zřítil strmě dolů. Lilienthal spadl z výšky 17 metrů a těžce si poranil páteři. Svým zraněním druhý den podlehl.

Výsledky jeho práce pak pomohly bratrům Wrightovým ke konstrukci prvních letadel.

Marie Curie-Skłodowská (1867–1934)

Vynález: objev radia a polonia

O co jde: Při zkoumání prvků byla dlouhá léta vystavena takové dávce radiace, že podlehla leukemii.

Sklodovská studovala hlavně uranovou rudu.
Sklodovská studovala hlavně uranovou rudu.

Marie Skłodowská patří mezi nejvýznamnější ženské vědkyně vůbec. I když pocházela z Polska, většinu života strávila ve Francii. Už od mládí se velmi zajímala o vědu, proto neustále studovala.

Dotáhla to tak daleko, že jako první žena složila v roce 1891 přijímací zkoušky na fakultu fyziky a chemie na pařížské Sorbonně. Zde pak získala v roce 1894 licenciát z matematiky.

Ve stejný rok pak poznala i svého budoucího manžela Pierra Curieho, který pracoval v laboratoři Henriho Becquerela.

Svítící ruda

Pod jeho vedením pak začala zkoumat radioaktivitu, konkrétně začala uranovou rudu dělit na jednotlivé chemické sloučeniny. Po čtyřech letech se jí podařilo objevit nový prvek – polonium, který pojmenovala jej po své polské vlasti.

Později objevila i mnohem radioaktivnější radium. Podařilo se jí tak vyjasnit příčinu radioaktivity.

Rána osudu

I když se jí ve vědecké práci dařilo, v roce 1906 postihla Skłodowskou velká rána, když její manžel Pierre přišel nešťastnou náhodou o život. Bohužel si manželé nenechali před Pierrovou smrtí své objevy patentovat a přišli o velkou část financí.

Když ale dostala svou druhou Nobelovu cenu za chemii, vytvořila nezávislý Ústav pro radium. Její nadace pak pomohla dát základy léčby rakoviny. Sama na ni v roce 1934 zemřela – konkrétně na leukemii, kterou ji způsobilo ionizující záření.

Franz Reichelt (1878–1912)

Vynálezce: průkopník parašutismu

O co jde: Reichelt vymyslel padák, vytvořený z oblečení. Seskočil z Eiffelovy věže a zabil se.

Vynálezce spadl z Eiffelovy věže volným pádem.
Vynálezce spadl z Eiffelovy věže volným pádem.

Franz Karl Reichelt se narodil ve Štětí do německé rodiny. Vyučil se na krejčího, velmi brzy opustil Rakousko-Uhersko a odstěhoval se do Paříže, kde si otevřel módní salon. V roce 1909 pak obdržel francouzského občanství.

Když se pak dozvěděl o finanční odměně 10 000 franků za padák pro piloty, kterou vypsal Aéro-Club de France, rozhodl se, že sestrojí funkční padák vlastní výroby.

Ušil plášť z pogumovaného hedvábí, který by se během letu rozevřel a měl umožnit bezpečné přistání.

Příliš těžká váha

První jeho oblek ale byl příliš těžký, vážil totiž 70 kg. Reichelt se proto rozhodl, že vymění nosné tyče za provazy. Když oblek testoval, utrpěl velké množství zranění. Další pokusy prováděl raději na krejčovských figurínách.

Možná proto dostal úřední povolení k předvedení padáku z Eiffelovy věže. Tento počin uskutečnil za přítomnosti novinářů dne 4. února 1912. Reichelt vyskočil z prvního patra, z výšky 57 metrů.

Oblek se mu ale rozevřel jen částečně a začal se vzdouvat až na poslední chvíli. Vynálezce tak volným pádem spadl a byl na místě mrtvý. Na místě, kde dopadl, se utvořil 15 cm široký kráter v zemi.

Henry Smolinski (19331973)

Vynález: létající automobil

O co jde: Během zkušebního letu se ulomila křídla.

Další pokus se stal pro vynálezce osudný.
Další pokus se stal pro vynálezce osudný.

Henry Smolinski byl americký inženýr polského původu, jenž absolvoval leteckou inženýrskou školu. V roce 1971 představil projekt AVE Mizar. Jednalo se o převratnou myšlenku propojit letadlo s automobilem.

Konstruktéři si vybrali tehdy ne moc populární model vozu Ford Pinto a letadlo Cessna Skymaster. Ta měla dva motory, jeden tažný a jeden tlačný. Společnost chtěla zahájit od roku 1974 masovou výrobu.

Druhá fatální chyba

Nejprve vznikly dva prototypy, které se testovaly za účelem získání certifikátu Úřadu pro civilní letectví. Poprvé stroj otestoval pilot Charles Jannise, který ale krátce po startu zaznamenal problémy s křídlem.

Dokázal naštěstí bezpečně přistát na poli a s téměř neporušeným strojem se vrátil zpět. O několik dní později (11. září 1973) došlo při zkouškách na letišti Camarillo Airport v Kalifonii k havárii, kdy povolily sváry mezi křídlem a automobilem.

V troskách pak zahynul nejen Henry Smolinski, ale také jeho společník Harold Blake.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Vyměnila Tereza Bavorská nápadníky za vědu?
Panovníci od svých dcer většinou očekávají jediné – že se dobře provdají. Bavorské princezně Tereze však svatba pranic neříká, brání se jí zuby nehty.   Navzdory protestům rodiny se Tereza (1850–1925) pouští do něčeho pro ženu, a urozenou dámu zvlášť, naprosto neslýchaného. Zcela se ponoří do vědeckého výzkumu! Urozená dívka po sobě zanechá rozsáhlé dílo […]
Nejstarší orloje: Fantazii hodinářů se meze nekladou
Blíží se další celá hodina a náměstí je opět plné zvědavců. Taková situace nastává nejen na pražském Staroměstském náměstí, ale vlastně všude v Evropě, kde se dochovaly věžní orloje jako doklady technického umu našich předků.   Hodiny umísťují stavitelé na nejvyšší kostelní věže jako službu obyvatelům v okolí. V průběhu 14. století však technika pokročí natolik, […]
Zářící město: Vzniklo pro potěchu konkubíny?
„Bylo jedním z nejnádhernějších, nejproslulejších a nejvelkolepějších měst, jaké kdy člověk postavil,“ skládá hold muslimský učenec Ibn Challikán Medině Azahaře. Tzv. Zářící město bylo přes 900 let ztracené navzdory tomu, že se nachází v samotném srdci Španělska. Jakými divy se mohlo „maurské město snů“ pochlubit?   Na úpatí pohoří Sierra Morena panuje nebývalý ruch. Roku 936 […]
Role poslankyně? Nebát se a hodně pracovat!
Právě se zrodilo Československo. 14. listopadu 1918 se poprvé schází jeho zákonodárný orgán – Revoluční národní shromáždění. Mezi jeho 256 členy je i několik žen včetně Fráni Zemínové, která se do naší historie zapíše délkou svého mandátu. V poslanecké lavici stráví více než 20 let!   Pochází z početné rolnické rodiny ze středních Čech. Fráňa […]
Zajímavosti
Umějí se zvířata smát?
Lidé se smějí, když chtějí vyjádřit emoce, když slyší vtip nebo jim zkrátka něco přijde legrační. Anebo když je někdo lechtá! Jak je to ale se zvířaty? Mají to také tak?   V roce 2009 to britská psycholožka Marina Davila Rossová vyzkouší na těch nejmenších. Na jedné straně si vezme skupinu kojenců, na druhé opičí […]
Ve vesmíru není ticho!
Jeden člověk vám bude tvrdit, že ve vesmíru je absolutní ticho, podle druhého je tam spíš pořádný kravál. Kdo má pravdu? V jistém smyslu oba!   Zvukové vlny kolem nás nelétají jen tak, přenášejí je atomy a molekuly. Ve volném vesmírném prostoru ale atomy ani molekuly nejsou. Anebo je jich velmi málo. Zatímco v 1 […]
Krásná Semiramis: Všude byla, všechno postavila… ale existovala?
Zoufale sleduje jeho krásnou tvář bez sebemenší známky života. Ona, královna Semiramis, se chtěla stát jeho ženou. Odmítl. Takový konec si ale nepředstavovala…   Podle řeckého historika Diodóra Sicilského (asi 90–27 př. n. l.) je Semiramis dcerou rybí bohyně Derketo, která se zamiluje do smrtelníka. Toho ovšem Derketo zabije a sama se vrhne do vln. […]
S láskou a humorem v Hovorech W
První podzimní Hovory W jistě potěšily všechny příznivce kultovního seriálu Hospoda, protože hostem moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros nebyl nikdo jiný, než protivný tělocvikář a pan domácí Jonáš. „Ne, ten protivný domácí nemá s Václavem Knopem opravdu nic společného. Je to jen důkazem, že je Vašek dobrým hercem. V civilu je to […]
Záhady a napětí
Červený duch z Arizony: Démon nebo neznámé zvíře?
Podle legendy zrozené v roce 1883 v americkém státě Arizona žije na jihovýchodě země podivné stvoření vypadající jako velbloud. Kromě toho, že má jít o děsivého obřího tvora, který útočí na lidi, prý na jeho hřbetě sedí lidská kostra. Jde o ducha nebo tvora z masa a kostí?   Měsíc visí nízko na obloze a krajinu […]
Podařilo se najít bájný poklad Nibelungů?
Detektor kovů začne hlasitě pípat. Nejde o planý poplach a pod zemí se neukrývá jen nějaké harampádí. V roce 2014 učiní amatérský archeolog v lese u Rülzheimu na západě Německa nález, který všem vyrazí dech. Při pátrání po legendami opředeném pokladu Nibelungů objeví zlaté a stříbrné šperky a další cenné předměty. Patřily bájnému Siegfriedovi?   Na stěně […]
Tříhlavý bůh dráždí církev
Ten stříbřitý lesk muže fascinuje. Sleduje dar, který se chystá odeslat papeži do Říma a má pocit vnitřního uspokojení z dobře odvedené práce. Tři stříbrné hlavy slovanského boha Triglava se brzy vydají na svou poslední cestu.   Píše se rok 1124 a ona speciální zásilka míří k papeži Kalixtovi II. (1065–1124)…Jejím odesílatelem je biskup a […]
Energetičtí upíři: Denně chodí kolem nás, aniž bychom o tom věděli
Také jste se báli upírů, když jste byli dětmi? To jste ještě nevěděli, že skutečně existují. Akorát tihle jsou obtížně rozpoznatelní a nesají krev. Místo ní z nás mají sát energii, a to je prý činí mimořádně nebezpečnými!   Upíři jsou pro spisovatele a filmaře mimořádně vděčným tématem. Jen málokdo nezná legendární román Drákula z pera […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mladší muž drží Švormovou v šachu?
nasehvezdy.cz
Mladší muž drží Švormovou v šachu?
Nikdo si to neuměl představit, ale den, kdy Libuše Švormová (89) pověsí řemeslo na hřebík, se nezadržitelně blíží. Navíc se zdá, že zásadní roli hraje její partner. Sdivadlem už herečka ze seriálu
Tajemství sochy Krista Krále: Boží zjevení i pohřbené srdce
enigmaplus.cz
Tajemství sochy Krista Krále: Boží zjevení i pohřbené srdce
V lokalitě polského města Swiebodzin se nachází gigantická socha Krista Krále. Jedná se o nevyšší sochu Krista na světě, která překonává i výšku slavné skulptury v brazilském Riu de Janeiro. Vztyčení
Zkrášlovací zákroky s rozumem
panidomu.cz
Zkrášlovací zákroky s rozumem
Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné? Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky.
Caesarovo tažení Galií: Padl mu za oběť milion lidí?
historyplus.cz
Caesarovo tažení Galií: Padl mu za oběť milion lidí?
Vojevůdce Vercingetorix se obrací ke svým mužům: „Nebojoval jsem za sebe, ale za svobodu všech Galů.“ Ještě toho dne sedne na koně a opustí obléhanou Alesii. Sám předjede před Caesara, obkrouží jeho křeslo, sejme zbroj, usedne na zem a zůstane tak, dokud ho neodvedou. „Dělá to jen sám kvůli sobě,“ šuškají si v Římě o
Zlín, město pro každého
epochanacestach.cz
Zlín, město pro každého
Budoucnost je teď. A Zlín je rozhodně město budoucnosti. Zlín jím byl už téměř před sto lety, kdy mu dával dnešní tvář Tomáš Baťa. Vydejte se do města, které se svou vizí vyrovná světovým metropolím, do města, které je jiné. Do města, které žije nejen Baťovým odkazem, ale i filmem, architekturou a designem. Dejte si
Fondy kvalifikovaných investorů Wine Management SICAV a Artefin otevírají Centrum alternativních investic
iluxus.cz
Fondy kvalifikovaných investorů Wine Management SICAV a Artefin otevírají Centrum alternativních investic
Fondy Wine Management SICAV a Artefin oznámily vznik nového Centra alternativních investic (CAI). Je to reakce na rychle rostoucí poptávku investorů po vzdělávání a informacích ze světa alternativních
Ukrývá v sobě Velká sfinga v Gíze tajné tunely?
epochaplus.cz
Ukrývá v sobě Velká sfinga v Gíze tajné tunely?
Protáhne se malým otvorem a zužující se chodbou pokračuje s petrolejkou dál, do hlouby sochy. Klesá níž, pod úroveň země, kde si může vybrat směr. Dá se tím, který vypadá, že povede nejdál…   Musí odstranit několik kamenů závalu a pak se tisíciletí zapomenutou chodbou dostane až do útrob Velké neboli Chufuovy pyramidy! Najde se
Jed nad zlato
21stoleti.cz
Jed nad zlato
Příroda je plná travičů. Není před nimi úniku, jsou ve vodě, ve vzduchu i na souši, od těch nejdrobnějších, bakterií, až po šestimetrovou kobru královskou. Všichni ale mají jedno společné – v jejich j
Marinovaná kuřecí křídla
tisicereceptu.cz
Marinovaná kuřecí křídla
Vylepšete křídla naší super marinádou! Ingredience kuřecí křídla sójová omáčka citronová šťáva 2 stroužky česneku jarní cibulka tymián olej sůl pepř Postup Nejdříve si připravte ma
Po poli za naší vesnicí nás honili duchové
nejsemsama.cz
Po poli za naší vesnicí nás honili duchové
Budoucí manžel mi vyprávěl neuvěřitelný příběh. Myslela jsem si, že si vymýšlí. Zavedl mě na to místo za úplňku. Od té doby tomu věřím. Příběh jsem neprožila sama, mám dva svědky, manžela Tondu a bratra Vencu. Bylo to v době, kdy jsem začala s Tondou chodit. Byli jsme ještě tak mladí. Abych s ním nezůstala sama, posílali se mnou
Dárek, co nám změnil život
skutecnepribehy.cz
Dárek, co nám změnil život
Mít handicapované dítě není lehké pro nikoho. Náš malý Jindra ale přinesl celé rodině nejen starost, ale hlavně hodně radosti i štěstí! Narodil se přidušený a lékaři ho dlouho rozdýchávali. Ty dlouhé chvíle na porodním sále moji dceru změnily. Strach o právě narozené dítě je tvrdá zkušenost. Malý Jindříšek byl tiché miminko. Bohužel poporodní komplikace na něm zanechaly
Podlahový tepelný komfort
rezidenceonline.cz
Podlahový tepelný komfort
Využití elektrických topných kabelů ve formě podlahové vytápění se v porovnání s teplovodními systémy vyznačuje nejen příznivými pořizovacími náklady, ale také jednodušší instalací a větší flexibilitou. Potřebný komfort umějí nabídnout rovněž topné rohože a fólie. Kabely, umístěné přímo pod dlažbu do tenké vrstvy pružného tmelu, lze využít také k realizaci ploch s komplikovanějším tvarem. Vybavené
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz