Ne všechny tváře obětí nacismu zůstávají anonymní. Mezi ty, jejichž kroky nadobro skončily v koncentračním táboře, patří i některé slavné osobnosti své doby…
Zabili mu dceru
Vojtěch Preissig (1873–1944), jeden z nejznámějších českých grafiků, malířů a ilustrátorů, se angažoval jak v protirakouském, tak protinacistickém odboji.
Spolu se svou dcerou, novinářkou Irenou Bernáškovou (1904–1942), se zasadil o vydávání ilegálního časopisu V boj, avšak v roce 1940 ho Gestapo odhalilo a poslalo do koncentračního tábora Dachau. Jeho dceru nacisté popravili v roce 1942, on sám zahynul dva roky poté.
Nakazil se skvrnitým tyfem
Krušné okamžiky v koncentračním táboře Buchenwald si prožil i český malíř, spisovatel a grafik Josef Čapek (1887–1945).
V nacistickém vězení strávil téměř dva a půl roku, načež byl převezen do Sachsenhausenu a poté do Bergen-Belsenu. Zde se nakazil skvrnitým tyfem, kterému záhy podlehl.
Přestože zemřel jen krátce před osvobozením, přesné datum ani jeho skutečný hrob neznáme. Ten symbolický se nachází na Vyšehradském hřbitově v Praze.
Zemřel při pochodu smrti
Karel Poláček (1892–1945), spisovatel s židovskými kořeny, se stal podobně jako miliony jiných nevinných Židů terčem největší německé nenávisti.
Už v roce 1943 byl proto odvlečen do Terezína, odkud byl transportován do koncentračního tábora v Osvětimi.
Dlouho se předpokládalo, že slavný umělec zemřel tady v plynové komoře, teprve v 90. letech 20. století se však objevila svědkyně, která potvrdila, že Poláčkovi se stal osudným až pochod smrti do tábora v Gleiwitz.
Udal ho kolega?
Svými protinacistickými názory se český písničkář a dramatik Karel Hašler (1879–1941) nikdy netajil.
Do rukou gestapa padl poprvé začátkem roku 1941, záhy byl ale propuštěn. Půl roku nato ho však kdosi z jeho hereckých kolegů udal a nadějný umělec skončil ve vězení.
Němci ho poslali do tábora Mauthausen-Gusen, kde Hašler na následky brutálního mučení, neléčené flegmóny a úplavice 22. prosince 1941 zemřel.