Když 17. června 1885 dorazí do přístavu v New Yorku francouzská loď Isère, vítá ji přes 200 000 lidí a stovky člunů. Na její palubě se totiž nachází budoucí symbol Spojených států – socha Svobody. Momentálně je rozmontovaná na 350 kousků!
Nápad na její postavení přitom vznikl už o 20 let dříve, na jednom ze slavnostních banketů, který u Versailles pořádal francouzský markýz Édouard de Laboulaye (1811–1883).
„Přátelé, nebylo by ohromné, kdybychom Spojeným státům věnovali monument? Jako symbol přátelství mezi oběma zeměmi,“ nechal se tehdy slyšet.
Jeho myšlenka přítomné nadchla, hlavně pak architekta Frédérica Bartholdiho (1834–1904). Mladík spojí síly s konstruktérem Gustavem Eiffelem (1832–1923), jenž vymyslí nosnou konstrukci.
Ruka k výročí
V roce 1875 Bartholdi ohlásí založení Franko-americké společnosti, která má projekt finančně zajistit. S ohledem na náročnost se Francouzi zavážou dodat sochu a americká strana má zaplatit podstavec.
Ke 100. výročí nezávislosti v roce 1876 se však USA dočkají jen vysochané ruky s pochodní, která se přesto stane atrakcí Světové výstavy ve Filadelfii. Celou sochu se podaří zhotovit až o osm let později.
Dělníci ji poté rozeberou na 350 dílů a naskládají do 214 beden, které v červnu 1885 pošlou po moři do newyorského přístavu. Tam se pak znovu sestavuje.
Lidová sbírka
Stavba podstavce však poněkud vázne, neboť američtí podnikatelé se do financování projektu zrovna nehrnou.
Trapnou situaci zachrání až jeden z průkopníků žurnalistiky Joseph Pulitzer (1847–1911), který na stránkách svých novin zveřejní výzvu Američanům. „Nečekejme dary od milionářů. Socha není dar francouzských milionářů těm americkým.
Je to dar francouzského lidu všem lidem Ameriky,“ hlásá list. Pulitzer navíc slíbí, že jméno každého dárce zveřejní ve svém deníku. A zabere to: Ani ne za dva měsíce se podaří vybrat potřebnou sumu.
Odhalí tvář
Počasí toho dne oslavám vůbec nepřeje. Newyorský přístav přesto zaplní jachty a parníky, v okolí se tísní tisíce lidí. Pak Bartholdi konečně trhne za provaz, látka v barvě francouzské trikolory se sesune k zemi a odkryje tolik očekávanou tvář „Lady Liberty“. 28. října 1886 se více než 200tunová socha oficiálně stává americkou.
(Zdroj: HISTORY revue)