Naše minulost není vyplněna jen zásadními událostmi, ale také pozoruhodnými detaily, které ji pomáhaly vytvářet. V naší pravidelné rubrice vám odhalíme několik zajímavých číselných údajů, spojených se světovými dějinami.
20
Pouhých 20 minut třímá otěže moci v rukou francouzský král Ludvík XIX., jenž usedne na trůn 2. srpna roku 1830, avšak ještě téhož dne je přinucen k abdikaci ve prospěch svého synovce Jindřicha.
To egyptský král Pepi II. se na výsluní ohřeje o něco déle. Vládne totiž neuvěřitelných 94 let!
117
Tolik kilometrů měří obrovský obranný val, který nechá na severu Anglie (římská provincie Britannia, pozn. redakce) vybudovat římský císař Hadrián. Místy až 6 metrů vysoká kamenná bariéra připomíná Velkou čínskou zeď.
„Zeď oddělující Římany od barbarů,“ popsal monumentální dílo císařův kronikář. Systém obrany je téměř dokonalý. Velké pevnosti, jichž je na střeženém území zhruba 15, doplňuje 80 malých pevnůstek s branami. Celou hranici pak hlídá několik tisíc římských vojáků!
282
Přesně tolik nařízení, založených na principu „Oko za oko, zub za zub“, obsahuje jeden z nejstarších zákoníků všech dob, který vypracuje babylonský král Chammurapi. Přestože je dílo staré několik tisíc let, je velmi dobře systematizováno.
Obsahuje články řešící právní otázky ohledně rodiny, soukromého vlastnictví a majetku obecně, obchodu, cen a mezd, půjček a jejich splácení i násilných zločinů. Dnes je zákoník k vidění v pařížském Louvru.
238 600
Tolik litrů vína se vejde do obřího dřevěného sudu, který si opatří polský král Fridrich August I., známější jako August II. Silný.
Lahodným alkoholickým nápojem je však tento gigant naplněn pouze dvakrát a poté ve sklepeních hradu Königstein stojí takřka 100 let bez užitku. Roku 1819 se z důvodu ztrouchnivění definitivně rozpadne.