I když žádnou zahrádku nemáte, neznamená to, že si nemůžete vypěstovat vlastní zeleninu. Stačí k tomu obyčejný balkon. Nevěříte?
Čemu se na balkoně bude zaručeně dařit?
Jahody
Jahody nejlépe prospívají v závěsných košících, protože mají mělké kořeny. Opatřit pro ně musíte i vhodný substrát, v tomto případě stačí klasický univerzální. Jediné, na co budete muset myslet, je pravidelné přihnojování.
Kromě závěsných květináčů můžeme jahody pěstovat i v kapsách závěsných kapsářů na boty.
Sazenice
V tuto roční dobu je seženete v zahradnických centrech jako takzvané chlazené. To znamená, že jsou skladovány při nízkých teplotách, aby se „zmátly“ a začaly plodit hned toto léto.
Při sázení je potřeba dbát na to, aby „srdíčka“- středy keříků – zůstaly těsně nad úrovní zeminy.
Ředkvičky
Vyrostou tak rychle, že by byla škoda na ně zapomenout. Od zasazení semínka do zralé křupavé sklizně uplyne pouhý měsíc! Pěstování je velmi jednoduché. Semena vysévejte v třícentimetrových odstupech do hloubky jednoho centimetru. Bude se jim dařit jak v truhlíku, závěsném koši i ve větším květináči.
Rukola
Tuto pikantní listovou zeleninu musíte mít – listy můžete sklízet po celý rok! Nejlépe je zasít semena rovnou do nádoby, kde ji hodláte pěstovat. Vysejte je řídce a hodně mělce – stačí jen lehce zakrýt zeminou.
Salátová rukola se vysévá na jaře, v létě i na podzim, takže nejsme (kromě zimy) nijak omezeni roční dobou.
Rychle rostoucí rukola se může sklízet postupně – velký list utrhněte vždy nad nejmenším dorůstajícím, takže stonek několikrát obrazí, než budete muset znovu zasévat.
Rajčata
Na rajčata si klidně může troufnout i začátečník. Lze je pěstovat buď přímo ze semínek, nebo si koupit již povyrostlé sazeničky. Vybírat můžete od cherry rajčátek až po velké masité odrůdy. Každý ale vyžaduje trochu jiný systém pěstování. Společné mají jedno.
Nesnášejí průvan, naopak vyžadují dost velké teplo, ne však polední letní přímý žár.