Hromadná poprava sedmadvaceti členů stavovského odboje, poraženého v nešťastné bitvě bělohorské, patří k nejtemnějším událostem v dějinách českých zemí.
„Je to krutá msta Habsburků za vzpouru proti nim, která se na konec stane roznětkou pro pustošivou třicetiletou válku,“ míní odborníci.
Samotná exekuce, která proběhne 21. června 1621, trvá déle než čtyři hodiny a Jan Mydlář použije pro stínání odsouzenců hned čtyři meče!
Reakce je nekompromisní
Smyčka kolem vzpurných stavů se začne stahovat krátce po prohře v bitvě na Bílé hoře, k níž dojde 8. listopadu 1620. Přitom už pár dní nato poražení stavové kapitulují a písemně požádají císaře o odpuštění.
Ferdinand II. však o nějakých ústupcích nechce ani slyšet. Rudolfův Majestát, zajišťující šlechtě a měšťanstvu náboženské svobody, jednoduše zruší, místodržícím v Čechách jmenuje Karla z Lichtenštejna a rozpoutá hon na rebely.
V únoru pak zveřejní patent vyzývající politické uprchlíky, aby se do šesti týdnů přihlásili k hrdelnímu procesu.
Krutá pomsta
Soud začne hned 20. února a připomíná frašku. „Císařův příkaz zněl postupovat rychle a nedávat obžalovaným mnoho příležitostí k obhajobě,“ zmiňuje se spisovatel Pavel Toufar.
Se stavovskými předáky, obviněnými z verbování žoldnéřů stavovské armády, obsazení hradu a vyhazování místodržících z oken se tak nikdo příliš nemazlí. K důkazu viny nakonec stačí výrok soudu, že „vina je všem dostatečně známa“.
Hlavy připevní na věž!
Celkem 27 mužů skončí onoho tragického dne na staroměstském popravčím lešení, mezi nimi i někdejší rektor Karlovy univerzity Jan Jessenius, šlechtic Jáchym Ondřej Šlik z Holíče či cestovatel Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic.
„Některým kat odsekl mečem hlavu, jiné podle rozsudku oběsil,“ podotýká Toufar. Bezhlavá těla jsou předána rodinám, které ostatky svých příbuzných se všemi poctami pohřbí. 12 hlav Mydlář uloží do železných košů a připevní je na Staroměstskou mosteckou věž.
Lebka Jáchyma Ondřeje Šlika je na četné prosby jeho vdovy sňata již v květnu 1622. Zbylých 11 hlav zde pro výstrahu a ponaučení všem, kteří by snad chtěli ještě někdy křivě přísahat císaři věrnost, visí až do roku 1631!