V malém pekařství v Pudding Lane nedaleko Temže vypukl požár. Za pár minut začíná hořet i ve dvoře sousedního hostince, kam poryvy větru zavály spršku jisker. Lidé vzbudí starostu, který ale nevidí důvod k panice.
„Postačí, když se na to vymočí ženská!“ prohlásí při pohledu na hořící hromádky sena a vrátí se do postele…
Starosta se mýlil. Velký požár Londýna od 2. do 6. září 1666 zničí skoro celé centrum (City) hlavního města. Anglický král Karel II. Stuart (1630–1685) volá po jeho rychlé obnově. Záhy dostává do rukou několik architektonických projektů.
Ten nejambicióznější pochází od Christophera Wrena (1632–1723).
Mladý talentovaný architekt navrhuje celkovou přestavbu londýnského City v duchu vrcholného baroka. Na jeho plánu jsou nová náměstí a pravidelné široké bulváry. Bohužel, odvážnou vizi prosadit nedokáže!
„Naléhavá potřeba okamžité přestavby a priority vlastníků nemovitostí znamenaly konec Wrenova plánu. Město bylo přestavěno na svém středověkém půdorysu,“ vysvětluje současný britský historik Owen Hopkins.
Na zklamaného Wrena nakonec zbude „jen“ obnova vyhořelých londýnských kostelů včetně toho nejdůležitějšího – katedrály svatého Pavla.
„Malinko“ švindluje
Nepoučil se! Chce se vyrovnat těm nejlepším architektům ze západní Evropy. Tomu odpovídá i jeho projekt nové podoby svatého Pavla. Odborná komise ho smete se stolu. Wren proto musí vypracovat jiný plán, střízlivější a konzervativní, který je nakonec schválen.
Stavět se začíná v roce 1675, jenže práce nepostupují tak rychle, jak úředníci očekávali. Tlačí na Wrena, a dokonce mu dočasně pozastaví výplatu jeho dohodnuté odměny. Architekt se tím nenechá znechutit.
Při diskuzích s Karlem II. získává souhlas provést na budovaném svatostánku „drobné“ dekorativní úpravy.
Ve skutečnosti se mu podaří nenápadně vrátit ke svému prvnímu projektu. Katedrála je dokončena kolem roku 1708 a příliš se neliší od Wrenovy původní představy, jak by měla vypadat.
Mohutný chrám z portlandského vápence dosahuje výšky 108 metrů a na západní straně má dvě věže. Jeho centrální dóm dnes patří k dominantám Londýna a chlubí se jednou z největších kopulí na světě.
(Zdroj: HISTORY revue)