Setkáváme se s ním v menší nebo větší míře denně. Pokud je stresu více, může být dokonce i smrtelný. Američtí vědci přesto přišli nedávno s překvapivou hypotézou, že i velké dávky stresu mohou být mozku prospěšné.
Podle studie Texaské univerzity mají lidé zatížení příliš mnoha úkoly větší pravděpodobnost, že se jejich mozek udrží v dobré formě. Mají jasnější mysl a lépe si vybavují vzpomínky.
Více stresu – lepší mozek
Při experimentu osoby, které byly zaměstnány více úkoly, zpracovávaly informace rychleji. Jejich paměť, uvažování a slovník byly bohatší, než tomu bylo u osob méně zaměstnaných.
Podle vědců zvyšuje životní styl bohatý na nejrůznější aktivity možnosti učit se novým věcem, stimuluje mozek a klade před něj stále nové výzvy.
„Ze studie vyplývá, že více zaměstnané osoby mají lepší kognitivní schopnosti, především pokud jde o zapamatování věcí, které se nedávno naučily,“ vysvětluje psycholožka Sarah Festiniová, jedna z autorek výzkumu.
Kdo najde recept na stále výkonný mozek?
Mnoho studií již dříve zdůrazňovalo nezbytnost plnit komplikované úkoly, aby mozek zůstal výkonný. Kdo je velmi zaměstnaný, učí se novým věcem rychleji. Navíc se učí čelit nejrůznějším situacím a setkává se s mnoha lidmi.
Co se ale stane v případě, když člověk čelí stresu neustále? „Kdo je příliš stresován, může mít problémy. Je možné, že nedokáže zvládat situaci.
Studie ale ukazuje, že výhody stresu pro mozek převažují,“ vysvětluje psycholožka Denise Parková z Texaské univerzity. Nyní se tým vědců snaží zjistit, jak je možné, že četné úkoly mají na mozek pozitivní vliv.
„Chtěli bychom najít recept na to, jak zachovat mozek v plné síle i ve stáří,“ dodává Denise Parková.