V tajemné studni v Indii se každý den objevují nejrůznější objekty denní potřeby, nejčastěji jídlo. Stává se tak pokaždé, co někdo v chrámu učiní přání. Vyslovené přání se pak zanedlouho naplní. Jaké tajemné síly tu působí?
V centrální části indického státu Karnataka nedaleko města Chitradurga stojí hinduistický chrám Halu Rameshwara. Je nevýrazný a vlastně také docela maličký, přesto se k němu sjíždějí věřící z širokého okolí.
Chrámový komplex je rozdělen do dvou částí, větší část je tvořena vchodem a vlastním chrámem, tu ale většina návštěvníků jen v rychlosti míjí a pokračují dále do menší zadní části, kde se naopak tvoří dlouhé fronty.
Každý totiž touží nahlédnout do zdejší zázračné studny, provést púdžu, tradiční rituál uctívání spojený s pokládáním obětin, a vyslovit svá přání.
Právě zde mají tužby věřících největší šanci na vyplnění, studna v chrámu Halu Rameshwara je totiž známá jako studna splněných přání. A svou pověst denně dokazuje tím, že se v ní samovolně objevují nejrůznější předměty. Že by tu skutečně hinduistická božstva naslouchala lidem?
Studna přinesla děťátko
Jaké tajemné mechanismy či síly zde působí, není jasné, věřící jsou ale přesvědčeni, že studna má zázračnou moc, díky níž se uvnitř každý den zhmotňují rozličné objekty. Obvykle to bývá jídlo.
Mezi nejčastější dary, které se ve studni objevují, patří banány, rýže včetně dobře uvařené tvarohové rýže, květiny, betelové listy, kokosové ořechy či dokonce pečivo.
Studna prý vydává tyto „poklady“ už celá desetiletí, nikdo si ale nevybavuje, jak to celé vlastně začalo. Místní si předávají pověst, která líčí jeden ze starších příběhů odehrávajících se u studny splněných přání.
Kdysi dávno prý místo navštěvuje manželka jednoho z vládců království Mysore, jíž se ani po letech manželství nedaří zplodit potomka. Žena v chrámu provede púdžu a téměř okamžitě se z hloubi studny vynoří miniaturní replika dětské kolébky!
Brzy poté žena otěhotní a přivede na svět vytouženého potomka. Narodilo se toto děťátko díky zázračné moci studny v chrámu Halu Rameshwara?
Záhada, kterou nikdo nezkoumá
Vzhledem k tomu, že nyní se návštěvníci ke studni dostanou pouze po zaplacení vstupného a za možnost provést u studny púdžu a vyslovit svá přání je třeba si ještě připlatit, je na domnělé zázraky pohlíženo poměrně skepticky.
Skeptičtí přihlížející rovněž poznamenávají, že vynoření požehnání ze studny vždy předchází poněkud teatrální vystoupení místního kněze, který zuřivě prohledává kalnou vodu studny, dokud z ní nevyloví kus ovoce či květů, ty pak slavnostně předá věřícímu.
To dává prostor případným podvodům a trikům na věřící. Může být zázračná studna pouhým strojem na peníze? Věřící obvykle jakékoliv pochybnosti odmítají. Potraviny či různé objekty se z vody vynořovaly prý dávno předtím, než se v chrámu začalo vybírat vstupné.
Na místě však doteď nebyl proveden žádný oficiální výzkum, který by dal za pravdu jednomu či druhému táboru. Do té doby bude zřejmě byznys za branami chrámu kvést i nadále.