Jednou z nejběžnějších bakterií, se kterou člověk přichází do styku je E. coli. Ta je sice jako součást střevní mikroflóry zdraví prospěšná, ale v jiných tkáních způsobuje nebezpečné infekce. Nový materiál dokáže zabít E. coli během 30 sekund. Uplatnění najde například ve zdravotnictví.
Nadměrné používání antibiotik způsobuje, že se bakterie stávají vůči nim stále více rezistentní. Tato globální hrozba vede k naléhavé potřebě nových materiálů, které mohou zabíjet škodlivé bakterie a bránit jejich růstu.
Vědci z Ústavu bioinženýrství a nanotechnologií (IBN) Agentury pro vědu, technologie a výzkum (A*STAR) v Singapuru syntetizovali chemickou sloučeninu složenou z molekul spojených do řetězců. Tyto tzv.
imidazoliové oligomery mohou díky své řetězům podobné struktuře snáze pronikat buněčnými membránami a zabíjet tak bakterie. Během 30 sekund jsou schopné zlikvidovat až 99,7 procent bakterií E. coli.
„Náš unikátní materiál může zabíjet bakterie rychle a může potlačit růst bakterií odolných vůči antibiotikům. Přitom je bezpečný, protože neničí červené krvinky,“ řekl doktor Jü-ken Čang, vedoucí výzkumného týmu na IBN.
Imidazoliové oligomery jsou ve formě bílého prášku, který je rozpustný ve vodě. Vědci však rovněž zjistili, že při rozpuštění v alkoholu mají tendenci spontánně vytvářet gely.
Nový materiál by mohl být přidán například do alkoholových sprejů, které se používají pro sterilizaci v nemocnicích nebo v domácnostech.
Kromě E. coli testovali svůj materiál i na dalších běžných kmenech bateriích rezistentních vůči antibiotikům a houbách, jako je zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus), Pseudomonas aeruginosa nebo Candida albicans.
Tyto patogeny mohou způsobovat řadu závažných onemocnění a infekcí, které v řadě případů končí smrtí. Testovaná látka přitom byla schopná zabít 99,9 procent těchto mikrobů během dvou minut.