Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Svědek „Britského Roswellu“ po letech promlouvá: Setkal se s mimozemskou lodí?

V roce 1980 dochází ve Velké Británii k incidentu, který dodnes představuje jedno z nejpozoruhodnějších svědectví o pozorování UFO. Muži, kteří byli vysláni na místo výskytu podezřelých světel, údajně zažili velmi blízké setkání s neidentifikovatelným létajícím objektem.

Někteří promluvili hned, jiní se k tomu odhodlali až nyní, po desítkách let. Toto je jejich svědectví.

Té prosincové noci pociťuje americký plukovník Charles Halt (*1939) pořádné zmatení.

Když ho zavolají, aby zjistil, co se to děje v Rendleshamském lese mezi dvěma vojenskými základnami v anglickém Suffolku, čeká ho nejen vyšetřování, ale i přímé setkání s něčím, co si nedovede vysvětlit.

„A tak jsem tam stál, já, nadřízený velící důstojník, který běžně všechna hlášení vojáků o UFO a podobných věcech popíral, a naopak se snažil přijít s vysvětlením, které by odhalilo jejich pravou podstatu… A nebyl jsem schopen pochopit, co právě vidím,“ řekl Halt později.

A to je ta hlavní otázka: S čím se to tehdy on i další muži setkali?

Americký plukovník Charles Halt s odlitkem stop nalezených v Rendleshamském lese.
Americký plukovník Charles Halt s odlitkem stop nalezených v Rendleshamském lese.

Vánoční nálada se nekoná

V Anglii je čerstvě po Vánocích, je 26. a 28. prosince 1980. Slaví se i na dvojici sesterských vojenských základen britských RAF (Královské letectvo), Bentwaters a Woodbridge, umístěných v okolí Rendleshamského lesa.

Tou dobou zde sídlí příslušníci US AF (Letectva Spojených států amerických). Američané, daleko od domova, si tak plánují užít v rámci možností několik poklidných dnů, než přijdou oslavy nového roku 1981. To jim ale není přáno.

Dne 26. prosince okolo 3. hodiny ranní oznamuje hlídka podezřelou aktivitu u východní brány základny Woodbridge. Konkrétně jde o jakási sestupující světla, vidí je klesat u lesa. Vojáci zprvu myslí, že jde o běžné přistávající letadlo, byť neohlášené.

Když ale přijdou blíž, uvědomí si, že rozhodně nemají co dočinění s čímkoliv běžným. Objekt je zářivý, povrch působí kovově a má zapnutých několik barevných světel. Zkouší se k němu přiblížit, ale pomalu to před nimi couvá.

„Ustupovalo to mezi stromy, zvířata z vedlejší farmy vyváděla jako divá,“ vzpomíná bývalý seržant Jim Penniston, účastník akce, který tvrdí, že se objektu dokonce i dotkl. Co v oblasti způsobilo takovou paniku?

Pochybnosti a nová svědectví

Ve 4 hodiny ráno na místo přijíždí i policie. Jenže jediná světla, která tam vidí, vycházejí z majáku Orford Ness vzdáleného několik kilometrů.

Znovu se sem všichni vracejí za rozbřesku, kdy vojáci na mýtině nacházejí a fotografují trojici stop zformovaných do tvaru trojúhelníku, dále spálené plochy a polámané větve na stromech.

Policisté ale nejsou příliš přesvědčeni, že se tu stalo něco zvláštního a nalezené stopy považují za zvířecí. Tím se zdánlivě uzavírá první část příběhu.

Jenže letos v červenci poprvé po 40 letech promlouvá dnes už penzionovaný seržant Michael Smith (*1961), tehdy devatenáctiletý mladík sloužící na základně Woodbridge.

On sám totiž na vlastní kůži okusil hodně děsivé setkání už měsíc před událostmi v Rendleshamském lese. A poznamenalo ho na celý život.

Co způsobilo světelné jevy na obloze? Byly mimozemského původu, nebo šlo o optický klam?
Co způsobilo světelné jevy na obloze? Byly mimozemského původu, nebo šlo o optický klam?

Byl unesen?

V listopadu 1980 je v Anglii chladná noc. Mladý Smith si během hlídky potřebuje odskočit a tak si jde stoupnout k lesu poblíž východní brány základny.  Najednou se před ním zjevuje světlo, které vypadá jako načervenalá koule.

„Vznášelo se to přímo přede mnou, asi 60 cm nad zemí. Byl jsem k smrti vyděšený…“ vzpomíná Smith. Poté světlo bleskově mizí pryč a otřesený Smith se vrací zpět do prostor základny. Zcela roztřesený si zalézá do opuštěného koutku, kde se schoulí a pláče.

Co se stalo poté, vůbec neví. Jeho vzpomínky pokračují až ve chvíli, kdy stojí nahý ve sprše. Podobné nevysvětlitelné ztráty času přitom zmiňují lidé tvrdící, že byli uneseni mimozemšťany. Může to být i Smithův případ? To nejhorší ale teprve má přijít.

Dostaňte to z mé hlavy

Bývalý seržant Smith ve svém prvním rozhovoru o dnech tzv. Britského Roswellu (název odkazující na slavnou údajnou havárii UFO v americkém městě Roswell roku 1947 – pozn. red.) říká, že od té doby trpí neskutečnými vizemi.

„Mám vize antihmoty… Vídám pohonné systémy, jaké na Zemi neexistují… Matematické vzorce… Antigravitaci a možnosti, jak cestovat vesmírem a časem. Říká mi to, že jakmile se naučíme vyrábět antihmotu, budeme mít energii schopnou pohánět celá města.

Já předtím o antihmotě nikdy ani neslyšel, a tohle se mi vrací celé roky, je to k zbláznění,“ zoufá si Smith. Dosud se o tom svěřil jedinému člověku – svému bratru, inženýrovi. Ten mu radil, ať o tom nikde nemluví.

Byl si vědom, jakému nebezpečí by se jeho sourozenec mohl vystavit. Vždyť k údajům o možnostech cest v čase by se chtěla dostat každá světová mocnost. Proč tedy muž po letech sám sebe takto ohrožuje? Je mu ve stáří jedno, jaké budou následky?

Stal se pro něj tlak cizích myšlenek, které údajně slyší, nesnesitelným? A kdo a proč mu je do hlavy vůbec nasadil?

Smith není první, kdo promluvil

V roce 2016 promlouvá jiný muž, který byl přímým účastníkem aféry v Rendleshamském lese, seržant Steve Montero.

Ten vstupuje do americké armády nedlouho předtím, v červenci 1980. Má na základně v Bentwaters na starost hlídání přistávací dráhy a skladu se zbraněmi. A právě tam se nachází, když se celou základnou rozezní alarm. Ihned vidí i světla vznášející se na obloze.

Vybavuje si pocit, jak nemohl uvěřit tomu, na co zrovna hledí. Zářící barevná světla se v tichu vznáší nad korunami stromů.

„To světlo bylo jako oko, které nás pozorovalo,“ říká Montero, „rudě žhnoucí, rozpálené oko.“ Předmět se pohybuje, pozorují ho konsternovaně asi 15 minut. Pak zmizí.

Na otázku, jestli si je jistý, že to nemohlo být jen světlo majáku, se Montero hlasitě rozesměje. „Leda že by maják uměl létat!

Ta věc byla jako ze Star Treku, prostě se to tam pohybovalo, přibližovalo a oddalovalo, a nakonec to neskutečnou rychlostí vystřelilo pryč.“ Po takovém zážitku je celá základna na nohou, všichni muži nemluví o ničem jiném.

Brzy nato dostávají rozkaz, že se o tom už nesmí dál bavit. Jak mezi sebou, tak s kýmkoliv jiným.

A tak se událost ocitá v šedé sféře, kde se střetávají dva proudy – jeden oficiální vše rezolutně popírá, druhý, složený z očitých svědků, tvrdí, že od té doby nepochybuje o existenci mimozemské inteligentní civilizace. Kdo z nich má pravdu?

Maják Orford Ness je od lesa vzdálený jen několik kilometrů, vycházela tajemná světla z něj?
Maják Orford Ness je od lesa vzdálený jen několik kilometrů, vycházela tajemná světla z něj?

Šlo jen o vtip, nebo skutečnost tají?

Dne 28. prosince dochází v oblasti k dalšímu pozorování světel, tentokrát již méně dramatickému. Veškeré okolnosti provázející napínavé dny v Suffolku popisuje plukovník Halt ve své zprávě nazvané „Nevysvětlitelná světla“.

Existují také kresby několika svědků, zobrazující letoun trojúhelníkového tvaru, což by odpovídalo stopám objeveným v lese. Možná že světla takového stroje mohou být i samostatně pohyblivé sondy, proto jedno z nich tolik vyděsilo seržanta Smithe.

Ministerstvo obrany Velké Británie následně veřejně prohlašuje, že události nepředstavují žádné ohrožení bezpečnosti země, a tím celou věc uzavírá.

Později se objevují i teorie, že si takto z posádky US AF udělali legraci příslušníci SAS, britských speciálních jednotek, a že ona světla byla ve skutečnosti jen dálkově ovládané balonky nafouklé heliem.

Přesto je těžké uvěřit, že by perfektně cvičení profesionálové skočili na podobnou léčku, případně se nechali zmást světly majáku. Co se tehdy v Rendleshamském lese doopravdy stalo? Vystoupí po Smithovi i další přímí aktéři?

Související články
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
reklama
Historie
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
Stephen Kaplan: Co odhalil známý vampirolog?
Upíři neboli „nemrtví“ se dle pověstí živí krví lidí i ostatních dýchajících bytostí. Díky tomu zůstávají dlouho mladí. Známý americký vampirolog Stephan Kaplan se však domnívá, že upíři nejsou „nemrtví“, ale že to jsou skuteční lidé, kteří mají naléhavou potřebu pít každý den krev. Pokud krev nedostanou, stanou se agresivními nebo dokonce zešílí. Jde tedy […]
Nejtajemnější pohřebiště v Anglii: Kdo na něm skutečně odpočívá?
Sutton Hoo. Pod tímto zvláštním názvem se ukrývá tajuplné pohřebiště nacházející se nedaleko Woodbridge v anglickém hrabství Suffolk. Ačkoliv se na tomto místě našlo spoustu anglosaských artefaktů, stále není jasné, kdo je zde pohřbený. Jde snad o hrob anglosaského krále Rædwalda, který vládl ve východní Anglii a zemřel někdy kolem roku 627?   V roce […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz