Poláky nemá rád. Vnímá je jako svého úhlavního nepřítele! Aby jim mohl pořádně pustit žilou, potřebuje švédský král Gustav II. Adolf především silné loďstvo.
Pravda, zhruba 20 velkých bitevních plavidel, která má tehdy k dispozici, představuje víc než slušnou sílu. Jenže to Gustavovi II. Adolfovi (1594–1632) nestačí – touží po výjimečné lodi, o níž bude s obdivem mluvit celý svět!
Vybere si odborníka
Dohodnou se rychle. Součástí smlouvy, podepsané v roce 1625, je výstavba několika menších plavidel a dočasná správa královské loděnice ve Stockholmu.
Nejtěžší úkol, který na proslulého nizozemského stavitele lodí Henrika Hybertssona (†1627) čeká, se ale jmenuje Vasa. Válečná loď, pojmenovaná po švédské vládnoucí dynastii, má vést Gustavovu flotilu proti Polákům.
Králi se neodmlouvá!
Gustav se o výstavbu Vasy intenzivně zajímá a neustále přichází s novými požadavky. Hybertsson je z něho nešťastný. Králi se jen těžko odporuje, a tak musí své původní plány neustále přepracovávat.
Když na jaře roku 1627 umírá, převezme dohled nad veškerými pracemi jeho žena. O rok později je Vasa hotová. Pochlubit se může 64 děly, která dokážou vystřelit koule vážící přes 11 kilogramů, a zdobí ji přes 700 soch. Všechna tato „paráda“ si vybrala svou daň.
I když Hybertsson nechal do kýlu umístit 120 tun kamení jako zátěž, Vasa je příliš vratká!
Kapitán tuší problémy
Stockholmský přístav oblehnou 10. srpna 1628 davy lidí. Přišly se podívat, jak Vasa vyrazí na svoji vůbec první plavbu. Kapitán Söfring Hansson nechá na oslavu vypálit dělovou salvu a pak už zamíří na volné moře.
Zhruba po dvou kilometrech se do Gustavovy „perly“ opře poryv větru. Loď se povážlivě nakloní a Hansson začíná tušit velké problémy. Druhý poryv mu dá za pravdu – Vasa se nakloní ještě víc a otevřenými střílnami do svých útrob rychle nabírá vodu.
O pár minut později se kolos vážící 1200 tun potopí do 30metrové hloubky. Zahyne 30 námořníků (jiné zdroje uvádějí dvojnásobný počet). Hansson přežije a načas skončí ve vězení.
Pro hlavního viníka, Gustava II. Adolfa, je největším trestem to, že o svoji vysněnou loď tak rychle přišel…